Prawo Administracyjne Pytania i odpowiedzi PDF

Title Prawo Administracyjne Pytania i odpowiedzi
Course Prawo administracyjne
Institution Uniwersytet Kardynala Stefana Wyszynskiego w Warszawie
Pages 7
File Size 128.7 KB
File Type PDF
Total Downloads 65
Total Views 143

Summary

Pytania i odpowiedzi ...


Description

Egzamin z prawa administracyjnego 1 kartka papieru podaniowego + legitymacja studencka + długopis Wszystkie ubrania zostawiamy w szatni

PYTANIA I ODPOWIEDZI – Prezydent RP 1. Jakie akty normatywne mają w Polsce szersze zastosowanie? - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. - Ustawy - Umowy międzynarodowe - Rozporządzenia - Akty prawa miejscowego 2. Kto wydaje akty normatywne? - Minister. - Prezes Rady Ministrów. - Przewodniczący komitetów. - Rada Ministrów. 3. Organy Samorządu: - Województwo: Uchwałodawcze – Sejmik Wojewódzki, Wykonawcze – Zarząd województwa z Marszałkiem na czele. - Powiat: Uchwałodawcze – Rada Powiatu. Wykonawcze – Zarząd powiatu ze Starostą Powiatowym na czele. - Gmina: Uchwałodawcze – Rada Gminy, Wykonawcze – Wójt, Burmistrz lub Prezydent. 4. Jakie przesłanki trzeba spełnić, żeby mieć bierne prawo w wyborach prezydenckich? - Ukończone 35 lat. - Polskie obywatelstwo. - Poparcie 100 tysięcy obywateli. - Niekaralność. 5. Jakie są główne zadania prezydenta RP? - Najwyższe przedstawicielstwo państwa stosunkach zewnętrznych i wewnętrznych. - Strażnik Konstytucji. - Stoi na straży suwerenności narodu. - Podpisuje ustawy – ma prawo weta, czyli odesłania ustawy z powrotem do sejmu lub odesłania ustawy do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. - Prawo łaski – prezydent ma prawo ułaskawienia osoby skazanej PRAWOMOCNYM wyrokiem sądu. Oznacza to że wyrok nie zostanie wykonany, ale osoba ułaskawiona nie zostaje uniewinniona. - Zwierzchnik sił zbrojnych. - Prawo do przyzwania odznaczeń państwowych. 6. Kto pełni obowiązki prezydenta gdy ten ustępuje z pełnienia tej funkcji. Marszałek Sejmu, jeśli ten nie może to Marszałek Senatu. 7. Ratyfikowane umowy międzynarodowe? - Umowy międzynarodowe ratyfikowane przez podpis prezydenta RP. W przypadku tzw. Małych ratyfikacji prezes rady ministrów po wcześniejszym uprzedzeniu sejmu przekazuje prezydentowi

ratyfikację do podpisu, w przypadku tzw. Dużych ratyfikacji, trafia ona dopiero do prezydenta po zatwierdzeniu przez sejm.

