Projekt - skalpel PDF

Title Projekt - skalpel
Course Materiałoznawstwo
Institution Politechnika Lódzka
Pages 5
File Size 113.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 80
Total Views 126

Summary

Projekt semestralny z 1 roku z przedmiotu materiałoznastwo...


Description

SKALPEL CHIRURGICZNY

1. Definicja Skalpel chirurgiczny to narzędzie stosowane do cięć chirurgicznych. Jest to nic innego jak mały, bardzo ostry nożyk, wykonany z twardego materiału jakim jest węglik tytanu lub ze stali nierdzewnej. Budowa skalpela chirurgicznego jest bardzo prosta. Składa się na nią rękojeść, która jest wielorazowego użytku, oraz wymienne, jednorazowe ostrze.

2. Producenci: J.K Surgical Sp. z.o.o, Medicon, GAMA, B.Braun, Swann Morton

3. Wykorzystywanie: Skalpel chirurgiczny dostosowany jest do pracy w warunkach ,gdzie panuje temperatura pokojowa. Wykorzystywany jest głównie do bardzo precyzyjnego cięcia narządów wewnętrznych podczas operacji chirurgicznych, zwłaszcza do cięcia tkanek miękkich. Istnieją również inne dziedziny, w których ostrze to jest wykorzystywane, między innymi w stomatologii, modelarstwie czy poligrafii. Po wykonanym zabiegu chirurgicznym, jednorazowe ostrze zostaje zdjęte z rękojeści oraz umieszczane jest w specjalnym pojemniku, w którym zostaje przeniesione do utylizacji.

4. Rodzaje skalpeli: Skalpele chirurgiczne posiadają różnorakie zastosowania. Zależnie od rodzaju rękojeści oraz wyprofilowania ostrza mogą pełnić różne funkcje. Pierwszym z nich jest skalpel do cięcia ciała. Posiada on owalne, zaostrzone w półkole ostrze oraz długi uchwyt, dzięki czemu jest prosty w utrzymaniu w dłoni. Następnym skalpelem jest, tak zwany "wskazał". Jego oba końce ostrza są w kształcie łuku, którego krawędzie tnące są zbieżne w kierunku wierzchołka łopatki. Kolejnym typem skalpela jest skalpel mikrochirurgiczny. Charakteryzuje się on cienkimi paskami, przy określonym stosunku do ostrza i rękojeści. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów tego narzędzia. Istnieje również ,tak zwany "soft skalpel". Jest on bardzo delikatnej i smukłej budowy. Posiada on bardzo wąskie oraz krótkie ostrze, dzięki któremu cięcie tkanek, mięśni oraz innych narzędzi wewnętrznych podczas operacji chirurgicznej jest bardzo delikatne i dokładne. Następnym typem skalpela, jest skalpel resekcyjny. Jest to narzędzie, którego ostrze posiada zakrzywiony łuk o stromej krawędzi skrawającej. Ostatni skalpel, jaki chciałabym wymienić jest skalpel amputacyjny. W budowie jest prosty, ponieważ posiada niewielką w stosunku do szerokości, długość ostrza.

5. Przegląd materiałów: Stal nierdzewna, z której wykonane są ostrza skalpeli chirurgicznych, cechuje się specjalnymi właściwościami fizykochemicznymi, które odporne są na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych (korozja gazowa), rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych (korozja w cieczach). Nierdzewność uzyskuje się poprzez wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. W przypadku stali chromowej nierdzewnej jest to chrom, a amerykańska norma AISI określa jego minimalną zawartość na 11%. Stal nierdzewna oznaczana jest według 5 najważniejszych norm: PN, EN 10088, AISI, GOST oraz DIN. Wyróżnia się 4 główne rodzaje stali nierdzewnych:

- austenityczna - ferrytyczna - martenzytyczna - ferrytyczno - austenityczna duplex Produkowana jest głównie stal austenityczna o oznaczeniu 1.4301 według normy europejskiej EN 10088.Właśnie ten rodzaj stali nierdzewnej wykorzystywany jest do produkcji ostrza do skalpelów chirurgicznych. Rękojeści z kolei wykonane są z różnych materiałów. Te mniej trwałe są wykonywane z twardego plastiku, lecz one nie są wykorzystywane w operacjach chirurgicznych. Rękojeści są także wykonywane ze stali nierdzewnej. Posiadają one różne oznaczenia jak np. B3L, B3, 3, L3, 5, 7 oraz 9. Dla tych oznaczeń wykorzystuje się ostrza o numerach 6-16 oraz 40. Z kolei dla rękojeści o oznaczeniach 4, 4L i 6 wykorzystuje się ostrza o numerach 18-36.

6. Opis materiału Stal 1.4013 jest to stal chromowo-niklowa o niskiej zawartości węgla. .Zawiera około 18% chromu i 8,0 - 10,5% niklu. Należy do jednego z najczęściej stosowanych gatunków spośród stali nierdzewnych odpornych na korozję. Szczególną zaletą tego gatunku jest doskonała przydatności do obróbki plastycznej oraz spawania. Jest odporna na ścieranie i organicznie skrawalna. Posiada różnorodne możliwości zastosowania : w przemyśle spożywczy, w budowie aparatury chemiczne, architekturze, jak również przy budowie pojazdów.

Skład chemiczny Gatunek 1.4301 N [%]...


Similar Free PDFs