ZALEŻNOŚĆ WSPÓŁCZYNNIKA LEPKOŚCI OD TEMPERATURY PDF

Title ZALEŻNOŚĆ WSPÓŁCZYNNIKA LEPKOŚCI OD TEMPERATURY
Course Podstawy procesów i konstrukcji inżynierskich
Institution Politechnika Lódzka
Pages 2
File Size 58.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 60
Total Views 125

Summary

sprawozdanie z ZALEŻNOŚĆ WSPÓŁCZYNNIKA LEPKOŚCI OD TEMPERATURY...


Description

ĆWICZENIE 8 ZALEŻNOŚĆ WSPÓŁCZYNNIKA LEPKOŚCI OD TEMPERATURY

1. Wstęp teoretyczny: Lepkość cieczy to tarcie wewnętrzne pojawiające się w cieczy podczas jej przepływu. Parametrem charakteryzującym rodzaj cieczy w sposób ilościowy jest współczynnik lepkości. 



Lepkość dynamiczna wyraża stosunek naprężeń ścinających do szybkości ścinania. Jednostką lepkości dynamicznej w układzie SI jest paskal·sekunda o wymiarze kilogram·metr-1·sekunda-1 W układzie CGS jednostką lepkości dynamicznej jest puaz (P). 1 P = 1 dyn·s/cm2 = 1 g·cm-1·s-1 = 0,1 Pa·s Lepkość kinematyczna, nazywana też kinetyczną, jest stosunkiem lepkości dynamicznej do gęstości płynu. Lepkość kinematyczną w układzie SI wyraża się w m2·s-1. W układzie CGS jednostką lepkości kinematycznej jest stokes: 1 St = 1 cm2·s-1 = 10-4 m2 ·s-1.

Ze wzrostem temperatury lepkość wszystkich cieczy maleje (wyjątek stanowi woda w zakresie temperatur 2-4°C).

2. Cel ćwiczenia: Celem ćwiczenia jest wyliczenie lepkości bezwzględnej gliceryny na podstawie wyników pomiarów wykonanych za pomocą wiskozymetru kapilarnego Ostwalda.

3. Przebieg ćwiczenia: Wiskozymetr został przez nas umocowany pionowo w statywie. Następnie napełniliśmy go wodą destylowaną za pomocą pipety. Kolejną wykonaną przez nas czynnością było zanurzenie wiskozymetru w zlewce z wodą. W zlewce z wodą umieściliśmy termometr. Pierwsze trzy pomiary został wykonany przez nas w temperaturze pokojowej (23,5°C). Następnie do podgrzewanej na palniku zlewki w celu zaoszczędzenia czasu dolaliśmy wcześniej zagotowaną wodę, aby uzyskać odpowiednio wyższa temperaturę (35°C). Po wykonaniu trzech pomiarów, następnie podgrzaliśmy zlewkę z wodą do temperatury 42,1°C i wykonaliśmy potrzebne pomiary. Kolejną badaną przez nas cieczą był roztwór gliceryny wykonany w proporcjach 1:10. Wszystkie pomiary zostały wykonane identycznie jak dla wody destylowanej, ale dla innych temperatur (kolejno: 26,3°C; 35,2°C i 42,5°C).

4. Wnioski: Jak widać z przeprowadzonych pomiarów lepkość wodnego roztworu gliceryny jest dużo większa niż lepkość wody. Również należy zauważyć, że mierzona lepkość zarówno dla wody jak i dla wodnego roztworu gliceryny maleje wraz ze wzrostem temperatury (co przedstawiają wykresy)....


Similar Free PDFs