8. Podaj przykłady uprawnień Prezydenta w związku ze zwierzchnictwem nad siłami zbrojnymi? - Prezydent mianuje szefa sztabu generalnego i dowódców rodzajów sił zbrojnych. - Na czas wojny prezydent na wniosek premiera mianuje naczelnego dowódcę sił zbrojnych. - Prezydent na wniosek Ministra Obrony Narodowej nadaje określone w ustawie stopnie wojskowe. 9. Czym jest biuro bezpieczeństwa narodowego? Biuro bezpieczeństwa narodowego jest zapleczem rady bezpieczeństwa narodowego. Jest urzędem przy pomocy którego Prezydent RP sprawuje swoje zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności. 10. Jakie prezydent ma uprawnienia w zakresie przyznawania orderów i odznaczeń. (wymień) - Order Orła Białego - Order Odrodzenia Polski - Stopień profesora nauk (tzw. Profesor zwyczajny) 11. Co to jest Rada Gabinetowa. Jest to posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem Prezydenta, zwoływana przez Prezydenta w celu narady na konkretne tematy. Nie ma prawa decyzyjnego. 12. Kiedy Prezydent może wydać rozporządzenie z mocą ustawy? Jeśli w trakcie stanu wojennego nie jest możliwe zebranie się sejmu, Prezydent ma prawo wydać rozporządzenie z mocą ustawy. Oznacza to, że to rozporządzenie ma charakter źródeł obowiązującego prawa. Musi zostać poddane głosowaniu podczas najbliższego posiedzenia sejmu. 13. Co to jest kontrasygnata? Jest to dodatkowe podpisanie aktu (najczęściej prawnego) przez drugą osobę w celu potwierdzenia jego ważności. Na przykład w przypadku gdy akt został już podpisany przez Prezydenta, dodatkowo podpisuje go Prezes Rady Ministrów lub Minister odpowiedniego resortu. 14. Jak można pociągnąć prezydenta przed Trybunał stanu? Postawienie Prezydenta Rzeczypospolitej w stan oskarżenia może nastąpić uchwałą Zgromadzenia Narodowego, podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego na wniosek co najmniej 140 członków Zgromadzenia Narodowego.

RADA MINISTRÓW – PYTANIA I ODPOWIEDZI 1. Jaki jest skład Rady Ministrów? - Prezes Rady Ministrów. - Zastępcy Prezesa Rady Ministrów. - Ministrowie poszczególnych resortów. - Ministrowie bez teki. - Przewodniczący komisji.

2. Co oznacza domniemanie kompetencji Rady Ministrów? Do Rady ministrów należą obowiązki polityczne, które nie są przypisane do żadnego innego organu politycznego na szczeblu ogólnopaństwowym.

3. Wymień czterech ministrów (resorty) - Ministerstwo Obrony Narodowej. - Ministerstwo Zdrowia. - Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Ministerstwo Sportu. - Minister Sprawiedliwości.

4. Kompetencje Rady Ministrów? - Rada Ministrów kieruje administracją rządową. - Zapewnia wykonywanie ustaw. - Wydaje rozporządzenia. - Chroni interesy skarbu państwa. - Uchwala projekt budżetu państwa.

5. Jakie są cechy ustawy budżetowej? - Prawo do jej złożenia w sejmie ma tylko Rada Ministrów. - Są wyznaczone terminy zakończenia prac na w/w ustawą.

6. Co to jest absolutorium? Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego (w tym przypadku rządu) w określonym przedziale czasowym.

7. Kto określa skład rady ministrów? Skład rady ministrów określa kandydat na Prezesa Rady Ministrów, który powołuje na wniosek prezydenta swoich ministrów i prosi sejm o wotum zaufania.

8. Co to jest votum nieufności? Jest to podjęta w specjalnym głosowaniu uchwała parlamentu w systemie rządów parlamentarnogabinetowych, wyrażająca brak zaufania do działalności ministra albo rządu, prowadząca do ich dymisji. Jest to instrument egzekwowania politycznej odpowiedzialności ministra czy rządu. Musi zostać zatwierdzone bezwzględną ilością ustawowej liczby posłów (minimum 231 głosów). Konstruktywne wotum nieufności jest wotum nieufności, w którym jest od razu przedstawiony nowy kandydat na prezesa rady ministrów.

