1 Wiadomosci ogolne - Summary Budownictwo ogólne 3 semestr PDF

Title 1 Wiadomosci ogolne - Summary Budownictwo ogólne 3 semestr
Course Budownictwo ogólne 3 semestr
Institution Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Pages 5
File Size 473.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 54
Total Views 140

Summary

opracowanie zagadnień z wiadomości ogólnych...


Description

1) Omów charakterystyki technicznie dowolnie wybranego stropu, podaj wartości wraz z jednostkami. Strop Fert - Definicja Strop Fert jest stropem gęstożebrowym, ceramiczno-żelbetowym, betonowanym na miejscu budowy. Stropy typu Fert mają zastosowanie w obiektach budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, wielorodzinnego i użyteczności publicznej. Zaletą stropu typu Fert jest łatwość jego wykonania. Elementy tego stropu są lekkie. W skład stropu wchodzą następujące elementy:  prefabrykowana belka stalowo-ceramiczna - kratowa,  pustak ceramiczny,  beton monolityczny. Rozpiętość modularna stropu wynosi 2,70-6,0 m ze zmianą (rozpiętości) co 0,3 m. Długość belki jest o 3 cm mniejsza od rozpiętości modularnej. Dopuszczalne obciążenie użytkowe stropów przyjmuje się p = 3,2 kN/m 2 . Obliczenia statyczne stropów ceramiczno-żelbetowych wykonuje się jak dla konstrukcji żelbetowych, zgodnie z PN-84/B-03264. W zależności od rozstawu osiowego belek, wielkości pustaków i wysokości konstrukcyjnej stropu rozróżnia się trzy jego typy (rys. 1 i 2):  Fert 40,  Fert 45,  Fert 60.

1

Zasady konstruowania i wykonania wszystkich typów stropów Fert są jednakowe. Belka stropu Fert jest staloceramiczną lekką przestrzenną kratownicą o stałym przekroju zbrojenia pasa górnego, wykonanego ze stali A-III średnicy ok8 mm i zmiennego zbrojenia pasa dolnego wykonanego ze stali A-III. Wielkość średnicy prętów przyjmuje się w zależności od rozpiętości. Oprócz średnicy prętów wynikających z obliczeń stosuje się dodatkowo dwa pręty ok8 mm. Pręty zabetonowane są w ceramicznej kształtce, gdzie także zastosowane są końce krzyżulców płaskich kratownic ze stali A-0 średnicy ok6 mm, łączące pas górny z pasem dolnym. Beton pasa dolnego przyjmuje się klasy B20. Belki muszą być zakotwione w wieńcu. Oparcie belki na podporze wynosi nie mniej niż 8 cm.

Pustaki. 2

Przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami ceramicznymi, w których na końcu i na początku należy wykonać dekle. Po ułożeniu pustaków przed betonowaniem strop należy oczyścić i obficie polać wodą. Strop betonuje się wraz z górną płytą stropową (nadbetonem) o grubości wynoszącej 3 cm w stropach typu Fert 40 i Fert 45 oraz 4 cm w stropie Fert 60.

Wskazówki praktyczne W stropach o rozpiętości większej niż 4,5 m należy wykonać jedno żebro rozdzielcze w środku rozpiętości. średnica zbrojenia powinna być nie mniejsza niż ok10 mm i równa co najmniej przekrojowi dolnego zbrojenia w belce. Pręty podłużne połączone są strzemionami w kształcie litery S. średnicę strzemion przyjmuje się ok4,5 mm, o rozstawie co 40 cm (rys. 6).

Pod ściankami działowymi usytuowanymi równolegle do belek stropowych (rys. 7) należy wykonać wzmocnione żebro. Otrzymuje się je przez ustawienie dwóch belek obok siebie lub dwóch rozsuniętych belek połączonych monolitycznie o wysokości równej wysokości stropu lub większej. W czasie montażu i betonowania stropu należy wykonać podparcie belek. Liczba podpór montażowych pośrednich, niezależnie od skrajnych powinna wynosić:  w przypadku rozpiętości stropu 2,70-4,20 m - jedna podpora w połowie rozpiętości,  w przypadku rozpiętości stropu 4,50-6,0 m - dwie podpory w 1/3 rozpiętości. Podparcie belek za pomocą podłużnic powinno być wykonane w węzłach pasa dolnego kratownic.

