3C notatka stu - Tomasz Knopik- Diagnoza funkcjonalna. PDF

Title 3C notatka stu - Tomasz Knopik- Diagnoza funkcjonalna.
Author Al Wi
Course Podstawy interwencji kryzysowej
Institution Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Pages 5
File Size 390.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 70
Total Views 154

Summary

Tomasz Knopik- Diagnoza funkcjonalna....


Description

3C- Tomasz Knopik: Diagnoza funkcjonalna- planowanie pomocy psychologiczno- pedagogicznej. Działania postdiagnostyczne. str. 13- 31 1. Klasyfikacja ICF (Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia/ International Classification of Functioning, Disability and Health)

  

uchwalona w 2001 r. przez WHO, aktualna wersja skoncentrowana jest na opisie różnych stanów zdrowia i regulujących je czynników środowiskowych, kiedyś w IFC ważna była charakterystyka stanów chorobowych, lecz sposób postrzegania niepełnosprawności zmienił się. Zredukowany został tzw. efekt negatywności- uogólnionego negatywnego pojmowania sytuacji osoby z niepełnosprawnością, oraz odwrotnie- zapobiega myśleniu o osobie niedotkniętej niepełnosprawnością jako w pełni zdrowej.

a.) Klasyfikacja ICF została opracowana w poniższych celach:  stworzenie naukowych podstaw rozumienia i badania kwestii zdrowia i związanych z nim stanów,  ustalenie wspólnego języka stosowanego do opisu zdrowia i stanów związanych ze zdrowiem- szczególnie ważne dla pracowników poradni psychologiczno- pedagogicznych i nauczycieli, którzy mogą dzięki temu stworzyć opis zrozumiały dla np. lekarza  umożliwienie porównania danych z różnych krajów,  stworzenie usystematyzowanego schematu kodowania dla systemów informatycznych w dziedzinie zdrowia, b.) Budowa klasyfikacji ICF:  I część- Funkcjonowanie i niepełnosprawność: - funkcje (procesy fizjologiczne i psychiczne) i struktury ciała (części anatomiczne), - aktywność (wykonanie zadania, podjęcie działania) i uczestniczenie (angażowanie w okr. sytuacje życiowe),  II część- Czynniki kontekstowe: - czynniki środowiskowe, - czynniki osobowe (wiek, płeć itp.)

1. Klasyfikacja ICF, a klasyfikacja ICD- 10  Nie są zastępcze w stosunku do siebie,  Ujęcie ICD- 10 dotyczy stwierdzenia przyczyny/ powodu występowania zjawiska i jego struktury- co pozwala nazwać konkretny typ zaburzenia,  Ujęcie IFC- odnosi się do funkcji, które w sensie pozytywnym i negatywnym pełni dane zaburzenie. 2. Diagnoza funkcjonalna. a.) Ogólne informacje:  Tłumaczenie terminu zależne od kontekstu,  Termin najczęściej rozumiany jako: synonim oceny codziennego funkcjonowania dziecka z niepełnosprawnością,  Ma charakter wielospecjalistyczny (szeroka gama aspektów rozwojowych), w tym ujęciu diagnoza funkcjonalna jest tłumaczona jako pogłębiona diagnoza psychopedagogiczna,  Często utożsamia się ją z oceną środowiskową funkcjonowania ucznia,  Podejście wielospecjalistyczne- zaangażowanych jest kilku specjalistów, próbujących dojść do wspólnych wniosków,  Każde znaczenie tego pojęcia odnosi się do jego wybranych elementów- żadna z powyższych (i innych) „definicji”, nie oddaje w pełni struktury i funkcji tego procesu. b.) Formalnie, źródłem, które umożliwia określenie ram diagnozy funkcjonalnej jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. - Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, szkole i placówce polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.

Powyższa definicja akcentuje: rozgraniczenie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, rozgraniczenie potrzeb i możliwości ucznia, wyodrębnienie czynników osobowych, ostateczny cel pomocy.

  

c.) Model diagnozy funkcjonalnej „ABC” (Brian Iwata, Michael Dorsey, Keith Slifer, Kenneth Bauman i Gina Richman) W opisie zachowania uwzględnia: informację o przyczynach zachowania trudnego (A) Charakterystykę zachowania (B) Informację o skutkach zachowania (C)

Jej zadaniem określenie funkcji zachowania danego podmiotu. d.) Wielowymiarowość diagnozy funkcjonalnej polega na uwzględnieniu:  

Sfery fizycznej i motorycznej, Sfery poznawczej,

  





  

Sfery emocjonalno- społecznej, Sfery moralnej i duchowej, Osobowości. 3. Diagnoza funkcjonalna w obszarze emocjonalno- społecznym, z wykorzystaniem pakietu TROS-KA Trafność ekologiczna- pojęcie odnoszące trafność uzyskaną w badaniach standaryzacyjnych (prowadzonych za pomocą ujednoliconych narzędzi- np test) do pojedynczych fenomenów bycia badanym, Pakiet TROS- KA stosowany jest w celu uzyskania trafniejszego opisu zachowania (przekraczanie granic diagnostycznych), służy identyfikacji kompetencji emocjonalnych i społecznych, Na podstawie badań Erika Eriksona, uniwersalny charakter narzędzi, Grupa wiekowa: 9- 13 lat, Poczucie kompetencji to zbiór umiejętności:

- radzenie sobie z trudnościami – T; - relacje społeczne – R; - obraz siebie – O; - poczucie sprawczości – S; - kontrola afektu – KA



Szczegółowy opis zawartości pakietu TROS- KA:...


Similar Free PDFs