9. Jak wygląda proces powołania rządu? Główną rolę w tym procesie odgrywa prezydent i Sejm. Inicjatywa wychodzi od prezydenta, który wskazuje kandydata na premiera. Desygnowany na prezesa Rady Ministrów, na wniosek prezydenta powołuje w ciągu 14 dni cały rząd. Przedstawia także Sejmowi program działania swojego rządu w tzw. exposé oraz zwraca się do izby niższej parlamentu o udzielenie mu i jego rządowi wotum zaufania. Wotum zaufania jest uchwalane przez Sejm bezwzględną większością głosów. Jeśli Rada Ministrów otrzyma wotum zaufania wówczas rozpoczyna rządy. Jeśli wotum zaufania nie zostanie uchwalone, w ciągu 14 dni, tym razem Sejm musi wskazać kandydata na premiera. Nowy premier wygłasza w Sejmie exposé oraz zwraca się z prośbą o uchwalenie wotum zaufania dla swojego rządu. Kolejny raz są dwie możliwości. W przypadku uchwalenia wotum zaufania, rząd rozpoczyna działalność, jeśli jednak do tego nie dojdzie, rząd nie powstaje, a inicjatywa ponowny raz powraca do prezydenta. Prezydent wskazuje kandydata na premiera. Ten powołuje rząd i występuje w Sejmie, przedstawiając program działania Rady Ministrów. Sejm musi mu udzielić wotum zaufania większością zwykłą. W przypadku, gdy do tego nie dojdzie, czyli nowy rząd nie uzyska poparcia Sejmu, prezydent rozwiązuje parlament i skraca kadencję Sejmu, zarządzając nowe wybory parlamentarne.

10.

Kim jest Minister bez teki?

Potoczne określenie ministra będącego członkiem Rady Ministrów, który nie kieruje działem administracji rządowej i nie jest obsługiwany przez ministerstwo, lecz wypełnia zadania określone przez Prezesa Rady Ministrów.

11.

Trzy kompetencje Prezesa Rady Ministrów? - Kieruje pracami rady ministrów. - Reprezentuje radę ministrów. - Wydaje rozporządzenia.

12.

Na czym polega nadzór Prezesa Rady Ministrów nad samorządem terytorialnym?

Środkiem nadzoru jest możliwość rozwiązania przez sejm na wniosek Prezesa Rady Ministrów np. rady miasta. Istnieje także możliwość także na wniosek Premiera całkowitego rozwiązania danej rady (rada przestaje istnieć)

13.

Co to jest Exposé? Przemówienie programowe przedstawiane przez przewodniczącego rządu (desygnowanego na premiera) na forum parlamentu (jednej z jego izb) przed głosowaniem nad wotum zaufania.

SAMORZĄD TERYTORIALNY - PYTANIA I ODPOWIEDZI 1.

Kim jest wojewoda? Wojewoda jest JEDYNYM przedstawicielem rządu w terenie.

2.

Jaka jest rola wojewody? -Dostosowuje do miejscowych warunków cele polityki Rady Ministrów oraz, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach, koordynuje i kontroluje wykonanie wynikających stąd zadań; -Zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, ochrony praw obywatelskich, a także zapobiegania klęskom żywiołowym i innym nadzwyczajnym zagrożeniom oraz zwalczania i usuwania ich skutków, na zasadach określonych w odrębnych ustawach; -Dokonuje oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego województwa, opracowuje plan operacyjny ochrony przed powodzią oraz ogłasza i odwołuje pogotowie i alarm przeciwpowodziowy; -Wykonuje i koordynuje zadania w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz zarządzania kryzysowego, wynikające z odrębnych ustaw; -Przedstawia Radzie Ministrów, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej, projekty dokumentów rządowych w sprawach dotyczących województwa; -Wykonuje inne zadania określone w odrębnych ustawach oraz ustalone przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

3.

Jak jest powoływany wojewoda? Wojewoda jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów. Zastępcy wojewody są powoływani na wniosek wojewody przez Prezesa Rady Ministrów. Może być maksymalnie dwóch zastępców.

4.

Co to znaczy że wojewoda jest przedstawicielem skarbu państwa? wykonywanie zadań związanych z nadzorem założycielskim nad przedsiębiorstwami państwowymi, dla których organem założycielskim jest Wojewoda. Kontroluje on ich pod względem finansowym.