3

2) Dokonaj podziału stropów belkowych ze względu na materiał głównego elementu konstrukcyjnego oraz opisz zasady doboru belek głównych(wymiary, przekroje, długości)na przykładzie stropu o żądanej rozpiętości. STROPY BELKOWE- funkcję nośną spełniają belki, na których opierają się elementy wypełniające i warstwy wykończeniowe. Belki mogą być:  Drewniane,  Stalowe,  Żelbetowe. Stropy z belkami drewnianymi stosowane są najczęściej w budynkach drewnianych, czasem w murowanych. W stropach z belkami stalowymi stosuje się różne wypełnienia np. w stropie KLEINA płytami ceramicznymi z cegły, w stropie ODCINKOWYM elementami sklepienia kolebkowego, w stropie z płytą żelbetową wypełnienie stanowią płyty prefabrykowane lub wylewane. Wypełnienia stropów z belkami żelbetowymi stanowią na ogół prefabrykaty płytowe. Dobór belek głównych w stropach uzależniony jest od kilku czynników:  Materiał z jakiego jest wykonana ściana (czy pod belką stropową będzie przechodzić nadproże i czy przeniesie ono dodatkowy ciężar, głębokość posadowienia belki stropowej w ścianie)  Jakie obciążenia ma przenosić strop (ciężar własny stropu wraz z obciążeniem wynikającym z kondygnacji znajdującej się powyżej – meble, ściany działowe)  Długość belek stropowych (z reguły ustawia się tak żeby belki opierały się na ścianach równoległych najbliżej położonych, natomiast jeżeli nie ma takiej możliwości to należy to 4

uwzględnić w projekcie ponieważ może zajść konieczność dodatkowego zbrojenia i wprowadzenia podciągu w celu uniknięcia klawiszowania)  Od układu elementów przebijających strop – komin (belki drewniane muszą być oddalone na odległość 25 cm od otworów kominowych dla tego należy oprzeć je nie bezpośrednio na ścianie ale na dodatkowej belce zwanej wymianem) (Nie mam pojęcia jak to inaczej napisać, można by w sumie napisać coś o odległości między żebrami, o odporności ogniowej czy akustycznej, albo o wytrzymałości) 3) Dokonaj podziału stropów belkowych ze względu na materiał głównego elementu konstrukcyjnego oraz podaj ekonomiczne rozpiętości do jakich stropy te są stosowane. STROPY BELKOWE- funkcję nośną spełniają belki, na których opierają się elementy wypełniające i warstwy wykończeniowe. Belki mogą być:  Drewniane – Stropy z belkami drewnianymi stosowane są najczęściej w budynkach drewnianych, czasem w murowanych. Ich długość dochodzi do 15 m – w przypadku stropów belkowych, do 5 m – w przypadku stropów żebrowych  Stalowe – W stropach z belkami stalowymi stosuje się różne wypełnienia np. w stropie KLEINA płytami ceramicznymi z cegły, w stropie ODCINKOWYM elementami sklepienia kolebkowego, w stropie z płytą żelbetową wypełnienie stanowią płyty prefabrykowane lub wylewane.  Żelbetowe – Wypełnienia stropów z belkami żelbetowymi stanowią na ogół prefabrykaty płytowe. Maksymalna rozpiętość stropów żelbetowych wynosi zazwyczaj 12 m. 4) Podaj minimalne głębokości oparcia stropów belkowych na podporach i wyjaśnij powód zróżnicowania tych wielkości – podaj konkretne przykłady stropów Strop Fert – minimalne oparcie belki podporowej wynosi 8 cm Strop DMS – minimalne oparcie belki podporowej wynosi 10 cm Strop DZ – minimalne oparcie belki podporowej wynosi 8 cm Strop Ackermana – minimalne oparcie belki podporowej wynosi 25 cm Stop Teriva – minimalne oparcie belki podporowej wynosi 8 cm Strop belkowy – minimalne oparcie belki podporowej jest równe wysokości belki. Minimalne oparcia belek mają tak zróżnicowane wielkości gdyż jest to uzależnione od materiału ściany jak i od materiału z jakiego są wykonane belki stropowe, oraz od samego kształty belek stropowych. Podane wyżej głębokości mają zapewnić stateczność konstrukcji jak i zapobiec powstawaniu momentu obrotowego

5...


Similar Free PDFs