Deklinacja I - deklinacji łacina - Łacina prawnicza - terminologia deklinacje PDF

Title Deklinacja I - deklinacji łacina - Łacina prawnicza - terminologia deklinacje
Author Weronika Milewska
Course Jezyk obcy prawniczy
Institution Uniwersytet Gdanski
Pages 4
File Size 82 KB
File Type PDF
Total Downloads 13
Total Views 123

Summary

deklinacji łacina - Łacina prawnicza - terminologia deklinacje...


Description

DEKLINACJA I pertinentia, -ae (f, I) – dochód

Nom. Gen. Dat. Acc. Abl. V.

Sing. Pertinentia pertinentiae pertinentiae pertinentiam pertinentia pertinentia

Plur.

PAREMIE I KOMENTARZE MERYTORYCZNE 1. “NEGOTIUM CALUDICANS” – czynność prawna kulejąca Czynnosć prawna kulejąca to czynność dokonana bez uprzedniej zgody tutora przez impuberesa powodowała jedynie skutki przysparzające. Natomiast dla ważności czynności rozporządzających wymagane było uzyskanie auctoritas ( opiekuna) Rozkład:

2. „ACCESSIO CEDIT PRINCIPALI” – przyrost przypada rzeczy głównej Akcesja to sytuacja w, której jedna rzecz traci swój odrębny byt, o rzeczy należą do dwóch różnych właścicieli. Można mówić o połączeniu: a)nieruchomości z nieruchomością ALLUVIO (oderwisko) AVULSIO (przymulisko) b)ruchomości z ruchomością (wówczas rzecz główna to składnik który decydował o całości) np. napis na pergaminie nawet złoty dzielił los pergaminu, rzeczy, które zachowują te samą istotę Rozkład:

3. „GENUS PERIRE NON POTEST” – Gatunek nie może zaginąć Przedmiotem świadczenia mogły być rzeczy określone co do gatunku w takim przypadku dłużnik powinien był świadczyć rzecz należącą do tego gatunku. Zobowiązanie określone co do gatunku nie gaśnie w przypadku gdy rzecz, którą dłużnik miał zamiar świadczyć została utracona lub zniszczona. Dłużnik miał obowiązek świadczyć inną rzecz tego samego gatunku. Rozkład:

4. „SUPERFICIES SOLO CEDIT”- To co znajduje się na powierzchni ziemi przypada gruntowi Dotyczy połączenia ruchomości z nieruchomością jako rzeczą ważniejszą. Rzecz połączona TRWALE z gruntem stawała się zawsze własnością właściciela gruntu. NP.> In aedificatio – wzniesienie budynku na cudzym gruncie\\ In plantatio – zasadzenie drzewa na cudz. Gruncie Satio – zasianie ziaren na cudzym gruncie Rozkład:

5. SPECIFICATIO – PRZETWORZENIE Sytuacja w której wytwórca nie był właścicielem przetwarzanego materiału w związku z tym pojawił się problem prawny kto nabywa własność NOVA SPECIES (nowo wytworzonej rzeczy) 1)PROKULIANIE – uważali, że właścicielem NOVA SPECIES jest ten, kto wyprodukował przedmiot czyli przetwórca. 2)SABINIANIE – uważali, że właściciel materiału będzie właścicielem tego co z tego wytworzono bo bez materiału niczego nie można wytworzyć. Problemem nabycia własności pieniędzy jeśli wypłacono cudze pieniądze bez wiedzy lub woli właściciela pozostaje tego czyje były. Jeśli zostaną zmuszane stają się tego co przyjął. Skarga z tytułu kradzieży przysługują przeciwko temu kto dał cudze pieniądze. 6. OCCUPATIO – zawłaszczenie To pierwszy sposób nabycia prawa własności. Polegał na objęciu w posiadanie rzeczy niczyjej. RES NULLIUS „cedit primo occupandi” – przypada I zawłaszczającemu Zawłaszczenie podelgeały: 1)Dziko żyjące zwierzęta bo to nieodrebne elementy przyrody 2)rzeczy zabrane wrogom 3)res delerieta,-ae. – porzucony przez właścicieli z zamiarem wyzbycua się własności a)PROKULIANIE – uważali, że dotychczasowa własność gaśnie w chwili objęcia w posiadanie rzeczy porzuconej przez inną osobę. b)SABINIANIE – uważali, że ta własność dotychczasowa gaśnie w momencie porzucenia. Ktoś kto znalazł na plaży towary wyrzucone ze statku w morze dla ratowania tego statku. Nie mógł ich zawłaszczyć. Zostały dobrowolnie wyrzucone ale bez zamiaru wyzbycia się własności. Nie były to rzeczy porzucone. THESAURUS – ZNALEZIONY SKARB

