Test nr 4 - Testy z KPA PDF

Title Test nr 4 - Testy z KPA
Course Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne
Institution Uniwersytet Wroclawski
Pages 2
File Size 56.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 3
Total Views 144

Summary

Testy z KPA...


Description

Test nr 4 1.

a) b) c) 2. a) b) c) 3. a) b) c)

Upoważnienie przez organ administracji publicznej, pracowników kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń jest niedopuszczalne odbywa się w formie pisemnej odbywa się w drodze decyzji Wskaż zdanie prawdziwe: przepisy k.p.a. ustanawiają otwartą kompetencję ogólną organów w postępowaniu jurysdykcyjnym; organem w rozumieniu k.p.a. jest tylko organ państwowy; organem w rozumieniu k.p.a. może być organ w rozumieniu ustrojowym. Wskaż zdanie prawdziwe: organ jest obowiązany urzędu badać swoją właściwość miejscową na każdym etapie postępowania właściwość organu to prawna zdolność tego organu do wiążącego ustalenia konsekwencji obowiązującej normy prawa administracyjnego w stosunku do określonego podmiotu; właściwość może mieć charakter ustawowy lub delegacyjny.

4. a) b) c)

Przykładem właściwości delegacyjnej jest: pomoc prawna; porozumienie administracyjne; uchwała rady gminy upoważniająca inny organ administracji publicznej do rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej.

5. a)

Właściwość instancyjna: w ujęciu wąskim oznacza zdolność organu do przeprowadzenia weryfikacji decyzji w drodze postępowania administracyjnego; w ujęciu szerokim oznacza zdolność organu do podejmowania określonych czynności postępowania administracyjnego, ze względu na miejsce zajmowane przez ten organ w administracyjnym toku instancji; w ujęciu wąskim oznacza zdolność organu do podejmowania określonych czynności postępowania administracyjnego, ze względu na miejsce zajmowane przez ten organ w administracyjnym toku instancji.

b)

c)

6. a) b) c)

Wskaż zdanie prawdziwe: właściwość rzeczowa to inaczej kompetencja szczególna; właściwość rzeczowa to inaczej kompetencja ogólna; właściwość rzeczowa to upoważnienie i zobowiązanie organu do załatwiania określonej kategorii spraw administracyjnych.

7. a)

Właściwość miejscowa: oznacza prawną zdolność organu do załatwiania spraw należących do właściwości rzeczowej na obszarze określonej jednostki podziału terytorialnego kraju stanowiącym przypisany temu organowi obszar działania; ocenia się na dzień wszczęcia postępowania i później nie może ona ulec zmianie; jest przesłanką pozytywną wyznaczającą zdolność organu do załatwienia sprawy administracyjnej.

b) c)

8. a)

Wskaż zdanie prawdziwe: wyłączenie jest przesłanką pozytywną wyznaczającą zdolność organu do załatwienia sprawy administracyjnej.

1

b) c) 9. a) b) c)

10. a) b) c)

11. a) b) c)

wyłączenie jest przesłanką negatywną wyznaczającą zdolność organu do załatwienia sprawy administracyjnej. Wyłączenie organu może nastąpić na podstawie postanowienia. Wskaż zdanie prawdziwe: przepisy o wyłączeniu pracownika znajdują zastosowanie do piastuna funkcji organu (kierownika organu); wyłączenie piastuna funkcji organu jest równoznaczne z wyłączeniem całego organu; powodem braku bezstronności pracownika może być jego stosunek do stron postępowania (stosunek osobisty) lub jego stosunek do sprawy. Wskaż zdanie prawdziwe: okoliczności mogące wywołać wątpliwości co do bezstronności pracownika powinny zostać udowodnione; skutkiem prawnym wyłączenia organu jest dewolucja kompetencji procesowej; naruszenie przepisów o wyłączeniu stanowi wadę kwalifikowaną dającą podstawę do wznowienia postępowania. Wskaż zdanie prawdziwe: definicja legalna strony w k.p.a. nawiązuje do tzw. triady Bernatzika; wg. Teorii Bernatzika wyróżniamy trzy kategorie węzłów prawnych: prawo podmiotowe, interes prawny, interes społeczny; interes prawny musi być m.in.: indywidualny, konkretny, aktualny i oparty na normie prawie administracyjnego prawa materialnego.

12. a) b) c)

Wskaż zdanie prawdziwe: w k.p.a. ustawodawca przyjął co do zasady obiektywną koncepcję strony; w k.p.a. ustawodawca przyjął co do zasady subiektywną koncepcję strony; w k.p.a. ustawodawca przyjął co do zasady mieszaną koncepcję.

13. a) b)

Wskaż zdanie prawdziwe: wielopodmiotowość to synonim „współuczestnictwa”; współuczestnictwo formalne charakteryzuje się tym, że strony łączy ze sobą jedynie stosunek procesowy; współuczestnictwo konkurencyjne charakteryzuje się tym, że strony łączy tożsame żądanie procesowe np. wydanie koncesji – a ilość koncesji jest ograniczona. współuczestnictwo materialne typowe charakteryzuje się tym, że więź między stronami wyprowadzana jest z istnienia tej samej podstawy prawnej i faktycznej;

c) d)

14. a) b) c)

Wskaż zdanie prawdziwe: postępowanie w sprawie wywłaszczenia nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków stanowi przykład współuczestnictwa materialnego kwalifikowanego; sprawa o scalenie gruntów to przykład współuczestnictwa materialnego kwalifikowanego; w k.p.a. znajduje się regulacja dotycząca współuczestnictwa materialnego.

2...


Similar Free PDFs