TW pytania do wejściówki 5 PDF

Title TW pytania do wejściówki 5
Course Inzynieria materialowa
Institution Politechnika Bialostocka
Pages 3
File Size 271.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 94
Total Views 134

Summary

opracowane pytania kontrolne do wejściówki 5 z technik wytwarzania...


Description

1. Co obejmuje badanie dokładności geometrycznej obrabiarki? Jakie cechy należy sprawdzić? Badania dokładności geometrycznej tokarek kłowych obejmują pomiary od G1 do G15:  Pomiar G1 dotyczy łoża.  Pomiary G2-G3 – suport wzdłużny.  Pomiary G4-G8 – wrzeciono.  Pomiary G9-G10 – konik.  Pomiar G11 – współosiowość kłów.  Pomiar G12 – sanie narzędziowe.  Pomiar G13 – suport poprzeczny.  Pomiary G14 i G15 – śruby pociągowej. Zestawienie podstawowych wielkości podlegających pomiarom w czasie sprawdzania dokładności geometrycznej obrabiarki. Dokładność geometryczna obrabiarki: - Odchyłki kształtu  Prostoliniowość: w płaszczyźnie pionowej i w płaszczyźnie poziomej  Płaskość - Odchyłki położenia  Równoległość: dwóch płaszczyzn, dwóch osi lub współosiowości dwóch osi, płaszczyzny i osi  Prostopadłość: dwóch płaszczyzn, dwóch osi, osi i płaszczyzny - Przemieszczenie  Bicie: promieniowe, osiowe, powierzchni czołowej  Równoległość: trajektorii do osi, trajektorii do trajektorii  Prostopadłość: płaszczyzny i trajektorii, osi i trajektorii, dwóch trajektorii 2. Wymienić i opisać badanie dokładności geometrycznej tokarki dotyczącej wrzeciona. Schematy pomiaru.

Nr

Schemat

Przedmiot badań

G4

a) Pomiar okresowego przesunięcia osiowego b) Pomiar bicia osiowego czołowej powierzchni kołnierza wrzeciona

G5

Pomiar bicia zewnętrznej powierzchni centrującej końcówki wrzeciona

G6

Pomiar bicia promieniowego wewnętrznej powierzchni otworu wrzeciona: a) przy czole wrzeciona, b) w odległości równej D a/2, ale nie większej ni ż 300 [mm]

Odchyłki Dopuszcz alne [mm] Da ≤ 800 a) 0,01

Przyrządy pomiarowe

czujnik zegarowy, dynamometr kabłąkowy

b) 0,02

0,01

czujnik zegarowy, dynamometr kabłąkowy

czujnik zegarowy, trzpień kontrolny a) 0,01 b) 0,02

Opis

b) Podstawę czujnik a zegarowego należy ustawić na płaskiej powierzchni suportu. - Jego końcówkę przystawić prostopadle do powierzchni badanej. - Pokręcając wrzeciono pod naciskiem siły osiowej skierowanej do wrzeciennika, odczytać wskazania czujnika. Dokonać pomiaru w dwóch przeciwległych punktach. - Podstawę czujnika zegarowego należy ustawić na płaskiej powierzchni suportu. - Jego końcówkę należy przystawić prostopadle do badanej powierzchni. - Pokręcając wrzeciono, odczytać wskazania czujnika. - Wsunąć trzpień kontrolny w stożkowy otwór końcówki wrzeciona. - Ustawić czujnik zegarowy podstawą na płaskiej powierzchni suportu, przykładając końcówkę pomiarową czujnika prostopadle do tworzącej trzpienia pomiarowego: a) w pobliżu czoła wrzeciona, b) w oddaleniu od czoła wrzeciona. Pokręcając wrzeciono odczytać wskazania czujnika.

Sprawdzenie równoległości osi wrzeciona do przesuwu suportu wzdłużnego

G7

a) 0,015/300 w płaszczyź nie poziomej,

Czujnik zegarowy, trzpień kontrolny

b) 0,02/300 w płaszczyź nie pionowej

0,015

Czujnik zegarowy, dynamometr kabłąkowy

Pomiar bicia kła wrzeciennika

G8

- Wyjąć trzpień kontrolny z wrzeciona. - Wsunąć trzpień pomiarowy w stożkowy otwór końcówki wrzeciona. - Ustawić czujnik zegarowy podstawą na płaskiej powierzchni suportu. - Przystawić końcówkę czujnika w płaszczyźnie pionowej do trzpienia. - Przesuwając suport wzdłuż łoża odczytać wskazania czujnika. - Obrócić wrzeciono o 180 i pomiar powtórzyć. - Określić odchyłkę średnią arytmetyczną obydwóch pomiarów. - Powtórzyć pomiar w płaszczyźnie poziomej. - Wyjąć trzpień kontrolny z wrzeciona. - Kieł należy umieścić w otworze wrzeciona. Końcówkę czujnika przystawić prostopadle do tworzącej stożka kła. - Pokręcając wrzeciono pod naciskiem siły osiowej skierowanej do wrzeciennika odczytać wskazania czujnika. - Tolerancję podaje się dzieląc odczytany wynik przez cosinus α, gdzie α – połowa kąta wierzchołkowego stożka kła.