Zbiór wartościowych rzeczy co do , których poszukiwanie właściciela było niemożliwe lub bezcelowe. Skarb znaleziony przez niewolnika był w połowie własnością właściciela niewolnika zaś w połowie właściciela gruntu. 7. USUCAPIO – ZASIEDZENIE 8. „USUCAPIO EST ADIECTIO DOMINII PER CONTINUATIONEM POSSESSIONIS TEMPORIS LEGE DEFINITII”– Zasiedzenie jest nabyciem własności przez nieprzerwane posiadanie w czasie prawem określonym Rozkład:

Funkcje zasiedzenia – nabycie prawa własności na skutek ciągłości posiadania przez czas określony prawem w celu zapewnienia podmiotowych i bezpieczeństwa obrotu prawnego posiadania na zewnątrz wskazuje komu przysługuje prawo do rzeczy. I.

II. III.

IV. V.

RES HABILIS – rzecz nadajżca się do zasiedzenia ale nie należały do takich rzeczy, RES EXTRA COMMERCIUM – czyli rzeczy wyjęte z obrotu prawnego np. FORUM ROMANUM bo stanowiło własność wszystkich także nie należały do nich rzeczy zabrane przemocą lub skradzione. TITULUS- słuszny i prawdziwy tytuł nabycia np. dlatego, że posiadacz uważał się za spadkobiercę BONA FIDES – czyli dobra wiara, znaczy przekonanie, że posiadanie rzeczy nie narusza niczyich uprawnień gdy było błędne musiało być usprawiedliwione w momencie rozpoczęcia posiadania. POSSESSIO CIVILIS – posiadanie cywilne władanie rzeczą było nieprzerwane przez cały czas potrzebny do zasiedzenia. TEMPUS – to wpływ wymaganego terminu początkowo rok dla ruchomości, 2 lata dla nieruchomości w prawie klasycznym nie doliczano czasu posiadania poprzednika 3 lata dla ruchomości w prawie justyniańskim 10 lat dla nieruchomości w prawie justyniańskim 20 lat gdy właściciel i posiadacz mieszkali w różnych prowincjach.

9. POSSESSIO – POSIADANIE 1)Władztwo faktyczne nad rzeczą, które składa się z dwóch elementów: a) Zewnętrznego (corpus) – fizyczne władztwo nad fizyczną b) Wewnętrzny (animus) – wola osoby faktycznie władającej rzeczą. 2)POSSESIO CIVILIS ( posiadanie cywilne) – Władztwo faktyczne sprawowane corpore ( z ciałem) ale z wolą podobną do woli właściciela czyli zamiarem zatrzymania rzeczy posiadanego wyłącznie dla siebie i w oparciu o podstawę uznaną przez ius civile 3)POSSESIO NATURALIs ( delentio) Władanie faktyczne corpore, ale nie wywołujące skutków w sferze ius civile ani prawa pretorskiego. Detentorzy nie mieli animus possidenti czyli zatrzymania rzeczy dla siebie swoje władztwo w cudzym imieniu (alieno nomine) np. przechowawcy „SEPARATA DEBET POSSESSIO A PROPRIETATE” – Należy rozróżnić pomiędzy posiadaniem a własnością

10.„Fundus est omne, quidquid solo tenetur” – Grunt jest wszystkim co przynależy do ziemi Rozkład:...


Similar Free PDFs