Etyka w biznesie-wyklad 5 PDF

Title Etyka w biznesie-wyklad 5
Course Etyka dla ekonomistów
Institution Uniwersytet Ekonomiczny we Wroclawiu
Pages 1
File Size 132.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 112
Total Views 148

Summary

notatki z wykladu + baza pytan...


Description

Wykład 5 – 07.12.2020 Organizacja turkusowa/Turkusowy model zarządzania Autorem koncepcji jest Frederic Laloux (Pracować inaczej), przez pewien krótki czas była bardzo popularna. Wykorzystał kolory do wyodrębnienia stylów organizacji.

Najgorsza organizacja, np. gang, zorganizowana przestępczość; odrzucenie legalizmu prawnego.

Przykładem jest m.in. armia, kościół; dużo lęku, niewygodna sytuacja, oparcie na innych, życie jest mniej warte niż lojalność. Życie nie jest najwyższą wartością. Organizacje legalne, legalizm prawny, hierarchia, formalizm.

Organizującą wartością jest zysk. Zysk nie jest fatalny, to nie jest nic złego, prawo akceptuje zysk. Nie jest to optymalny, idealny model, ponieważ może dojść do złamania imperatywu kategorycznego Kanta (może dojść do instrumentalnego traktowania ludzi). Pracownicy organizacji mogą być pionkami w rękach instytucji.

Wspólne wartości, CSR (?), demokratyzacja, egalitaryzacja, indywidualne podejście, większa elastyczność, uwzględnienie podmiotowych warunków, nie może być uznana za optymalny model. Przykład: rodzina.

W firmie turkusowej odrzuca się autorytaryzm, hierarchiczność, odrzucenie rozdziału etyki na prywatną i publiczną, odrzuca się cel organizacji rozumiany jako cel pracownika, upodmiotowienie, pojawia się godność podmiotu, zaufanie, partnerstwo, swoboda w pracy, rozwój, samorealizacja, spełnienie, współpraca, kreatywność, autentyczność. F. Nietzsche – najwyższy stopień rozwoju świadomości jest wtedy, kiedy ludzie bawią się w pracy W organizacji turkusowej nie ma szefa, to nie jest typowe miejsce pracy. Jeśli jest szef to pełni inną rolę – buduje atmosferę w zespole, dba o zapewnienie warunków do rozwoju, nie wzbudza lęku (szef – wykładowca). W firmie turkusowej jest tylko jedno stanowisko – pracownik. Można zlikwidować hierarchizm, nie można jednak zlikwidować liderstwa (spontaniczna hierarchiczność). Udziały w firmie po roku, uzależnienie wypłaty od zaangażowania lub wyniku (wynagrodzenia nie są sztywne)....


Similar Free PDFs