Schody pietra okna - opracowanie z zagadnień rysunku technicznego PDF

Title Schody pietra okna - opracowanie z zagadnień rysunku technicznego
Course Fizyka
Institution Uniwersytet Zielonogórski
Pages 48
File Size 4.8 MB
File Type PDF
Total Downloads 13
Total Views 130

Summary

opracowanie z zagadnień rysunku technicznego...


Description

Rysunek techniczny

Rok akadem. 2020/21

Rysunek techniczny

Zagadnienie 7

Rodzaje rysunków i ogólne zasady ich sporządzania

Rok akadem. 2020/21

1

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Do rysunków architektoniczno-budowlanych zalicza się: rzut, będący przekrojem poziomym obiektu budowlanego prowadzonym przez charakterystyczny poziom oraz kondygnację, tak aby była możliwość pokazania w przecięciu lub w widoku elementów budowlanych projektowanego poziomu czy kondygnacji określających w możliwie czytelny sposób funkcje użytkowe tego poziomu czy kondygnacji.

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania W kuchni, ze względów użytkowych odległość najczęściej wynosi 1,15 m

Płaszczyzna sieczna

§ 301. 1. W budynku na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika a podłogą powinna wynosić co najmniej 0,85 m, z wyjątkiem przyziemia oraz ścianek podokiennych w loggii, na tarasie lub galerii, gdzie nie podlega ona ograniczeniom.

h

2. W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem między górną krawędzią podokiennika a podłogą należy zachować odległość co najmniej 1,1 m, z wyjątkiem okien wychodzących na loggie, tarasy lub galerie.

Na jakiej wysokości wykonać przekrój poziomy?

h ≈ 1,2 m

2

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania

Płaszczyzna sieczna łamana h

h ≈ 1,2 m

Na jakiej wysokości wykonać przekrój poziomy?

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Do rysunków architektoniczno-budowlanych zalicza się: rzut, będący przekrojem poziomym obiektu budowlanego prowadzonym przez charakterystyczny poziom oraz kondygnację, tak aby była możliwość pokazania w przecięciu lub w widoku elementów budowlanych projektowanego poziomu czy kondygnacji określających w możliwie czytelny sposób funkcje użytkowe tego poziomu czy kondygnacji. Wyjątkami wśród rzutów budynku są rzut więźby dachowej oraz rzut dachu, które są widokami z góry. przekrój, otrzymywany z zastosowaniem pionowych płaszczyzn siecznych dobranych tak, aby istniała możliwość pokazania w przecięciu lub w widoku jak największej liczby elementów budowlanych charakterystycznych dla ukształtowania przedstawianego obiektu, elewacja, stanowiąca widok przedstawianego obiektu na tle rzutni pionowej, charakteryzujący zewnętrzne ukształtowanie projektowanego obiektu, z określeniem graficznym lub opisowym na rysunku wyrobów wykończeniowych i kolorystyki elewacji rysunek szczegółów, pokazujący w widokach lub przekrojach, kreślonych w podziałce większej niż 1:50, szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe fragmentów istotnych dla projektowanego obiektu. Ponadto, w zależności od potrzeb, stosuje się kłady i rozwinięcia.

3

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Kład

Kład dachu – wykonywany zwłaszcza wtedy, gdy belki dachowe są ułożone równolegle do kalenicy, albo gdy chce się pokazać wyodrębnione pola na połaciach dachowych

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Kład

4

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Rozwinięcie

przecięcie wzdłuż tworzącej

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Rozwinięcie

Rozwinięcie schodów ze stopniami zabiegowymi

5

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Na rysunkach architektoniczno-budowlanych wykonywanych zgodnie z normą PN-B-01025:2004 stosuje się następujące rodzaje oznaczeń graficznych: oznaczenia umowne, sygnalizujące jedynie, przez odpowiednie znaki graficzne, fakt występowania podstawowych części przedstawianego obiektu oraz ich lokalizację, funkcję, a także powiązania z innymi elementami projektowanego obiektu. Oznaczenia umowne stosuje się na rysunkach kreślonych w podziałkach 1:200 i mniejszych wchodzących w skład architektonicznych projektów koncepcyjnych. oznaczenia uproszczone, przedstawiające poszczególne elementy projektowanego obiektu z podaniem tylko najistotniejszych ich cech identyfikacyjnych, funkcjonalnych i lokalizacji w całości obiektu. Oznaczenia uproszczone stosuje się na rysunkach kreślonych w podziałkach od 1:50 do 1:200 wchodzących w skład projektów architektoniczno-budowlanych lub wykonawczych. oznaczenia dokładne, pozwalające na odwzorowanie przedstawianego obiektu z uwzględnieniem zróżnicowania jego kształtu i wielkości możliwych do identyfikacji przy założonej dokładności pomiarów. Oznaczenia dokładne stosuje się na rysunkach kreślonych w podziałkach większych od 1:50, będących na ogół rysunkami szczegółów. Przedstawienia dokładne nie wchodzą w zakres normy PN-B-01025:2004. UWAGA! W programach komputerowych typu CAD najczęściej występują oznaczenia dokładne. Oznaczenia uproszczone nie są zmniejszonymi oznaczeniami dokładnymi!

