Sprawozdanie 99 - Notatki z wykładu 5 PDF

Title Sprawozdanie 99 - Notatki z wykładu 5
Author Joanna Wajler
Course Architektury systemów komputerowych
Institution Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kosciuszki
Pages 3
File Size 154.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 23
Total Views 135

Summary

Download Sprawozdanie 99 - Notatki z wykładu 5 PDF


Description

Joan Joanna na Waj Wajler ler – Lab Labora ora orator tor torium ium 9 I – Wstę Wstęp: p: Celem laboratorium 9 jest stworzenie dwóch liczników asynchronicznych: modulo 7 oraz modulo 10. Ponadto należy zaobserwować asynchroniczność na bazie licznika modulo 10.

II – Zad Zadania ania ania:: zad zadanie anie 1: a) schemat:

b) wnioski: Licznik modulo 7 zlicza cyfry od 0 do 6. Dlatego, w momencie gdy zostanie osiągnięta wartość 7 ( czyli binarnie 111) należy licznik natychmiast resetować. Służy do tego bramka AND, która podaje stan wysoki gdy na wszystkich wyjściach przerzutników istnieje stan wysoki. Kolejno sygnał wędruje do bramki NOR, która jest bezpośrednio połączona z wejściami ustawiającymi stan niski we wszystkich przerzutnikach. Jeśli podamy sygnał wysoki to zostanie on zanegowany w bramce NOR i następnie zanegowany na wejściu czyszczącym CLR. Oznacza to, że przerzutniki są ustawiane w stan niski poprzez podanie wartości 0 na wejście ~CLR.

zad zadanie anie 2: a) schemat:

b) wnioski: Licznik modulo 10 zlicza cyfry od 0 do 9. Dlatego, w momencie gdy zostanie osiągnięta wartość 10 ( czyli binarnie 0101) należy licznik natychmiast resetować. Służy do tego bramka AND, która podaje stan wysoki gdy na wszystkich wyjściach przerzutników istnieje stan wysoki. Kolejno sygnał wędruje do wejść czyszczących stan na przerzutnikach. Oznacza to, że przerzutniki są ustawiane w stan niski poprzez podanie wartości 1 na wejście ~CLR. zad zadanie anie 3: a) schemat:

b) wnioski: Licznik modulo 10 zlicza od 0 do 9, natomiast wartość 10 jest w nim niepożądana. W liczniku asynchronicznym odpowiada ona za restart licznika. Wykorzystując mechanizm zatrzasku daje się zaobserwować iż na bardzo krótką chwilę pojawia się ona, a następnie zeruje licznik. III – W Wnios nios nioski: ki: Licz Liczniki niki nikiem em nazywamy układ cyfrowy, którego zadaniem jest zliczanie impulsów podanych na wejście zliczające. Ogólnie liczniki zawierają pewną liczbę n przerzutników połączonych kaskadowo z przerzutnikiem LSB ( Least Significant Bit) znajdującego się najbliżej wejścia zliczającego do przerzutnika MSB ( Most Significat Bit ) najbardziej oddalonego od tego wejścia. Liczba przerzutników – n – określa maksymalną pojemność licznika równą . Dłu Długośc gośc gością ią S cyk cyklu lu lic liczni zni znika ka nazywa się liczbę wyróżnialnych stanów logicznych przez które licznik przechodzi cyklicznie. Jeżeli licznik ma S ( przy czym S...


Similar Free PDFs