Podstawy logistyki PDF

Title Podstawy logistyki
Course podstawy logistyki
Institution Wojskowa Akademia Techniczna
Pages 19
File Size 657.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 89
Total Views 127

Summary

Notatki do egzaminu z podstaw logistyki...


Description

1.

Podać definicje pojęcia logistyki przynajmniej z 3 źródeł- porównać je 

Zarządzanie procesami przemieszczania dóbr i/lub osób oraz działaniami wspomagającymi te procesy w systemach, w których one zachodzą –Europa



Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego przepływu surowców, materiałów do produkcji, wyrobów gotowych i usług w celu zaspokojenia wymagań klienta-USA



Logistyka to proces zarządzania łańcuchem dostaw -D. Bak

   

Jednym ze źródeł terminu logistyka jest greckie słowo logistikós .Oznacza ono człowieka myślącego według reguł logicznych (matematycznych i filozoficznych). Logistyka to warunkowanie dostarczania dóbr.

Logistyka wg. Endlichera Zadaniem logistyki jest celowe kształtowanie, planowanie, sterowanie i kontrola przepływu materiałów przychodzących do firmy, w niej przetwarzanych i przez nią wysyłanych, oraz związanych z tymi przepływami informacji. Logistyka wg. Webera Przez logistykę rozumie zintegrowany system kierowania, organizowania i kontroli procesów fizycznego obiegu materiałów i ich uwarunkowań informacyjnych w aspekcie optymalizacji działań i celów. Logistyka wg A. Jonca Istotę logistyki stanowi czasowo - przestrzenny przepływ materiałów (ładunków) i informacji. Przepływ ten może być odnoszony do dowolnie wyodrębnionego obszaru. W ten sposób wyróżnieniu podlega logistyka przedsiębiorstwa przemysłowego jako ta część przepływów ładunków i informacji, która związana jest z jego działalnością gospodarczą. Logistyka wg S. Krawczyka Logistyka obejmuje planowanie, koordynacje i sterowanie przebiegiem , zarówno w aspekcie czasu jak i przestrzeni, realnych procesów realizujących przyjęte cele. W szczególności dotyczy to przestrzennego i czasowego: rozmieszczenia, stanu i przepływu dóbr będących podmiotami tych procesów, ludzi, dóbr materialnych, informacji i ośrodków finansowych. W przypadku, gdy organizacją jest przedsiębiorstwo produkcyjne, logistyka obejmuje planowanie, kształtowanie, sterowanie i kontrolowanie przepływów materiałów (surowców, części) i produktów ( półproduktów i produktów finalnych) oraz związanych z nimi przepływów informacji od dostawców do przedsiębiorstwa, wewnątrz przedsiębiorstwa i od przedsiębiorstwa do klientów. Logistyka wg J. Fijałkowskiego Logistyka to kształtowanie optymalnych strumieni materiałów i związanych z nimi strumieni informacji w celu zaspokojenia potrzeb w rozpatrywanym obszarze, przy racjonalnych kosztach. Materiał oznacza tu surowce, półfabrykaty, wyroby finalne, części zamienne i materiały eksploatacyjne. Obszar ma znaczenie terytorialne (wydział, zakład, region) lub branżowe (przemysł spożywczy, dystrybucja leków itp.)



Logistyka jest procesem planowania, wdrażania i sterowania skutecznym i efektywnym przepływem i przechowywaniem towarów, usług i odpowiednich informacji od miejsca wytworzenia do miejsca konsumpcji w celu spełnienia wymagań klientów.



Logistyka to ta część procesu w łańcuchu dostawczym, która planuje, wdraża i steruje skutecznym i efektywnym przepływem i przechowywaniem towarów, usług i odpowiednich informacji od miejsca wytworzenia do miejsca wykorzystania w celu spełnienia wymagań klientów



Logistyka to specyficzna troska o klienta, przenikająca wszelkie działania strategiczne i operacyjne przedsiębiorstwa



Logistyka to warunkowanie dostarczania dóbr. Warunkowanie to wykorzystuje cały dorobek nauki, zaś konieczność dostarczania wynika z ograniczeń czasowo-przestrzennych. Celem podejmowanych działań jest dobro odbiorcy najszerzej rozumianych dóbr służących do zaspokajania jego fizycznych, psychicznych i społecznych potrzeb.



Nauka i praktyka zarządzania łańcuchem dostaw



Procesy fizyczne przepływu dóbr materialnych – surowców, materiałów, półfabrykatów, wyrobów gotowych – w przedsiębiorstwie, a także między przedsiębiorstwami oraz przepływy strumieni informacyjnych odzwierciedlające procesy rzeczowe i wykorzystywane w sterowaniu tymi procesami

2.

