LAB34-sprawozdanie 2 - Sprawozdanie z lab 3 i 4 z przedmiotu tup na 4 semestrze. W sprawozdaniu: tutorial, PDF

Title LAB34-sprawozdanie 2 - Sprawozdanie z lab 3 i 4 z przedmiotu tup na 4 semestrze. W sprawozdaniu: tutorial,
Course Technika układów programowalnych
Institution Wojskowa Akademia Techniczna
Pages 12
File Size 1.1 MB
File Type PDF
Total Downloads 70
Total Views 140

Summary

Sprawozdanie z lab 3 i 4 z przedmiotu tup na 4 semestrze. W sprawozdaniu: tutorial, 2. Przerzutnik D synchroniczym zerowaniem, 3. Rejestr przesuwający 11 bitowy, 4. Rejestr liczący 7-bitowy, 5. Licznik dwukierunkowy 7-bitowy z synchronicznym wpisem danych, 7. Dzielnik częstotliwości przez 12...


Description

1. Tutorial Opis żródłowy

testbench

Raporty

2. Przerzutnik D synchroniczym zerowaniem

W przerzutniku D stan wyjść zależy od stanu wewnętrznego oraz od stanu wejść. Posiada jedno wejście danych D, jedno wejście zegarowe C oraz dwa wyjścia komplementarne Q i Q. Oto jego symbol graficzny:

Gdy wejście zegarowe C jest w stanie nieaktywnym, przerzutnik pamięta swój poprzedni stan. Gdy wejście C przechodzi w stan aktywny, do przerzutnika zostaje wpisany stan wejścia D, tzn. na wyjściu Q pojawia się ten sam stan, który występuje na wejściu D. Gdy wejście zegarowe C powróci w stan nieaktywny, wpisany z wejścia D stan jest pamiętany w przerzutniku.

3. Rejestr przesuwający 11 bitowy

Rejestr przesuwający w takt impulsów zegarowych przesuwa o 11 bitów przechowywaną informację bitową.

4. Rejestr liczący 7-bitowy

Rejestry służą do przechowywania informacji i w urządzeniach cyfrowych. Spełniają funkcję pomocniczych układów pamięciowych, zwykle o niewielkiej pojemności. Rejestr liczący jest to

układ złożony z rejestru przesuwającego oraz obwodu sprzężenia zwrotnego generującego sygnał podawany na wejście szeregowe rejestru. Sygnał wyjściowy jest funkcją sygnałów wejściowych rejestru przesuwającego.

5. Licznik dwukierunkowy 7-bitowy z synchronicznym wpisem danych

Liczniki to układy cyfrowe, które służą do zliczania i pamiętania ilości impulsów podawanych na ich wejścia zliczające (zliczanie to odbywa się w pewnym przedziale czasowym). Oprócz wejścia zliczającego posiadają one również wejście zerujące, służące do ustawienia stanu początkowego licznika tzn. do jego wyzerowania. Zerowanie polega na ustawieniu w stan 0 wszystkich przerzutników z których zbudowany jest licznik. Natomiast licznik dwukierunkowy (rewersyjny) jest licznikiem zliczającym wstecz.

6. Licznik modulo 23 (wpis asynchroniczny)

7. Dzielnik częstotliwości przez 12

Dzielnik częstotliwości jest to licznik służący do dzielenia częstotliwości impulsów wejściowych przez współczynnik (w moim przypadku przez 12). Dzielniki tym się różnią od liczników, że służą do przetwarzania informacji w postaci unitarnej - na ich wejściu i wyjściu pojawiają się ciągi impulsów.

8. Detektor sekwencji 00,11,11,00

Detektor sekwencji to układ, który analizuje ciąg zer i jedynek przychodzący na wejście X i generujący wyjście Y=1, gdy wykryta zostanie określona sekwencja. W moim przypadku sekwencja 00,11,11,00....


Similar Free PDFs