Proiect Didactic VIII Practica PDF

Title Proiect Didactic VIII Practica
Author Adelina Muntean
Course Pedagogie 1
Institution Universitatea de Vest din Timisoara
Pages 7
File Size 179.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 35
Total Views 113

Summary

Model de proiect didactic (completat)...


Description

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.11.2016 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL CSIKY GERGELY STUDENTA: MUNTEAN ADELINA CLASA: a-VIII-a B DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ TITLUL LECTIEI: TEXTUL ARGUMENTATIV TIPUL LECȚIEI: FIXARE SI SISTEMATIZARE DURATA: 50 minute

COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE SI CIVICE: 4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENȚE SPECIFICE: - 4.2 Utilizarea în redactarea unui text propiu a cunoștințelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice și de punctuație - 4.3 Redactarea unui text argumentativ

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul activităţii, toţi elevii vor fi capabili: O1- să cunoască argumentarea și părțile ei: susținerea, demonstrarea și întărirea O2- să identifice structura textului argumentativ: ipoteza, argumentarea și concluzia O3- să recunoască conectorii specifici textului argumentativ: de premisă, de susținere, de concluzie O4- să elaboreze corect texte argumentative, respectând structura dată și folosind conectorii specifici

STRATEGII DIDACTICE: I.Resur se procedurale: 1.Metode: De predare-asimilare: Clasice: expunerea, conversația, exercițiul, demonstrația, observația



De evaluare: 

De verificare: orală și scrisă

2. Forme de organizare: - individual - frontal II. Resurse materiale: - tabla - manual - fișă de lucru - caiete

DESFĂȘURAREA LECȚIEI Nr Crt

Etapele lecţiei

Durată

Ob op

Conţinutul învăţării

Strategia didactică Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare Forma de organizare

1.

Moment organizatoric

2.

Recapitularea textului citit și prezentarea sarcinilor de învățare

3.

Rezolvarea exercițiului dat, în comun (fiecare elev oferă un raspuns) și anunțarea temei și a obiectivelor

Prezentare, organizare și asigurarea climatului necesar unei bune desfășurări a lecției;

2’

Întrebări referitoare la textul citit, apoi elevii vor avea de rezolvat un exercițiul; (pagina 62 din manual, exercițiul 1 de la DESCOPĂR)

8’

10’

O2 O3

Elevii vor fi întrebați despre definiția textul argumentativ, structura acestuia și conectorii specifici (având ca exemplu exercițiul rezolvat)

Activitate Frontală

Conversaţia

Conversaţia Expunerea

Manual

Individuală

Manual

Comună

Orală

Exercițiul

Conversația Observația

Orală

4.

5.

6.

7.

Citirea și analizarea unui text argumentativ

Conducerea procesului de fixare și sistematizare

Prezentarea sarcinii de lucru și verificarea acesteia

Prezentarea temei de casă

5’

10’

O2

O1

O3 10’

O4

5’

O4

Elevii vor citi pe rând, cu voce tare, textul, vor identifica structura textului argumentativ și conectorii specifici folosiți in elaborarea textului argumentativ dat ca model

Demonstrația

Prezentarea și definirea argumentării, a etapelor ei și a structurii textului argumentativ, însoțit de conectorii specifici. Elevii iși vor nota în caiet.

Expunerea

Tablă

Conversația

Caiete

Frontală

Expunerea

Manual

Individuală

Conversația

Caiete

Expunerea

Manual

Conversația

Caiete

Fiecare elev va elabora un text argumentativ după structura dată, apoi acestea vor fi citite pe rând

Elevii își vor nota exercițiul dat ca temă și, opțional, vor pune întrebări referitoare la elaborarea acestuia

