Konspekt-Gry-i-zabawy-kształtujące-siłę i szybkość PDF

Title Konspekt-Gry-i-zabawy-kształtujące-siłę i szybkość
Course Wychowanie Fizyczne
Institution Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Pages 4
File Size 146.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 107
Total Views 134

Summary

Konspekt-Gry-i-zabawy-kształtujące-siłę i szybkość...


Description

PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W UJĘCIU CZYNNOŚCIOWYM Klasa: V Miejsce zajęć: Hala sportowa Czas: 45min. Liczba ćwiczących: Dział programu:Gry i zabawy Zadanie główne: Gry i zabawy kształtujące szybkość i siłę Zadania dodatkowe: Motywacje: -Zmotywuję uczniów do aktywnego udziału w zajęciach -Zmotywuję uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas gier i zabaw ruchowych Cele operacyjne: Umiejętności: -Uczeń umie wykorzystać gry i zabawy kształtujące szybkość i siłę w czasie wolnym Wiadomości: -Uczeń zna zasady bezpieczeństwa podczas gier i zabaw ruchowych - Uczeń zna fabuły i zasady gier i zabaw Motoryczność: -Uczeń kształtuje szybkość, dynamikę -Uczeń kształtuje siłę Wychowanie: -Uczeń słucha informacji, stosuje zasady bezpieczeństwa, posiada odpowiedni strój -Uczeń współpracuje z kolegami, -uczeń stosuje zasady fair play Metody realizacji zadań: pogadanka, zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, Formy: frontalna, rzędy, rozsypka, pary Pomoce dydaktyczne: szarfy, woreczek, sznur/skakanka, materace

Tok lekcji

Część wstępna 5 min

Docelowe

Czynności ucznia Zadania

Czynności Nauczyciela

Metody realizacji zadań

Uczeń zna zadania lekcji oraz ich rolę.

-uczeń wita się -słucha nauczyciela -informuje o gotowości uczestnictwa w zajęciach

Nauczyciel wita się, przedstawia zadania lekcji. Sprawdza obecność, gotowość uczniów do zajęć.

-pogadanka

Uczeń poprzez zabawę ożywiającą przygotowuje organizm do podejmowania dalszego wysiłku.

-uczeń bierze udział w zabawie ożywiającej "berek ogonki"

Nauczyciel promuje i prowadzi zabawę ożywiającą.

-metoda zabawowa klasyczna

Uczeń przygotowuje swoje ciało do realizacji zadania głównego.

-uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćwiczenia: Ćwiczenia w truchcie po obwodzie sali gimnastycznej

N prowadzi ćwiczenia kształtujące.

-metoda naśladowcza ścisła

-uczeń wzmacnia

-krążenie RR przodem w

N informuje o zmianie kierunku biegu

mm. RR

Część główna A 10 min

górę -krążenie RR tyłem w górę -krążenie RR przodem w górę na zewnątrz -krążenie RR przodem w górę do wewnątrz

-uczeń wzmacnia mm. T

-skłon T w przód -skłon T w tył -skręty T w prawo i w lewo -krążenie T

-uczeń wzmacnia mm. NN

-podskoki obunóż -podskoki jednonóż: PN, LN -przysiady -skip A -skip B -skip C

-uczeń wzmacnia mm. szyi

-skłony głowy w przód, w tył -skręty głowy -skłon głowy w bok -krążenia głowy

-uczeń kształtuje koordynację

-waga przodem na LN -waga przodem na PN - zmiana pozycji z leżenia na plecach do siadu i pionu na czas

-uczeń kształtuje gibkość

-wypad w przód LN, PN -siad kroczny o ugiętej nodze zakrocznej -skrętoskłony T w prawo i w lewo -podpór łukiem leżąc tyłem -Uczeń bierze udział w zabawie ,,uciekajacy i goniący’’. - ustawienie grup na przeciwko siebie w odstępie, na sygnał ,,1’’ Pierwsza grupa ucieka a druga goni i odwrotnie.

- uczeń kształtuje szybkość i czas reakcji

-,, lawinowy wyścig’’-Na gwizdek pierwsze osoby z rzędu biegną do pachołka, obiegają go, w drodze powrotnej łapią drugą osobę z rzędu za rękę, biegną ponownie do pachołka i kolejna osobą dołącza do biegnącej dwójki

N promuje ćwiczenia, zwraca uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń.

N mobilizuje do ćwiczeń, pomaga tym którzy mają trudności.

Nauczyciel rozdaje szarfy. Nauczyciel przeprowadza zabawy i czuwa nad bezpieczeństwem ćwiczących.

-zabawowaklasyczna

Część główna B 25 min

-Wąż-uczestnicy tworzą

węża(jedna osoba staje za drugą) pierwsza osoba, czyli „głowa” węża, musi dogonić i złapać ostatnią osobę, czyli „ogon” węża. Gdy „głowa” złapie „ogon” przechodzi na koniec rzędu,teraz kolejna osoba z rzędu staje się „głową”, a poprzednia „głowa” staje się „ogonem”

-uczeń kształtuje skoczność

-Gra w szczura – dzieci stają w kręgu, jedna osoba staje w środku i trzyma za jeden koniec liny nisko nad ziemi, kręcąc się w kółko rozkręcamy linę , zadaniem dzieci jest przeskoczyć nad liną, kogo lina dotknie ten odpada

-uczeń kształtuje siłę

-walka kogutów- uczniowie dobierają się w pary i w przysiadzie naprzeciwko siebie starają się wytrącić z równowagi przeciwnika, wygrywa ten który zdobędzie więcej punktów -ochroń udo- w parach naprzeciwko siebie uczeń stara się klepnąć w udo przeciwnika i uchronić swoje udo przed klepnięciem -przeciąganie przeciwnikauczniowie w parach stają naprzeciwko siebie trzymając stopę na linii, łapią się np za prawą rękę i starają się przeciągnąć przeciwnika na swoją stronę -wypchnij z materaca- w parach, uczniowie stojąc na materacu, starają się wypchnąć przeciwnika z materaca

N wybiera jedną osobę do kręcenia sznurem.

-uczeń uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie

Część końcowa 5 min

-uczeń bierze udział w

zabawie uspakajającej „Szybki Bill” Uczestnicy dobierają się w pary i siadają naprzeciw siebie. Każda para otrzymuje woreczek. Woreczek znajduje się miedzy parą. Wszyscy trzymają ręce na kolanach. Na sygnał prowadzącego „kto pierwszy” sięgnie woreczek ten zdobywa punkt

-uczeń bierze udział w zbiórce i omówieniu lekcji

N przeprowadza zabawę uspokajającą, wskazuje zwycięzcę.

- metoda zabawowa klasyczna

N przeprowadza zbiórkę i omawia lekcję.

-pogadanka...


Similar Free PDFs