Ustęp i Droga do Rosji najważniejsze informacje PDF

Title Ustęp i Droga do Rosji najważniejsze informacje
Course Edukacja polonistyczna
Institution Uniwersytet Mikolaja Kopernika w Toruniu
Pages 4
File Size 72.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 57
Total Views 145

Summary

Szczegółowa analiza Ustępu i Drogi do Rosji z Dziadów cz. III Adama Mickiewicza....


Description

06.11.2020

USTĘP III CZ. DZIADÓW

Zasada funkcjonowanie portu i łódek była podobna do tych w których funkcjonowała Katarzynka na Wiśle XDD Romantyzm – rzeczywistość która pozwala zrozumieć elementy tkanki miejskiej, czyli śladów ulic, pomników Dworzec był na Wiśle, tam gdzie jest obecnie punkt widokowy. Do lat 30 XX wieku, była ona wykorzystywana, ponieważ idąc przez most trzeba było uiścić opłatę, która była wysoka. W przypadku Torunia jest to część długiej kolei. Wstydem byłoby blokowanie budowy na dłużej, ze względu na to, że łączyła ona kraje (Z Petersburga do Wiednia). I w Toruniu istnieje centrum handlowe Bumar, to wcześniej była fabryka prowadzona przez dwóch Niemców, produkujących kotły parowe, maszyny rolnicze. Toruń mieścił się na granicy między zaborem Pruskim, a Rosyjskim. Granica była w Złotoryi, która jest blisko Rubinkowa. Toruń miał potencjał handlowy. Wisła była w XIX wieku rzeką spławną i wykorzystano ją jako autostradę. Admiralicja – kwatera główna wojsk morskich, wgląda bardziej na świątynie lub cerkiew. Jeden z punktów z których chwalono się w Petersburgu. Szpica i kopuła jest chyba złota. Budynki – potężne, nie na skalę ludzką. Chodziło o to by pokazać potęgę, władzę, gust właścicieli. Wejście na cmentarz – kaplica Aleksandra Wielkiego – monumentalna. Petersburg miał być najlepszym, najpiękniejszym i najbardziej monumentalnym miastem w Europie i to mu się poniekąd udało. Cmentarze - miejsce tabu i kiedy w średniowieczu kiedy próbowano je badać twierdzono, że opary które unosiły się nad rozkładającymi ciałami źle działały i trzeba było ich unikać. Wejście do parku było często biletowane. Nie była to wysoka opłata, ale była. W ogrodzie saskim jest obrazek warszawy i tak wyglądały ogrody. Znajdowały się tam pijalnie wód, mleka. „Lalka” – ogród saski – jak wyglądał, jacy ludzie tam chodzili Ogrody były przestrzenią miejską – przeznaczone do kulturalnej rozrywki, muszle koncertowe, altany. Muzyka służyła by było przyjemniej. Teatr Aleksandrowski – wielki, potężny, styl neoklasyczny. Miał oznaczać potęgę finansową, kulturalną siłę cara. Kolumna ze świętym Jerzym na szczycie. Nowogród – Syberia – najdalej wysunięte miejsce gdzie wysyłani byli Polacy. To był nowe miasta na Krymie. Kazała je zakładać caryca Katarzyna, co miało pokazać Turkom potęgę.

Wojna turecko-rosyjska – jedna z najważniejszych wojen na świecie wówczas. Z tą wojną Polacy uważali, że zwiąże ona siły rosyjskie co doprowadzi do powstania w Polsce. Ta wojna to było preludium. Badacze na świecie mówią, że to było preludium do I wojny światowej. To była strategia ofensywna. Piotr I miał pomysł na Europeizacje Rosji, postawiono mu tam pomnik i do dzisiaj stoi. On jest symbolem europeizacji i bezwzględności, braku szacunku, wyrozumiałości dla najniższych warstw. Puszkin z Piotrem nigdy się nie spotkali.

Tekst – Droga do Rosji Miasta jak były to były zakładane przez samych zakładników. Ci przybysze cywilizują tamtą rzeczywistość. Pierwsza informacja – myśl o zbrodni. Książka która tutaj przybywa jest książką przemyconą. Do 89 roku książki przemycano z Zachodu. Źle byli odbierani artyści. Charakterystyka przestrzeni, mentalności według Mickiewicza Rosjan, sposobu myślenia, mentalności. Inteligencja pochodzi z Rosyjskiego, ale nie pojawiała się w krajach dawnych starej Europy. W przypadku Rosji i Polski to osobna warstwa która funkcjonuje na innych zasadach. Jest kłopotem dla władzy – są niesforni i niebezpieczni. Pojawia się nadzieja, wynikająca z kontaktów między Polaków a Rosjanami (np. dekabryści). Ofiara jest po stronie siły boskiej, knuty – siły szatana. Misterium i moralitecie – siły walczą (Dziady III) W tej chwili co obserwuje bohater jest czasem niepokoju i walki dobra ze złem. wers 69. To co wcześniej było białą przestrzenią, zostało doprecyzowane. Teraz fragment charakteryzuje lud. Otyły nie oznacza czegoś negatywnego, nie cukrzycy XD. Ludzie którzy podobni są do natury. Wątek optymistyczny, natura jest surowa, ale ludzie się do niej dostosowali – są zdrowsi. Jest szansa, że obudzi się w nich poczucie wolności i zdobycia własnej tożsamości. To dotyczy nie tylko Dziadów. Jeśli nie mogę decydować o sobie to nigdy nie będę mógł decydować o sobie. Grupa ludzi która tam jest tak niedookreślona, że muszą zbudować swoją historię. Teksty są ustawione w logicznej kolejności. Mickiewicz próbuje zrozumieć jaki było powód takiego a nie innego zbudowania tych miast. Jak zrozumieć relacje między władzą, a ludźmi tam. Przyjdzie taki moment kiedy człowiek zadecyduje o sobie – narrator nie ma wątpliwości, że to tego dojdzie. Ma wątpliwości w jaki sposób do tego dojdzie. Droga w kulturze jest czymś pozytywnym. Są to szlaki, by wśród dzikiej natury dać bezpieczeństwo podróżnym, między miejscami osiedli ludzkich. Oznacza to wymianę kulturalną.