Co to jest system i system logistyczny

System–to zbiór elementów (lub podsystemów) oraz zbiór relacji, przeznaczony do realizacji określonego celu . System logistyczny to zintegrowany zbiór elementów realizujących procesy logistyczne, powiązany relacjami(osobowymi, rzeczowymi, informacyjnymi, finansowymi), którego głównym celem jest zaspokajanie potrzeb klienta. System logistyczny można rozpatrywać wyróżniając w nim trzy płaszczyzny (trzy struktury):    3.

przestrzenną – akcentowaną w definicji poprzez połączenie elementów systemu i przepływ strumieni towarów, organizacyjną – definicja mówi o zorganizowaniu elementów systemu, informacyjną – w definicji przejawia się w postaci przepływu strumieni finansowych i informacji.

Wymienić cechy systemów logistycznych

wysoki stopień spójności – oznacza, iż zmiana w jednym podsystemie pociąga za sobą zmiany w pozostałych podsystemach. Wynika to z faktu, że poszczególne podsystemy są ze sobą silnie powiązane i od siebie zależne, elastyczność – wyraża się reagowaniem na wpływ otoczenia ekonomicznego, otoczenia konkurencji, a w związku z tym podatnością na zmiany cen, podatków, a także poziomu inflacji. określony cel istnienia–zabezpiecza możliwość realizacji podstawowej działalności przedsiębiorstwa oraz własne działanie; złożoność–zbudowany jest z podsystemów realizujących procesy logistyczne; wzajemne przenikanie się podsystemów–mogą one należeć do kilku systemów; istnienie tylko w dwóch stanach–zdatności lub niezdatności; ograniczona trwałość i niezawodność–system jest zmienny w czasie, ma swój początek i koniec; zużywanie się systemu–niezbędne jest więc zabezpieczenie systemu; ograniczona odporność np. na sytuacje losowe, nieprzewidywalne; realizatorem działania w systemie jest człowiek; możliwość samodoskonalenia-dokonywanie zmian własnymi siłami; powodowanie skutków ubocznych szkodliwych dla człowieka. 4.

Dziedziny logistyki stosowanej

logistyka stosowana” – “dziedzina obejmująca wiedzę i umiejętności potrzebne do kształtowania racjonalnych strumieni materiałów i informacji oraz do projektowania techniczno-organizacyjnego i realizacji procesów przepływu materiałów i informacji w celu zaspokojenia potrzeb w ograniczonym obszarze” DZIEDZINY:  zaopatrywania,  transportu,  utrzymywania,  kwaterowania,  Finansowania Głównymi produktami mogą być:  projekty i wdrożenia systemów logistycznych w produkcji, dystrybucji, handlu, siłach zbrojnych, szpitalnictwie itp.  analizy istniejących systemów logistycznych w celu ich modernizacji rozbudowy

5.

Co obejmuje logistka ( mikro-,makro-,mezo-)

Makrologistyka obejmuje globalne procesy gospodarcze rozpatrywane w skali, np. państwa, organizacji międzynarodowej czy dużej korporacji przemysłowej, handlowej. Ewidentnym efektem funkcjonowania systemu makrologistycznego jest cała infrastruktura logistyczna, np. kraju obejmująca szlaki i budowle komunikacyjne, publiczne środki transportu, systemy łączności, infrastrukturę portów (lądowych, morskich, lotniczych) budowle i składy celne itp. Mikrologistyka to logistyka przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo, niezależnie od jego skali, ma w gospodarce rynkowej podobne cele - wypracowanie nadwyżek przychodów nad ponoszonymi kosztami, czyli osiągnięcie zysku przy maksymalnym zaspokojeniu standardów obsługi klienta. Mikrologistyka jest podstawą funkcjonowania wszystkich kategorii przedsiębiorstw tzn. przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych, których naczelnym kryterium działania jest osiągnięcie zysku. Zajmuje się analizą zasadniczych procesów gospodarczych, przebiegających w przedsiębiorstwie takich jak: zaopatrywanie, dostawy, magazynowanie i składowanie, częściowo także produkcją oraz zbytem i dystrybucją.

Mezologistyka – procesy logistyczne w układach współdziałających ze sobą organizacji gospodarczych,najczęściej zorganizowanych włańcuchy dostaw lub sieci logistyczne. Mezologistyka zajmuje się procesami logistycznymi zachodzącymi w obrębie sektorów, branż i działów gospodarki narodowej. makrologistyka-logistyka w skali gospodarki kraju mikrologistyka- logistyka przedsiębiorstw mezzologistyka-logistyka branż, sektorów 6.