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Na rysunkach architektoniczno-budowlanych wykonywanych zgodnie z normą PN-70/B-01025 stosuje się oznaczenia o następujących stopniach dokładności: pierwszy stopień dokładności - oznaczenia wykonywane w skalach mniejszych niż 1:100.

drugi stopień dokładności - oznaczenia wykonywane w skalach 1:100 ÷ 1:50. trzeci stopień dokładności - oznaczenia wykonywane w skalach większych niż 1:50. Uwaga! Symbole zawarte w normie odnoszą się do pierwszego i drugiego stopnia dokładności. Oznaczenia w skali większej niż 1:50 (trzeci stopień dokładności) należy rysować zależnie od potrzeby albo według stopnia drugiego albo zgodnie z kształtem (wyglądem) rzeczywistym.

6

M.Gaczek

Rodzaje rysunków i zasady ich sporządzania Porównanie PN-70/B-01025 i PN-B-01025:2004

oznaczenia umowne pierwszy stopień dokładności

- skale (podziałki) 1:200 i mniejsze - skale mniejsze niż 1:100

oznaczenia uproszczone drugi stopień dokładności

- skale (podziałki) 1:50 do 1:200 - skale 1:50 do 1:100

oznaczenia dokładne trzeci stopień dokładności

- skale (podziałki) większe od 1:50 - skale większych niż 1:50

Rysunek techniczny

Zagadnienie 8

Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych

Rok akadem. 2020/21

7

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Numeracja kondygnacji wg PN-70/B-01025

Uwaga! Przeważnie budynek ma jedną kondygnację, której dolna powierzchnia podłogi znajduje się poniżej średniego poziomu przyległego terenu. W kondygnacji tej najczęściej znajdują się pomieszczenia piwniczne (nie przewidziane na pobyt ludzi), dlatego kondygnacja ta bywa nazywana kondygnacją piwniczną lub podpiwniczeniem, a nie kondygnacją przyziemną.

8

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Numeracja kondygnacji wg PN-B-01025:2004

Kondygnacje budynku numeruje się rosnąco od poziomu terenu w górę i w dół, przy czym numery kondygnacji poniżej poziomu terenu uzupełnia się znakiem "–".

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Numeracja pomieszczeń wg PN-70/B-01025

Numerację pomieszczeń każdej kondygnacji oznacza się w kolejności 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 itd. W symbolu oznaczenia podaje się numer kondygnacji oraz numer kolejny pomieszczenia, np: 2/7 - druga kondygnacja nadziemna, pomieszczenie siódme, 01/17 - pierwsza kondygnacja przyziemna, pomieszczenie siedemnaste, 02/36 - pierwsza kondygnacja podziemna, pomieszczenie trzydzieste szóste, itd. Kolejność numeracji pomieszczeń na danej kondygnacji powinna być liczona rozpoczynając od pomieszczenia znajdującego się najbliżej pierwszej klatki schodowej (K1) posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

9

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Numeracja pomieszczeń wg PN-70/B-01025

Klatki schodowe w przekrojach poziomych oznacza się literą K, a szyby dźwigów literą D. W przypadku występowania większej liczby klatek schodowych lub szybów dźwigów, odpowiednio po literze K lub D dodaje się kolejny numer np. K1, K2, K3 itd., D1, D2, D3 itd. Dany numer klatki schodowej i numer szybu dźwigu odnosi się do wszystkich kondygnacji, przez które przebiegają.

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Numeracja pomieszczeń wg PN-B-01025:2004

Numerowanie pomieszczeń należy realizować rosnąco liczbami całkowitymi posuwając się po kondygnacji zgodnie z ruchem wskazówek zegara, poczynając od pomieszczeń położonych najbliżej wejścia głównego. Numer pomieszczenia na danej kondygnacji powinien składać się z dwóch lub trzech cyfr poprzedzonych numerem kondygnacji. Przykładowo na rysunku pokazano numerację pomieszczeń na siódmej kondygnacji nadziemnej budynku. Co oznacza zapis 1111? Kondygnacja 1, pomieszczenie 111 czy kondygnacja 11, pomieszczenie 11?

