Zakładanie kwietników i rabat PDF

Title Zakładanie kwietników i rabat
Author Jagoda Konieczna
Course 3 klasa Biologia
Institution Liceum ogólnokształcące
Pages 10
File Size 1.1 MB
File Type PDF
Total Downloads 49
Total Views 115

Summary

Zakładanie kwietników i rabat - do egzaminu zawodowego OGR.03...


Description

ZAKŁADANIE KWIETNIKÓW I RABAT ZAJĘCIA PRAKTYCZNE Uprawa roślin jednorocznych wprost do gruntu i z rozsady Rośliny jednoroczne uprawiane są przez jeden sezon wegetacyjny. W zależności od długości cyklu rozwojowego oraz wymagań cieplnych uprawia się je: • z siewu wprost do gruntu, • z rozsady.

Rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu Do gruntu wysiewa się zwykle nasiona systemem rzędowym lub gniazdowym. Kierunek rzędów powinien przebiegać z północy na południe celem lepszego i bardziej równomiernego oświetlenia roślin.

• Większość roślin jednorocznych wymaga przeciętnej, dobrze spulchnionej gleby o strukturze gruzełkowatej, nie zaskorupiającej się, o odczynie obojętnym, dobrze nagrzewającej się.' • Przed wysiewem nasion należy lekko przekopać glebę (rośliny będą tu rosły tylko jeden sezon, więc nie trzeba przekopywać tak głęboko jak przed sadzeniem roślin wieloletnich), dodając nawóz wieloskładnikowy (np. Azofoskę) i wybierając dokładnie chwasty. • Niewskazane jest dodawanie obornika ani ziemi kompostowej, ponieważ nawozy te wpływają na wytworzenie dużej ilości masy zielonej przy jednoczesnym opóźnieniu kwitnienia (a to właśnie kwiaty są głównym celem uprawy ozdobnych roślin jednorocznych).

• Ważne jest dokładne wyrównanie podłoża grabiami i zroszenie gleby tuż przed wysiewem.

W zależności od wielkości nasion stosujemy wysiew rzutowy, rzędowy, punktowy lub gniazdowy. •

Siew rzutowy



Siew rzędowy



Siew punktowy



Siew gniazdowy Rośliny jednoroczne produkowane z rozsady

Przy produkcji roślin z rozsady niezbędne jest posiadanie pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem i jednocześnie dobrze oświetlonego

Przygotowanie podłoża i pojemników do wysiewu • Być lekkie, przewiewne, wolne od patogenów i nasion chwastów, o gruzełkowatej strukturze oraz dobrych właściwościach powietrzno- wodnych. • Do wysiewów doskonale nadaje się torf wysoki odkwaszony z dodatkiem gruboziarnistego piasku rzecznego lub perlitu w stosunku 1:1, lub ziemia liściowa z domieszką piasku lub torfu. • Po wysiewie nasiona przykrywamy przesianym piaskiem. Sposoby siewu nasion Do uprawy roślin jednorocznych uprawianych z rozsady stosujemy: - siew rzutowy, - siew rzędowy, - siew punktowy. ➔

Siew rzutowy polega na równomiernym rozrzuceniu nasion na całej powierzchni przeznaczonej pod wysiew.



Siew rzędowy polega na wysianiu nasion w wyznaczone rzędy. Stosuje się go dla nasion nieco większych przykładem mogą być rośliny szałwia, starzec, werbena.



Siew punktowy polega na wysianiu nasion pojedynczo, najczęściej do doniczek lub multiplatów.



Do prawidłowego kiełkowania nasiona potrzebują przede odpowiedniej temperatury i wilgotności podłoża i powietrza.

wszystkim



Odpowiednia wilgotność podłoża natomiast jest niezbędna do napęcznienia i kiełkowania nasion.



Zbyt wysoka wilgotność powoduje powstawanie warunków beztlenowych, zaduszenie i gnicie nasion, zbyt niska - wysychanie nasion i tracenie przez nie zdolności do kiełkowania.



Dlatego tak ważne jest prawidłowe podlewanie (a właściwie zraszanie sitkiem) wysiewów.



Dodatkowo pojemniki z wysiewami przykrywamy szkłem lub folią i codzienne je wietrzymy. W momencie zauważenia pierwszych wschodów nakrycie zdejmujemy.