Na czym polega systemowe podejście w logistyce

Podejście systemowe do procesów logistycznych polega na tym, że szczególną wagę przywiązuje się do relacji występujących między elementami systemu, natomiast znaczeniu poszczególnych elementów systemu przypisuje się rolę drugorzędną.Takie ujmowanie systemu logistycznego wymaga stosowania zasad analizy, które odnoszą się do kompleksowego badania obiektu. Istota podejścia systemowego w logistyce polega na tym, że ponad znacznie poszczególnych elementów systemu logistycznego przekłada się wzajemne zależności między tymi elementami. Celem systemu logistycznego przedsiębiorstwa jest zapewnienie optymalnego z punktu widzenia misji i strategii przedsiębiorstwa przepływu strumienia materiałów, półfabrykatów, wyrobów gotowych i związanych z nimi informacji przepływu. 7.

Klasyfikacja systemów logistycznych pod kątem aspektu funkcjonalnego, przedmiotowego, faz przepływu

Aspekt funkcjonalny – liczba i rodzaj rozpatrywanych funkcji logistycznych • podsystem transportu, • podsystem magazynowania, • podsystem opakowań, • podsystem realizacji zamówień, • podsystem obsługi nabywców Aspekt przedmiotowy – rodzaj przepływów •podsystem przepływów materiałów, surowców i urządzeń, • towarów (dóbr finalnych), • opakowań, odpadów, • informacyjnych. Faza przepływów – sfera działania w przedsiębiorstwie i w skali łańcucha logistycznego • podsystem logistyczny w sferze zaopatrzenia, • produkcji, • zbytu, • zwrotu towarów, • zwrotu opakowań. logistyka dystrybucji logistyka powtórnego zagospodarowania 8.

Zdefiniowac pojęcie zakupy zaopatrzeniowe

Zakupy zaopatrzeniowe można zdefiniować jako funkcję odpowiedzialną za pozyskiwanie wyposażenia, materiałów, komponentów (półfabrykatów), części i usług poprzez nabywanie, dzierżawienie lub w inny legalny sposób, w celu ich zużycia do produkcji lub odsprzedaży. Zakupy zaopatrzeniowe zakup materiałów niezbędnych do produkcji/usługi upewnienie się, że dane materiały mają wystarczająco dobrą jakość, 9.

Wymienić zadania zaopatrzenia  zakup materiałów niezbędnych do produkcji/usługi  upewnienie się, że dane materiały mają wystarczająco dobrą jakość,  poszukiwanie nowych dostawców i ścisła współpraca z nimi,  negocjacje cen,  utrzymywanie niskiego poziomu zapasów,  finalizowanie dostaw,  ścisła współpraca z działami korzystającymi z zakupów, analiza ich potrzeb  pozyskiwanie materiałów we właściwym czasie.

10. Klasyfikacja materiałow w logistyce ze względu na znaczenie dla przedsiębiorcy  materiały o dużym znaczeniu (szczególne zwrócenie uwagi na proces ich pozyskiwania)  materiały o mniejszym znaczeniu 11. Jak przebiega proces zakupów 1.Określenie lub weryfikacja potrzeb  zmienność potrzeb (ciągły postęp, trendy w modzie, sezonowość) 2.Zdefiniowanie i ocena wymagań użytkownika  mierzalne kryteria (stopień dostosowania kupowanego przedmiotu do funkcji jakie ma on spełniać, jakość wykonywanej usługi itp.).

