Zestaw przykładowych zadań nr 1 PDF

Title Zestaw przykładowych zadań nr 1
Course Logika
Institution Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pages 4
File Size 74.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 52
Total Views 146

Summary

Przykładowe zadania, zarówno na kolokwia jak i egzamin z logiki na WPiA UŚ. ...


Description

Zestaw przykładowych zadań nr 4 – LOGIKA – stacjonarne prawo I. Pytania i odpowiedzi. 1) Proszę wskazać założenia w poniższych pytaniach: a) O której godzinie jutro wyjeżdżasz do Krakowa? b) Kto jest uprawniony do korzystania z państwowej opieki lekarskiej bezpłatnie? c) Czy zacząłeś przygotowywać się do egzaminu? d) Jaką ocenę uzyskałeś z wczorajszego egzaminu z logiki? e) Dlaczego wczorajszy lot został odwołany? 2) Proszę scharakteryzować poniższe pytania ze względu na znane podziały pytań na : a) pojedyncze/ złożone; b) otwarte/ zamknięte; c) do rozstrzygnięcia/ do uzupełnienia; Ile masz lat? Gdzie i kiedy doszło do wypadku? Czy Kraków kiedyś był stolicą Polski? Czy Kowalski okradł i oszukał Nowaka? Dlaczego nie zdałaś egzaminu? Dlaczego nie zrobiłeś zakupów i nie posprzątałeś pokoju? 3) Czy pytanie: „W jaki sposób Jan podrabia podpisy na wekslach?” może stanowić podstawę wyroku skazującego za zniesławienie uczciwego człowieka, jakim jest Jan? Dlaczego? 4) Czy pytanie: „Kto z górników zatrudnionych w Polsce jest uprawniony do korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej?” jest pytaniem właściwie postawionym? 5) Które z poniższych pytań jest pytaniem do uzupełnienia, rozstrzygnięcia? a) Do jakiego egzaminu przygotowujesz się obecnie? b) Czy uczysz się systematycznie logiki? c) Znaszli dzieje powstania współczesnej logiki?

a które pytaniem do

d) Kiedy zaczniesz przygotowywać się do egzaminu z logiki? e) Jaką metodą lepiej przygotowywać się do egzaminu z logiki: ucząc się podręcznika na pamięć, czy przygotowując własne przykłady dla pojęć i operacji logicznych? 6) Proszę wskazać zakres niewiadomej w poniższych pytaniach a) Jaką ocenę uzyskałeś z wczorajszego egzaminu z logiki? b) Ile masz lat? c) Jaka roślina iglasta w polskich lasach dostarcza najczęściej drewna budowlanego? d) Który z polskich poetów pisał dramaty? 7) Czy pytanie: „Kto ze studentów uprawniony jest do udziału w wykładach?” jest właściwie postawione? Uzasadnij odpowiedź. 8) Które z poniższych odpowiedzi są odpowiedziami właściwymi, a które niewłaściwymi na pytanie: „Który naród słowiański jest najliczniejszy?” A) Naród węgierski jest najliczniejszym narodem słowiańskim. B) Naród czeski jest najliczniejszym narodem słowiańskim. C) Naród turecki jest najliczniejszym narodem słowiańskim. D) Naród polski jest najliczniejszym narodem słowiańskim.

9) Proszę wyróżnić odpowiedzi całkowite wprost/ całkowite nie wprost/ częściowe/ niewłaściwe na pytanie: Jaki przedmiot na studiach prawniczych jest przedmiotem najtrudniejszym? a) Prawo karne jest najtrudniejszym przedmiotem na studiach prawniczych. b) Logika nie jest najtrudniejszym przedmiotem na studiach prawniczych. c) Prawo cywilne materialne jest na studiach prawniczych przedmiotem najobszerniejszym i najbardziej zawiłym, którego opanowanie jest możliwe tylko przy stałym śledzeniu orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego. d) Jeden z przedmiotów historycznych jest najtrudniejszym przedmiotem na studiach prawniczych. e) Najtrudniejsze jest opanowanie odpowiedniej techniki podczas jazdy na nartach. 10) Na pytanie: „Z jakiego przedmiotu wykłady są najciekawsze?” proszę udzielić odpowiedzi:

a) całkowitej wprost b) całkowitej nie wprost c) częściowej d) niewłaściwej II. Relacje. 1) W relacji: x jest bratem y proszę określić: a) Dziedzinę relacji b) Przeciwdziedzinę c) Pole relacji 2) Czy w podanych relacjach możesz być poprzednikiem relacji? a) x jest rówieśnikiem y b) x jest zabójcą y c) x jest matką y 3) Czy w podanych relacjach możesz być następnikiem relacji? a) x jest rówieśnikiem y b) x jest zabójcą y c) x jest matką y 4) Proszę wskazać stosunki odwrotne (zgodnie z tym, co wiadomo na temat konwersu relacji) do stosunków: a) Podrzędności b) Bycia przodkiem c) Znajdowania się pod d) Bycia kochanym e) Następowania po 5) Czy stosunki wyrażone słowami niżej wyróżnionymi są stosunkami symetrycznymi: a) Jan jest wujem Anny. b) Jan jest osobą spokrewnioną z Anną. c) Jan wspomaga Piotra. d) Jan i Piotr wspomagają się nawzajem. e) Jan jest w procesie z Piotrem. 6) Gdyby to była prawda, że przyjaciele naszych przyjaciół są zawsze naszymi przyjaciółmi, to co można byłoby wtedy powiedzieć o właściwościach stosunku przyjaźni? 7) Czy stosunek podobieństwa figur geometrycznych jest przechodni? 8) Czy stosunek koleżeństwa na jednym roku studiów jest stosunkiem spójnym w klasie osób obecnych na sali wykładowej w czasie wykładu logiki? 9) Proszę wskazać stosunek porządkujący, który uszereguje studentów należących do grupy ćwiczeniowej.

10) Czy stosunek pokrewieństwa jest przechodni? 11) Czy stosunek rówieśnictwa w zbiorze osób pełnoletnich jest stosunkiem spójnym? 12) Czy relacja mówiąca, iż lato następuje po wiośnie, a wiosna po zimie jest relacją tranzytywną? KONWERS RELACJI: 13) Proszę wskazać konwers relacji: a) x jest dłużnikiem y. b) Iksiński jest sąsiadem Becińskiego. c) Asia jest siostrą Adama. d) Zarząd reprezentuje spółkę. e) Tom powoli wypił whisky postawioną mu przez sierżanta. f) Otrzymaliśmy darowiznę od Cecińskiego, powiedziała siostra Adamowi. g) Abacki sprzedał Cedeckiemu kupione od złodzieja kradzione rzeczy. h) Aciński dowiedział się od żony, że Beciński sprzedał Cecińskiemu dużą posiadłość ziemską. i) Testament znalazłem dopiero, gdy dowiedziałem się, że siostra złożyła wniosek o nabycie spadku – powiedział sądowi uczestnik postępowania. j) Kupimy parcelę od Braweckiego – powiedziała żona Alfańskiemu. k) Z autobusem Arabów zdradziła go – śpiewa chrypiąc solista „Budki Suflera”. l) Rodzimy się nierówni, umieramy jako równi – zanotował pośpiesznie Seneka....


Similar Free PDFs