Wprowadzenie cyfry 5 PDF

Title Wprowadzenie cyfry 5
Author Oliwia Burdzińska
Course Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Institution Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku
Pages 3
File Size 80.7 KB
File Type PDF
Total Downloads 16
Total Views 119

Summary

Scenariusz-ZAJĘĆ Wprowadzenie cyfry 5...


Description

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Temat zajęć: Wprowadzenie liczby 5. Grupa wiekowa: sześciolatki Czas trwania: 30 minut Cel główny: Zapoznanie dzieci z monografią liczby 5. Cele szczegółowe: Dziecko: - utrwalenie wiadomości dotyczących wcześniej poznanych liczb - zapoznanie dzieci z obrazem graficznym cyrfy 5 Metody/techniki pracy: - słowna - czynna Formy pracy: - indywidualna - grupowa Środki dydaktyczne: Karty pracy, kartonowy obraz z wzorem cyfry 5, szarfy, klocki, farby, mazaki

Przebieg zajęć: 1. Nauczyciel zbiera wszystkie dzieci przed tablicą, na której znajduje się karta pracy z obrazkami 4 kwiatków (2 czerwone, 1 niebieski, 1 żółte). Zadaniem dzieci jest policzenie elementów na obrazku i udzielenie odpowiedzi na pytania nauczyciela: - Policz proszę, ile jest wszystkich kwiatków na obrazku? - Policz proszę, ile kwiatków ma kolor żółty? - Policz proszę, ile jest kwiatków w kolorze niebieskim? - Policz proszę, ile jest kwiatków w kolorze czerownym? - Policz proszę, ile jest kwiatków w kolorze pomarańczowym? 2. Po zakończeniu pierwszego ćwiczenia nauczyciel rozkłada przed dziećmi 4 szarfy. Do każdej z nich wkłada wybraną ilość klocków ( pierwsza szarfa- 2 klocki, druga szarfa1 klocek, trzecia szarfa- 4 klocki, czwarta szarfa- 3 klocek). Pod szarfami rozkłada rozsypankę z kart, na których znajdują się wzory cyfr. Dzieci siedzące w kole mają za zadanie policzyć, ile elementów jest w każdej z szarf. Następnie wybrana przez nauczyciela osoba udziela odpowiedzi na pytanie:

- Powiedz mi proszę, ile elementów znajduje się w pierwszej/ drugiej/ trzeciej/ czwartej szarfie? Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi wybrana osoba odszukuje wśród rozsypanki kartę z wzorem danej cyfry i układa ją pod szarfą, na polecenie nauczyciela. Po zakończeniu tej części zadania, nauczyciel zadaje kolejne pytanie: - W którym ze zbiorów znajduje się najwięcej/ najmniej elementów? Zadaniem dzieci jest porównanie liczebności elementów zawartych w szarfach i udzielenie odpowiedzi. Nauczyciel może także zadawać inne pytania, których celem będzie porównywanie ilości elementów w zbiorach, np.: - W której szarfie jest więcej klocków? Pierwszej czy trzeciej? 3. Po wykonaniu powyższego ćwiczenia nauczyciel zmienia układ klocków w szarfa i dodaje piątą szafrę, w której znajduje się pięć klocków. Następnie ponownie prosi dzieci o przeliczenie ilości elementów w zbiorach. Do rozsypanki kart z cyferkami dokłada kolejny element: kartę z cyfrą 5. Zadaniem dzieci jest ponowne przeliczenie liczby elementów w szarfach i dopasowanie do nich odpowiednich cyfr. Na zakończenie ponownie zadaje pytanie: - Która szarfa zawiera największą ilość elementów? Ile ich jest? Po zakończonych zajęciach nauczyciel pokazuje dzieciom dużą kartę z wzorem graficznym cyfry 5. Każde dziecko kolejno podchodzi i poprawia palcem po śladzie cyfrę 5, a następnie samodzielnie rysuje te cyferkę w powietrzu. 4. Na zakończenie zajęć każde z dzieci dostaje kartę pracy i farby. Na karcie pracy znajduje się kontur dłoni, a pod spodem wzór cyfry 5, który dzieci muszą poprawić po śladzie i dokończyć. Nauczyciel tłumaczy przedszkolakom zasady zadania: - Zadaniem każdego z was jest pomalowanie całej dłoni farbą w wybranym przez was kolorze, i odciśnięcie jej na papierze. Pamiętajcie, aby dłoń odcisnąć w przeznaczonym do tego miejscu. Po wykonaniu przez dzieci części plastycznej każde z nich przechodzi do części, gdzie musi poprawić cyfrę 5. Celem zadania jest ćwiczenie i rozwijanie motoryki małej. 5. Na zakończenie zajęć dzieci wykonują zadanie z treścią znajdujące się w kartach pracy: Anastazja ma akwarium z rybkami. Ma w nim 1 gupika i 4 mieczyki. Ile razem rybek pływa w akwarium Anastazji?...


Similar Free PDFs