3.Podjęcie decyzji czy produkować we własnym zakresie, czy dokonać zakupu?  własne kryteria głównie ekonomiczne oraz organizacyjno-techniczne 4. Określenie typu zakupu a) proste ponowienie zakupu lub zakup rutynowy b) zmodyfikowany zakup powtórny, który wymaga zmiany dostawcy lub materiału c) całkowicie nowy zakup (wynikający z nowej potrzeby) 5. Przeprowadzenie analizy rynku - umożliwia określenie liczby dostawców oraz wybór skutecznej metody zakupu (negocjacje, przetarg)  rynek konkurencyjny (wielu dostawców)  rynek oligopolistyczny (kilku dużych dostawców)  rynek monopolistyczny (jeden dostawca) 6. Określenie wszystkich możliwych dostawców  dotychczasowi dostawcy  nowi dostawcy (konkurencja) 7. Wstępna selekcja możliwych źródeł zaopatrzenia  wybór kryteriów oceny (wymagania)  rozróżnienie ważności przyjętych kryteriów poprzez nadanie im wag (pierwszorzędne, drugorzędne) 8. Ocena pozostałych (potencjalnych) dostawców  ranking 9. Wybór dostawcy  najniższa cena  jakość  niezawodność dostaw  obsługa klienta  kompletność dostaw  kondycja finansowa  lokalizacja itp. 12. Kryteria wyboru dostawcy-wymienic i krotko opisac Cena (decydujące kryterium)- ważnym czynnikiem przy wyborze dostawcy jest oczywiście cena i warunki dostawy. Firma sprawdza poziom ceny i jej stabilność, kto ponosi koszty dostawy i transportu, wysokość rabatów, możliwość negocjacji cenowych Jakość - jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze dostawcy. Jakość często odnosi się do szczególnych wymagań, jakie użytkownik ma w stosunku do danego produktu, dostarczanego przez dostawcę. W praktyce jakość dotyczy także takich dodatkowych czynników, jak okres użytkowania (żywotność) produktu, łatwość jego naprawy, wymagania związane z konserwacją, łatwość w użyciu i niezawodność. Jeśli chodzi o jakość związaną z dostawcą, firmy sprawdzają u przyszłego wykonawcy normy wytwarzania, jakość techniczną wytworzonych produktów, jakie gwarancje jakościowe zapewnia dostawca oraz mogę się zapoznać z system kontroli jakości, który występuje u danego wykonawcy produktu lub usługi.  

Stopień zaspokojenia potrzeb klienta Zbiór cech określających przydatność towaru do funkcji, jakie ma spełniać

Niezawodność dostaw- obejmuje realizację dostawy oraz czynniki, które większość specjalistów ds. zaopatrzenia stawia na drugim i trzecim miejscu pod względem ważności. Aby zapobiec przestojom linii produkcyjnej, wynikającym z dłuższych niż oczekiwane czasów realizacji dostaw surowców, materiałów i części, nabywca wymaga od swoich kontrahentów regularnych, terminowych dostaw.   

Terminowość Kompletność Zgodność z fakturą

Potencjał dostawcy- uwzględnia obiekty produkcyjne danego dostawcy i ich zdolności techniczne oraz umiejętności zarządcze i organizacyjne oraz sterowanie produkcją. Czynniki te wskazują na zdolność dostawcy do zapewnienia wymaganej jakości i ilości materiałów we właściwym czasie. Dzięki dużemu potencjałowi dostawcy mają możliwość zaspakajania potrzeb w długim czasie oraz realizację zamówień o różnych wielkościach. Sprawne zarządzanie pozwala unikać strajków na terenie dostawcy i przestojów w dostawach.    

Możliwości finansowe, techniczne, zarządcze, organizacyjne Pozycja na rynku Wyrobiona marka Sprawdzona jakość

Kondycja finansowa- poza ceną nabywca bierze pod uwagę sytuację finansową dostawcy. W przypadku dostawcy o niestabilnej sytuacji finansowej istnieje niebezpieczeństwo zakłóceń w zapewnianej przezeń regularnej długoterminowej obsłudze. Finansowy upadek dostawcy staje się głównym problemem i źródłem zakłóceń w działalności łańcucha dostaw. 

Ocena ryzyka bankructwa

Pożądane cechy- w przypadku dostawców np.: maszyn i urządzeń odbiorcy uzyskują informację o zakresie serwisu w czasie dostawy i po, lokalizacji magazynów części zamiennych, szkoleń i instruktaży w zakresie obsługi urządzeń, realizacji reklamacji.  

Dobre/złe wrażenie Wizerunek dostawcy na rynku

 

Serwis Usługi gwarancyjne, itp.

Lokalizacja dostawcy- firma musi rozważyć, jakiego dostawcę wybrać - miejscowego czy też położonego w miejscach odległych. Na korzyść miejscowych dostawców przemawiają takie fakty jak: możliwość realizacji pilnych zamówień, dotrzymywania ustalonych terminów oraz możliwość ściślejszej współpracy między dostawcą a nabywcą. Jednak dostawcy dalej położeni od nabywcy mogą mu zaoferować niższe ceny, większe umiejętności techniczne, większą niezawodność dostaw i wyższą jakość. Firmy mogą również być zainteresowane źródłem dostaw dla dostawcy oraz mogą się spodziewać ryzyka dostawy, w przypadku innej narodowości niż polska.  