10

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Numeracja pomieszczeń wg PN-B-01025:2004

Numerowanie pomieszczeń należy realizować rosnąco liczbami całkowitymi posuwając się po kondygnacji zgodnie z ruchem wskazówek zegara, poczynając od pomieszczeń położonych najbliżej wejścia głównego. Przy numerowaniu klatek schodowych i szybów dźwigowych jest zalecane, aby miały one te same numery (własne) na wszystkich kondygnacjach. Jeśli na innych kondygnacjach występuje mniej pomieszczeń, to czy stosować przeskok numeracji?

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Oznaczenia poziomów wg PN-70/B-01025

Symbol oznaczenia poziomu dla stanu surowego (z przykładowo podaną wartością rzędnej)

Symbol oznaczenia poziomu dla stanu wykończonego (z przykładowo podaną wartością rzędnej) Takie same symbole na rzutach i na przekrojach

Wartości liczbowe rzędnych podawane w milimetrach z dokładnością do 1 mm.

11

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Oznaczenia poziomów wg PN-B-01025:2004 Jeżeli określone położenie punktu jest wyznaczone przez dwie przecinające się linie zarysu, znak „X" należy zastąpić kółkiem, a wartość liczbową poziomu należy podać nad linią odniesienia, którą przedłuża się od kółka w tę samą stronę linii zarysu co płaszczyzna do której odnosi się rzędna wysokości

Na rzutach

Na przekrojach poziom odniesienia, poziom zero

Na przekrojach Rzędne przyporządkowane symbolom oznaczającym poziomy podawane w metrach z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Oznaczenia wzniesień i spadków wg PN-70/B-01025

Wzniesienia traktów komunikacyjnych (schody, pochylnie, ześlizgi, drabiny itp.) należy oznaczać strzałką skierowaną w kierunku wznoszenia.

Spadki odwadniające (połacie dachowe, chodniki, kanały, place postojowe itp.), należy oznaczać strzałką skierowaną w kierunku spływu wód.

12

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Oznaczenia wzniesień i spadków wg PN-B-01025:2004

Wzniesienia traktów komunikacyjnych (schody, pochylnie, ześlizgi itp.) oznacza się strzałkami, których groty wskazują kierunek wznoszenia. Strzałka wykreślona na rzucie powinna być opatrzona małym kółkiem w miejscu rozpoczęcia wznoszenia się traktu.

Spadki powierzchni służące odprowadzeniu wody (np. połacie dachowe, okapy, place parkingowe itp.) oznacza się strzałkami, których groty wskazują kierunek spadku.

Opis wielkości pochylenia umieszczony przy strzałce podaje się w procentach lub promilach.

Opis wielkości nachylenia powierzchni zaleca się podawać w procentach lub promilach.

M.Gaczek

Oznaczenia ogólnych cech obiektów budowlanych Odnośniki elementów warstwowych wg PN-70/B-01025 i PN-B-01025:2004 Odnośniki skrótowe (rozwinięcie opisu podawane jest obok rysunku)

albo

albo

Odnośnik ten służy do opisu materiałów budowlanych stanowiących warstwy wskazanego elementu budowlanego lub do oznaczenia różnych elementów ułożonych warstwowo. Kolejność opisu warstw w odnośniku powinna być zgodna z ich kolejnością w elemencie, licząc warstwy od góry do dołu w układach warstw poziomych, oraz od strony lewej ku prawej w układach warstw pionowych. W przypadku braku miejsca na rysunku odnośnik ten może być zastąpiony odnośnikiem skrótowym.

13

M.Gaczek

Oznaczenia wykopów i nasypów oraz zasadniczych elementów budowlanych

M.Gaczek

Wykopy i nasypy Skarpy wykopów i nasypów o poziomych liniach brzegowych

W rzucie poziomym krawędzie z odchodzącymi kreskami oznaczają górną krawędź stoku.