Conversaţia

Observația

Rezolvarea exercițiului din manual

Fișa de documentare

Comună și individuală

Individuală

Orală

Orală

1. Consider că Miltona ales o cale greșită pentru a-și îndeplini visul. 2. În primul rând, nu trebuia să apeleze la ajutorul unui computer pentru a alege persoana ideală, deoarece, atunci când e vorba de sentimente, nicio mașină nu poate înlocui mintea omului. 3. Este adevărat că el avea 40 de ani și era îngrijorat că va rămâne singur tot restul vieții, dar putea găsi alte modalități pentru a găsi dragostea adevărată. 4. În al doilea rând, cred că s-a dovedit imprudent, comunicând atât de multe informații personale unui ‚prieten’. 5. Pe de ală parte, mi se pare greu de acceptat că poți spera să găsești iubire căutând pur și simplu persoane de o anume înălțime sau o anumită culoare a părului. 6. Așadar, deznodământul povestirii lui Asimov mi se pare a fi perfect logic, deși îl compătimesc pe Milton pentru ce i s-a întâmplat.

FIȘĂ DE LUCRU

1. Citiți cu atenție următorul text:

Despre importanța de a călători După părerea mea, a călători este cel mai frumos mod de a învăța. În primul rând, călătorind descoperim lucruri noi despre tradițiile, cultura, obiceiurile, chiar si despre istoria popoarelor din acele locuri pe care le vizităm. De exemplu, dacă vom merge în Spania în timpul sărbătorilor de iarnă, vom vedea că ei au o

sărbătoare specifică lor, numită sărbătoarea celor Trei Magi de la Răsărit, pe data de 6 ianuarie, zi în care, asemenea lui Moș Crăciun, Regii Magi aduc daruri copiilor care au fost cuminți tot anul. În al doilea rând, atunci când călătorim dobândim cunoștințe noi, experiența necesară maturității noastre și putem lega prietenii care să dureze o viață întreagă. De exemplu, în ultima călătorie pe care am facut-o, am avut șansa să cunosc oameni noi, care locuiesc în Cehia și care în final mi-au devenit prieteni. Nu aș fi intălnit acești oameni minunați dacă nu aș fi participat călătoriei. În concluzie, lumea în care trăim poate fi interpretată ca pe o carte, iar cei care nu călătoresc, nu citesc decât o pagina. A călători este important deoarece, este o șansă unică de a învăța într-un mod diferit, de a experimenta lucruri noi și de a cunoaște persoane deosebite.

2. Subliniați conectorii textului argumentativ.

SCHEMA TABLEI

Textul argumentativ: Este un text prin care se prezintă opinii și idei, susținute de argumente și exemple, cu scopul de a convinge interlocutorul/ cititorul asupra valabilității părerii transmise. Argumentarea: ese un mijloc de justificare logică a unei opinii, cu scopul de a convinge interlocutorul/cititorul de valabilitatea punctului de vedere exprimat. Presupune trei etape: susținerea, demonstrarea și întărirea.

Structura textului argumentativ: - Ipoteza: este însoțită de exprimarea propiei opinii pro sau contra față de aceasta. - Argumentarea: este realizată prin enunțarea unuia sau mai multor argumente pro sau contra ipotezei, susținute prin exemple; citate, prezentarea unor întâmplări asemănătoare. - Concluzia: intărește/ contrazice ipoteza, în funcție de argumentele pro sau contra folosite în argumentare.

Conectorii specifici textuluii argumentativ: 1. de premisă: „în primul rând”, „în al doilea rând”, pe de o parte”, „pe de altă parte”, „pentru început”... 2. de susţinere a argumentării: „din această cauză”, „în această privinţă”, „în ceea ce priveşte , „din acest motiv”, „de asemenea”, „de exemplu”, „pentru că”, „deoarece”, „fiindcă”, ”spre deosebire de”, „precum”, „la fel ca” ... 3. de concluzie/ de încheiere: „în concluzie”, „prin urmare”, „de aceea”, „aşadar”, „ca atare”, „în consecinţă”...

-Elemente conectoare: verbe (a crede, a considera), adverbe de mod (posibil, probabil, desigur), cuvinte cu rol argumentativ și concluziv (pentru că, încât, așadar, deci, prin urmare, în concluzie)....


Similar Free PDFs