5.

Wskaż przykład dwóch rejestrów które prowadzi wojewoda? - Rejestr podmiotów leczniczych. - Rejestr domów pomocy społecznej.

6.

Po co jest nam potrzebny samorząd terytorialny? Ławka w parku.

7.

Co to jest decentralizacja? Ustawowe, trwałe, chronione prawem przekazywanie organom decentralizowanej władzy publicznej (gminom, powiatom, województwom) zadań, kompetencji, środków i

odpowiedzialności w które do tej pory były wyposażone organy władzy centralnej.

8.

Wymień jednostki i organy samorządu terytorialnego? - Województwo: Uchwałodawcze – Sejmik Wojewódzki, Wykonawcze – Zarząd województwa z Marszałkiem na czele. - Powiat: Uchwałodawcze – Rada Powiatu. Wykonawcze – Zarząd powiatu ze Starostą Powiatowym na czele. - Gmina: Uchwałodawcze – Rada Gminy, Wykonawcze – Wójt, Burmistrz lub Prezydent.

9.

3 kompetencje samorządów: - Sejmik Wojewódzki – Uchwalanie budżetu województwa, zarządzanie nad drogami wojewódzkimi, Uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego. - Rada powiatu – Szkolnictwo średnie, zarządzanie nad drogami powiatowymi, szpitale powiatowe. - Rada gminy – Szkolnictwo na poziomie podstawowym, drogi gminne, podstawowa opieka medyczna.

10.Domniemanie kompetencji samorządu terytorialnego. Analogicznie jak w sytuacji z Radą Ministrów, na szczeblu terytorialnym wszystko co nie ma przypisanej jednostki organizacyjnej, należy do kompetencji samorządu.

11.Zadania samorządu terytorialnego (dwupodział) Zadania własne: Zadania własne to zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Realizowane są z własnych środków finansowych stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego. Ustawy samorządowe gwarantują samodzielność w ich realizacji. Zadania zlecone: Zgodnie z treścią Konstytucji, jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa, ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych. Ustawy samorządowe określają tryb przekazywania i sposób wykonywania zadań zleconych.

12.Porozumienie między jednostkami. Jest to na przykład porozumienie między dwoma sąsiadującymi gminami o budowie obwodnicy wokół miasta powiatowego, bez niepotrzebnego angażowania powiatu.

13.Źródła przychodów własnych samorządu terytorialnego? -Podatek od nieruchomości -Podatek rolny -Podatek leśny -Podatek od środków transportowych -Opodatkowanie w formie karty podatkowej -Podatek od spadków i darowizn -Podatek od czynności cywilnoprawnych -Wpływy z podatku dochodowego -Wpływy z opłaty skarbowej

14. Strategie i plany organizacyjne: Jest to podejmowanie decyzji, że coś będzie lepiej pasowało tutaj a nie gdzie indziej. Na przykład

w województwie pomorskim AquaPark lepiej zbudować blisko morza, bo jest tam najwięcej turystów.

SAMORZĄD ZAWODOWY – PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Samorządy zawodowe? (4) Naczelna rada adwokacka, Krajowa izba radców prawnych, Naczelna Izba lekarska, Polska Izba Inżynierów budownictwa. 2. Zawód zaufania publicznego: każdy zawód lub grupa zawodów, dla którego(ej) w drodze ustawy utworzono samorządy zawodowe, o których, jako posiadających właśnie taką, a nie inną nazwę, stanowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Do zawodów zaufania publicznego zalicza się profesje polegające na wykonywaniu zadań o szczególnym charakterze z punktu widzenia zadań publicznych i z troski o realizację interesu publicznego. 3. Zadania samorządów terytorialnych: - Sprawowanie nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izb - Reprezentowanie i ochrona interesów zawodowych swoich członków - Ustalanie zasad etyki zawodowej i nadzór nad jej przestrzeganiem...


Similar Free PDFs