To jest rzeczywistość karnawałowa – nie dla ludzi. W tym przypadku droga służy by zniszczyć pamięć miejsca. Europeizacja według Mickiewicza sprawiła, że jeszcze bardziej została zaburzona własna tożsamość. Z jednej strony korzystanie z kultury, myśli europejskiej, a z drugiej strony podporządkowanie jej autorytarnej władzy cara. Tekst – Przedmieścia stolicy Tekst mówi, że brak jednej tożsamości Rosjan. Niespójność, wielokulturowość nie jest budowaniem jednego tworu. Te nacje są ze sobą niezwiązane. Chaos w relacjach ze społeczeństwem. Wszystko jest przywłaszczone Europy zachodniej + elementy azjatyckie. Jest potencjał, ale jest tak nieuporządkowany, że jest chaos. Obowiązują tymczasowe decyzje, a nie stałe zasady. Petersburg – zaczyna się od historii budowania następujących miast. Z jednej strony mamy źródło kultury i religii – antyk, z drugiej strony mamy średniowieczne gotyckie przyległości. Petersburg to charakterystyka miasta – mentalności i zasad panujących w rzeczywistości stolicy. Ruska nie oznacza negatywnego słowa. Informacja – klimat łączący się z charakterem nie tylko cara, ale relacji między władzą a ludźmi. Samowładztwo. Nie dla ludzi jest rzeczywistość. Wszystko jest dziełem samowładczy, samodzierżcy. Nie ma spójności, nie ma tożsamości, jest to chaos mentalny, historyczny, prawny i estetyczny – rzeczywistość ta jest rzeczywistością nieznośną. To był pomysł który pojawiał się równie w myśli intelektualistów rosyjskich – były tam dwie grupy: w latach 20 i 30 XIX ludzkie którzy myśleli w podobny sposób – jak powinno się zreformować społeczeństwo rosyjskie i pojawił się Czaadajew. (był głównym zwolennikiem i najodważniejszym człowiekiem z grupy, którzy uważali, że Rosja powinna się europeizować, która polega na zbudowaniu własnej tożsamości. Czaadajew źle na tym wyszedł, ale zdążył napisać i opublikować takie myśli. Uważał, że podstawowym błędem pozostanie przy prawosławiu, bo jest zachowawcze i pozostawianie w feudalnym średniowieczu i jest związana ciągle z władzą autorytarną. Jednym z głównych błędów było to, że nie przyjęto chrztu. Pokazano przykład polski, która dołączyła do Europy, bo z chrztem włączyła się machina instytucjonalna.) Ziemia nie jest przypisana żadnemu narodowi. Z jednej strony Rosja, ale z drugiej nie jest przypisana nikomu. Ziemia niesie śmierć. Brak zakorzenienia kulturowego – brak tożsamości. W XIX i na początku XX istniały najczęściej przemytnicy, którzy przemycali chodliwe towary na wszystkich granicach. W okresie stanu wojennego – intelektualistów uważano za niebezpiecznych dla systemów, dlatego, że myślą mniej lub bardziej niezależnie. Książki lub prasę uważano za kolportowanie niebezpiecznych treści. Książki i publikacje aresztowano, dlatego że traktowano je jak kogoś kto ma wpływ na odbiorcę, potrafi przedstawić określone treści. Wyraźne przeplatanie się obrazów natury, mentalności i historii.

Przedstawienie natury jest zawsze nacechowana historycznie. Nigdy przestrzeń nie jest pokazana dla osiągniecia samych względów estetycznych. Nie ma historii bo nie ma próby budowania tożsamości. Nie ma takiej możliwości ze względu na relacje między carem, ludźmi, a prawosławiem. Mają potencjał, ale został fizyczny, który zostaje wykorzystany przez cara, który buduje miasto na bagnach. Puszkin – Jeździec miedziany Relacje między Puszkinem a Mickiewiczem. Czaadajew został oficerem na Kaukazie, gdzie prawdopodobnie umarł. Służba była dożywotnia. Dostojewski był skazany na karę śmierci, którą odwołaną w ostatnich chwili....


Similar Free PDFs