3. Przedstawić na schemacie i opisać sprawdzenie różnicy wysokości osi wrzeciona i osi konika.

Nr

Schemat

Przedmiot badań

Odchyłki Dopuszcz alne [mm] Da ≤ 800

G11 Sprawdzenie różnicy wysokości osi wrzeciona i osi konika

0,04 oś konika wyżej niż oś wrzeciona

Przyrządy pomiarowe

Czujnik zegarowy, Walec kontrolny

Opis

- Zamocować walec kontrolny w kłach. - Zablokować tuleję konika i konik. - Ustawić czujnik na suporcie i przystawić końcówkę czujnika do górnej powierzchni tworzącej walca. - Przesunąć suport w przeciwne skrajne położenie. - Odczytać różnicę wskazań.

4. Wymienić i opisać badanie dokładności geometrycznej tokarki dotyczącej obrotu. Schematy pomiaru.

5. Wymienić i opisać badanie dokładności geometrycznej tokarki dotyczącej konika. Schematy pomiaru.

Nr

G9

Schemat

Przedmiot badań

Sprawdzenie równoległości przesuwu tulei konika do przesuwu suportu

Odchyłki Dopuszcz alne [mm] Da ≤ 800 a) 0,015/100 w płaszczyź nie poziomej b) 0,02/100 w płaszczyź nie pionowej

Przyrządy pomiarowe

czujnik zegarowy

Opis

- Zablokować tuleję konika w maksymalnym przednim położeniu. - Ustawić czujnik zegarowy podstawą na płaskiej powierzchni suportu. - Przykładając końcówkę pomiarową czujnika pionowo (b) do tulei odczytać wskazanie. - Przesunąć suport z czujnikiem o 100 mm i określić różnicę wskazań. - Powtórzyć pomiar w płaszczyźnie poziomej (a).

G1 0

Sprawdzenie równoległości osi stożkowego otworu tulei konika do przesuwu suportu

a) 0,03/100 w płaszczyźn ie poziomej b) 0,02/100 w płaszczyźn ie pionowej

czujnik zegarowy, trzpień kontrolny

Zablokować tuleję konika w tylnym położeniu. Osadzić trzpień kontrolny w stożkowym otworze tulei. Ustawić czujnik na suporcie. Przystawić końcówkę czujnika do trzpienia w płaszczyźnie pionowej (b). Przesunąć suport na odległość 100 mm i odczytać wskazanie czujnika. Powtórzyć pomiar w płaszczyźnie poziomej (a).

6. Podać definicję równoległości. Równoległość - linię uważa się za równoległą do płaszczyzny, kiedy odległości, zmierzone w wielu punktach między tą linią a płaszczyzną nie przekraczają ustalonego zakresu wartości (ustalonej tolerancji). Dwie płaszczyzny uważa się za równoległe, gdy maksymalny zakres odległości między nimi mierzony nad całą powierzchnią w co najmniej dwóch kierunkach, nie przekroczy wartości wynikającej z przyjętej tolerancji równoległości. 7. Podać definicję bicia osiowego i promieniowego. Bicie osiowe – zakres ruchu posuwisto-zwrotnego wzdłuż osi obracającej się części w trakcie wykonywania jednego pełnego obrotu, po wyeliminowaniu do minimum luzu osiowego przez przyłożenie siły osiowej P w podanym kierunku. W przypadku gdy oś geometryczna części nie pokrywa się z osią obrotu (błąd współosiowości), odległość między tymi osiami w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu w danym punkcie nazywa się biciem promieniowym osi. 8. Podać definicję prostoliniowości oraz płaskości. Prostoliniowość – linia uważana jest za prostą na danej długości, jeżeli wszystkie jej punkty zawarte są między dwiema liniami prostymi, równoległymi do ogólnego kierunku linii, których odległość jest równa tolerancji. Płaskość – powierzchnia jest uważana za płaską w ramach danego zakresu pomiaru, jeżeli wszystkie jej punkty są zawarte wewnątrz dwóch płaszczyzn równoległych do ogólnego kierunku powierzchni i rozsuniętych względem siebie na pewną odległość równą tolerancji....


Similar Free PDFs