Pikowanie jest to rozsadzanie siewek, jest najbardziej pracochłonnym i czasochłonnym zabiegiem przy produkcji rozsady. Zabieg ten wykonujemy, gdy młode siewki wykształciły pierwszy liść właściwy. 1. Pikownikiem podważamy korzenie siewki, trzymając jednocześnie palcami za liścienie. 2. Uszczykujemy najdłuższe korzenie, ale nie niszczymy bryłki korzeniowej. 3. Wykonujemy dołek pikownikiem. 4. Umieszczamy w dołku system korzeniowy siewki, uważając aby nie podwijać korzeni. 5. Wbijamy pod kątem pikownik tuż obok siewki i przesuwamy go w kierunku rośliny, nagarniając podłoże na korzenie (rys.1 b). 6. Wyrównujemy miejsce po wbitym pikowniku 7. Po przepikowaniu pełnego pojemnika podlewamy podłoże delikatnym strumieniem wody. Rys. 1a. Nieprawidłowo przeprowadzone pikowanie - korzenie zagięte do góry, pikownik nie dociska podłoża do systemu korzeniowego. Rys.

1b.

Prawidłowe

pikowanie

-

korzenie nie podwinięte, pikownik wbity pod

kątem,

po

przesunięciu

dociska

podłoże do systemu korzeniowego. Zabiegi po sadzeniu roślin Do podstawowych zabiegów jakie wykonuje się po posadzeniu roślin do gruntu należą: • podlewanie, • usuwanie przekwitniętych • odchwaszczanie, kwiatostanów, • dokarmianie.

Pielęgnacja rozsady Rys. 1a. Nieprawidłowe podlewanie rozsady po liściach Rys. 1b. Prawidłowe podlewanie rozsady - do podłoża

Hartowanie rozsady •

Na ok. 2 tygodnie przed wysadzaniem należy zacząć hartować rozsadę.



Polega to na codziennym wystawianiu roślin na zewnątrz w zacienione, osłonięte miejsce.



Z każdym dniem wydłużamy czas przebywania roślin poza pomieszczeniem.



Na 2-3 dni przed sadzeniem pozostawiamy rośliny na stałe na dworze. Wysadzanie rozsady na miejsce stałe

a – wyciąganie sadzonki z doniczki, b – sadzenie rośliny, c – podlewanie rośliny, d – pokaz sadzenia na krzyż.

Rośliny dwuletnie Cykl uprawy roślin dwuletnich trwa 2 lata - w pierwszym roku rośliny wytwarzają części wegetatywne (rozetę liści), a w drugim obficie kwitną i wydają nasiona.

♦ Wysiew nasion przypada na wiosnę i lato (V-VIII). ♦

Najwcześniej wysiewane są przede wszystkim gatunki osiągające znaczne rozmiary - malwa, naparstnica, dzwonek ogrodowy, miesiącznica, a także goździk brodaty, lak.



Nieco później (VI-VII) wysiewamy niezapominajkę, stokrotkę, szczeć.

♦ Najpóźniej, bo nawet w VIII wysiewamy bratka ogrodowego. ♦ Nasiona wysiewamy do zimnego inspektu lub na rozsadniku.

Byliny zimujące w pomieszczeniach 1. Gatunki zimujące w postaci organów spichrzowych - kłączy, bulw, cebul •

mieczyki,



galtonie,



dalie,



tygrysówki,



begonie bulwiaste,



krokosmie.



kanny,

Są to rośliny wieloletnie, które ze względu na wrażliwość na mrozy muszą być corocznie wykopywane przed zimą z ogrodu i przechowywane w pomieszczeniach.

Byliny zimujące w gruncie 1. Wegetacja i kwitnienie 2. Zimowanie w gruncie a. w postaci części podziemnej b. w postaci bezlistnej części nadziemnej z pąkami c. w postaci ulistnionych pędów (byliny zimozielone)

Rośliny cebulowe i bulwiaste zimujące w gruncie - do tej grupy roślin należą: •

tulipany,



przebiśniegi,



narcyzy,



śnieżyce,



hiacynty,



szafirki,



lilie,



krokusy,

1. Kwitnienie 2. Wykopywanie cebul 3. Suszenie, czyszczenie, sortowanie, przechowywanie 4. Sadzenie do gruntu 5. Zimowanie w gruncie Głębokość sadzenia cebul • Głębokość zależy przede wszystkim od wielkości cebuli przyjmuje się zasadę trzech wysokości cebuli • Zgodnie z tą zasadą cebule mniejsze sadzimy płycej, a większe głębiej. • Ponadto na glebach lżejszych powinno się sadzić cebule nieco głębiej niż na ciężkich i zlewnych.

Technika sadzenia •

metoda zagonowa - polega ona na wykopaniu rowka (zagon 1 na rysunku po prawo), umieszczeniu na jego dnie cebul i zasypaniu go ziemią pochodzącą z następnego rowka



metoda holenderska - polega ona na wykopaniu dołka, najlepiej o nieregularnych kształtach i ułożeniu na wyrównanym dnie dołka cebul



cebule można też sadzić w różnego rodzaju pojemnikach...


Similar Free PDFs