Krajowy Zagraniczny

13. Zdefiniować pojęcie dystrybucji Dystrybucja oznacza proces i strukturę przemieszczania towarów od wytwórców do odbiorców. Dystrybucja jest procesem udostępniania produktów i usług użytkownikom zlokalizowanym w miejscach innych niż punkty ich wytwarzania. Dystrybucja oznacza działalność zorientowaną na osiąganie zysku, obejmującą zintegrowany proces planowania, organizowania i kontroli sposobu przepływów produktów oraz związanych z nimi informacji, a następnie zaoferowania gotowych produktów do sprzedaży. Dystrybucja - działalność obejmująca planowanie, organizowanie i kontrolowanie sposobu przemieszczania gotowych produktów z miejsc ich wytworzenia do miejsc sprzedaży nabywcom finalnym. Celem dystrybucji jest zarządzanie łańcuchami dostaw, czyli przepływami wartości od dostawców do ostatecznych klientów. Dystrybucję określa się jako działalność zorientowaną na zaspakajanie potrzeb nabywców i zapewnienie zysków przedsiębiorstwu 14. Co rozumiemy pod pojęciem logistyki dystrybucji Logistyka dystrybucji to zorientowana na osiągnięcie zysku działalność obejmująca planowanie, realizację i kontrolę fizycznego przepływu gotowych wyrobów z miejsca pochodzenia (produkcji) do miejsc ich zbytu. 15. Cel i zakres logistycznych procesów dystrybucji Cel: zapewnienie dostępności produktu dla klienta, zgodnie z jego oczekiwaniami przy najniższych kosztach Cele funkcjonowania logistyki dystrybucji:   

Efektywność przepływów przemieszczanie produktów i materiałów ze składu dostawcy do klienta po najniższych kosztach; Poprawianie standardów obsługi klienta (przy jednoczesnej redukcji kosztów dystrybucji, np. transportu, zapasów, administracji); „Orientacja na odbiorcę” (klient naszym panem - marketing dynamiczny) w miejsce „orientacji na produkt” (marketing tradycyjny).

Zakres logistycznych procesów dystrybucji jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. :     

transport; magazynowanie; kształtowanie zapasów; obsługę klienta; prognozowanie popytu, itp.

16. Typy systemu fizycznej dystrybucji

Bezpośredni

Przedsiębiorstwo produkcyjne Klient 17. Rola pośrednika w dystrybucji

Szczeblowy (lub pośredni)

Przedsiębiorstwo produkcyjne

Dualny (lub elastyczny)

Przedsiębiorstwo produkcyjne

Skład Klient

Skład Klient

Klient

ROLA POŚREDNIKA - niwelowanie rozbieżności między ofertą producentów, a zapotrzebowaniem zgłaszanym przez nabywców. Zmniejszanie liczby powiązań transakcyjnych między producentami a klientami przy danym rozmiarze rynku 18. Kanały dystrybucyjne w ujęciu funkcjonalnym i podmiotowym

19. Rola operatora logistycznego w łańcuch dostaw Operator logistyczny, to firma, oferująca kompleksową obsługę klienta w zakresie przewozu i jego organizacji, konfekcjonowania, paletyzacji, magazynowania i rozporządzania towarem w imieniu klienta. Jego rola nie polega jedynie na zagwarantowaniu organizacji i realizacji przepływu dóbr, ale również na odpowiednim harmonizowaniu zadań logistycznych tak, by obsługa wypełniała kryteria wyznaczone przez zasadę 7W. 20. Omówić elementy obsługi klienta Czas (realizacji zamówienia) 







Przekazywanie zamówienia (order transmittal)  faxem, telefonicznie- czas trwania kilka minut  pocztą- trwa zwykle kilka dni  sieć komputerowa-oszczędza czas i pieniądze Opracowywanie zamówienia (order processing)- obejmuje zwykle: sprawdzenie zdolności kredytowej klienta, przekazanie info do działu sprzedaży, przekazanie zamówienia do działu zajmującego się gospodarką magazynową i przygotowanie dokumentów wysyłkowych (przy zastosowaniu programów komputerowych wiele z tych czynności odbywa się równocześnie) Przygotowanie zamówionych towarów do wysyłki (order preparation)- obejmuje:  wybranie pozycji zgodnie z zamówieniem  zapakowanie pozycji w celu wysyłki (programy komputerowe) Wysyłanie zamówionych towarów (order shipment)- obejmuje: załadowanie na pojazd, przyjęcie i rozładowanie

Niezawod...


Similar Free PDFs