Transport i spedycja notatki 6 wykład PDF

Title Transport i spedycja notatki 6 wykład
Course Transport i spedycja międzynarodowa
Institution Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Pages 2
File Size 68.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 38
Total Views 132

Summary

wykład 6 Joanna Kos MSG 2 rok...


Description

6. Regulacje prawne - podstawowe zagadnienia Źródła prawa trzy podstawowe: międzynarodowe konwencje, prawo krajowe, ujednolicone warunki. Regulacje prawne przewozowe międzynarodowe regulują zazwyczaj: prawa i obowiązki stron umowy przewozu, odpowiedzialność przewoźnika za przesyłki przyjęte do przewozu, limit odszkodowania, tryb dochodzenia roszczeń, dokument przewozowy.

Regulacje prawne TRANSPORT KOLEJOWY ➢ Początki to wprowadzony 1 lipca 1850 roku regulamin przewozu towarów na obszarze Związku Kolei Niemieckich. ➢ Inicjatywa ustalenia norm międzynarodowego kolejowego prawa przewozowego - rząd Szwajcarii, w 1878 roku w Bernie odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja. ➢ Dwie dalsze konferencje, podpisana w 1890 roku i ratyfikowana przez 9 państw Konwencja międzynarodowa o przewozie towarów kolejami (CIM), zwana inaczej od miejsca podpisania „konwencja berneńską” wchodzi w życie od 1 stycznia 1893 roku. Zmiany i nowa konwencja ➢ W czasie III konferencji rewizyjnej w 1923 roku został uzgodniony ostatecznie tekst konwencji międzynarodowej o przewozie osób i bagażu (CIV), które dotychczas nie były uregulowane w prawie międzynarodowym. ➢ Obie konwencje zostały podpisane w Bernie 23 października 1924 roku przez przedstawicieli 22 państw europejskich i Wolnego Miasta Gdańska. Po II WŚ następowały zmiany w liczbie państw uczestników konwencji, przez co zmieniał się terytorialny zakres jej obowiązywania. ➢ zawarcie przez państwa socjalistyczne nie w 1950 roku tzw. Porozumienia Warszawskiego, którego rezultatem były dwie umowy: Umowa o Międzynarodowej Towarowej Komunikacji Kolejowej (MGS) i Umowa o Międzynarodowej Pasażerskiej Komunikacji Kolejowej (MPS). W 1953 roku po pewnych zmianach statutowych zmieniono nazwy umów na SMGS i SMPS. ➢

Rezultat: dwa odrębne systemy prawne! Dalsze zmiany… ➢ 1980 rok - podpisano Konwencję o międzynarodowym przewozie kolejami COTIF, zawierającą przepisy publicznoprawne regulujące stosunki między państwami stronami konwencji oraz Protokół o przywilejach i immunitetach międzyrządowej organizacji międzynarodowych przewozów kolejami (OTIF). Konwencja weszła w życie 1 maja 1985 roku.

W Polsce… ➢ międzynarodowe przewozy towarów koleją regulowane są przez: a. Konwencją o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF), z późniejszymi zmianami, b. Umową z dnia 1 listopada 1951 roku o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej (SMGS), w brzmieniu nadanym tekstem jednolitym z 1 lipca 2007 roku.

➢ Na styku konwencji: a. konwencji COTIF obejmuje 44 państwa z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej b. umowy SMGS 23 państwa.

Usprawnienia… ➢ Komitet Międzynarodowy Przewozów Kolejami (CIT) opracował szczegółowe instrukcje do listów przewozowych CIM i CIM/SMGS, przy przesyłkach, przeznaczonych do dalszego przewozu według odmiennego systemu międzynarodowego kolejowego prawa przewozowego. ➢ Instrukcje i przepisy taryfowe, stanowiące regulacje nie tyle prawne co przewozowe, umożliwiają względnie sprawne przejście z jednego systemu prawnego do drugiego. ➢ Wspólny list przewozowy CIM/SMGS obowiązuje od 1 sierpnia 2006 roku i ma na razie ograniczony zakres stosowania.

TRANSPORT MORSKI Początki… ➢ Pierwszymi jednolitymi przepisami prawnymi w zakresie przewozu towarów transportem morskim były Reguły Haskie (1921). ➢ Na ich podstawie w 1924 roku przyjęto w Brukseli Konwencję międzynarodową o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących konosamentów. ➢ Kolejne zmiany - Protokół Brukselski (Reguły Visby - 1968) i w 1979 roku Protokół Brukselski. Aktualnie… ➢ Konkurencja, bo reguły visbijskie (albo hasko-visbijskie) i reguły hamburski funkcjonują równolegle. ➢ Reguły Rotterdamskie miały zastąpić oba wcześniejsze zestawy reguł… ale: https://treaties.un.org/Pages/ViewDetails.aspx?src=IND&mtdsg_no=XI-D8&chapter=11&lang=en#EndDec ➢ Podpisało 36, ratyfikowało 5 z 20 wymaganych do wejścia umowy w życie… (tu był błąd w prezentacji)...


Similar Free PDFs