14

M.Gaczek

Wykopy i nasypy Nachylenie skarp wykopów i nasypów

Wielkość wzniesienia lub spadku (nachylenie skarpy) określa się wartością liczbową jednym z trzech sposobów: a) podając stosunek 1:x, będący wartością tangensa kąta nachylenia skarpy z poziomem, b) w procentach, np. 50%, lub w promilach, c) w stopniach, np. 45° (w normie PN-B-01025:2004 tego sposobu nie wymieniono). Uwaga! W normie PN-70/B-01025 zapisano, że nachylenie skarpy określa się podając: a) stosunek a:h, np. 1:2, tj. stosunek odciętej (poziomej) do rzędnej (pionowej), …

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku

otwór drzwiowy otwór okienny

otwór drzwiowy otwór drzwiowy

15

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Otwory okienne węgarek

węgarek

ościeże

framuga okienna – wnęka w ścianie przeznaczona do osadzenia okna

ościeżnica podokiennik

wnęka podokienna (framuga podokienna) Otwór okienny zabudowany, z węgarkami, podokiennikiem, bez wnęki podokiennej

Otwór okienny zabudowany, z węgarkami, podokiennikiem, z wnęką podokienną

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku

nadproże okienne

nadproże drzwiowe

16

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Nadproża, podciągi Strop

Podciąg Nadproże

Otwór drzwiowy

Przejście (duży otwór)

Nadproże podtrzymuje mur nad otworem Podciąg podtrzymuje strop nad otworem

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku

balkon

taras

17

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Portfenetry (balkony francuskie)

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Loggie, portfenetry

portfenetr

portfenetr

loggia

loggia

Uwaga! Oznaczenia elementów budowlanych są niezgodne z normami

18

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, bez podokiennika i bez wnęki podokiennej

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, bez podokiennika i bez wnęki podokiennej

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, z podokiennikiem i bez wnęki podokiennej

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z podokiennikiem i bez wnęki podokiennej

19

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, z podokiennikiem i bez wnęki podokiennej (oznaczenie zmodyfikowane)

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z podokiennikiem i bez wnęki podokiennej (oznaczenie zmodyfikowane)

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, z podokiennikiem i z wnęką podokienną

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z podokiennikiem i z wnęką podokienną

20

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, z podokiennikiem i z wnęką podokienną (oznaczenie zmodyfikowane)

Przekrój poziomy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z podokiennikiem i z wnęką podokienną (oznaczenie zmodyfikowane)

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-B-01025:2004

Oznaczenie rzutu otworu okiennego bez węgarków, bez parapetu i bez wnęki podokiennej

Oznaczenie rzutu otworu okiennego z węgarkami, bez parapetu i bez wnęki podokiennej

21

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-B-01025:2004

Oznaczenie rzutu otworu okiennego bez węgarków, z parapetem i bez wnęki podokiennej

Oznaczenie rzutu otworu okiennego z węgarkami, z parapetem i bez wnęki podokiennej

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-B-01025:2004

Oznaczenie rzutu otworu okiennego bez węgarków, z parapetem i bez wnęki podokiennej (oznaczenie zmodyfikowane)

Oznaczenie rzutu otworu okiennego z węgarkami, z parapetem i bez wnęki podokiennej (oznaczenie zmodyfikowane)

22

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-B-01025:2004

Oznaczenie rzutu otworu okiennego bez węgarków, z parapetem i z wnęką podokienną

Oznaczenie rzutu otworu okiennego z węgarkami, z parapetem i z wnęką podokienną

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-B-01025:2004

Oznaczenie rzutu otworu okiennego bez węgarków, z parapetem i z wnęką podokienną (oznaczenie zmodyfikowane)

Oznaczenie rzutu otworu okiennego z węgarkami, z parapetem i z wnęką podokienną (oznaczenie zmodyfikowane)

23

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025 nadproże

posadzka

Przekrój pionowy przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, bez podokiennika i bez wnęki podokiennej

nadproże

nadproże

posadzka

Przekrój pionowy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z podokiennikiem i bez wnęki podokiennej

posadzka

Przekrój pionowy przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z podokiennikiem i z wnęką podokienną

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-B-01025:2004

Oznaczenie przekroju przez otwór okienny zabudowany bez węgarków, bez parapetu i bez wnęki podokiennej

Oznaczenie przekroju przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z parapetem i bez wnęki podokiennej

Oznaczenie przekroju przez otwór okienny zabudowany z węgarkami, z parapetem i z wnęką podokienną

24

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia wg PN-70/B-01025 Okna w widoku oraz kierunki obrotu skrzydeł

Okna rozwierane

Okno rozwierano-uchylne Okno uchylne

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Okna – oznaczenia dodatkowe Okna w widoku oraz kierunki obrotu i przesuwania skrzydeł

Okna harmonijkowe

25

M.Gaczek

Zasadnicze elementy budynku Drzwi – oznaczenia wg PN-70/B-01025

Przekrój poz...


Similar Free PDFs