Notatka nr1 PDF

Title Notatka nr1
Course Psychologia ogólna
Institution Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Pages 2
File Size 131.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 62
Total Views 176

Summary

notatka ...


Description

1. 2.



• • •

3. 4. •



• •

• • • • •

Notatka na temat: Psychologia jako dziedzina wiedzy. Psychologia to nauka o zachowaniu i procesach umysłowych. Termin psychologia dosłownie oznacza dziedzinę nauki. Dziedziny psychologii: Psychologia ogólna, zajmuje się analizą zjawisk psychicznych: ich rodzajami i klasyfikacją, strukturą, wzajemnymi relacjami aktów psychicznych w granicach stanów, od których zależy tzw. normalny przebieg czynności ludzkich, odchyleniami od normy. Psychologia rozwojowa, zajmuje się ogólnymi prawami rozwoju psychicznego. Psychologia społeczna, zajmuje się wpływem zjawisk psychicznych na zachowania międzyludzkie w grupach społecznych. Psychologia fizjologiczna, obejmuje takie zagadnienia, jak: rozwój filogenetyczny i ontogenetyczny psychiki związany ze stanem układu nerwowego, fizjologicznym podłożem procesów postrzegania (percepcji), pamięci, uwagi, uczenia się, uczuć, zmęczenia, snu itp Cele psychologii to opisywanie i wyjaśnianie zachowania, przewidywanie zachowań oraz rozwiązywanie ludzkich problemów. Znani psychologowie i ich eksperymenty: Wilhelm Wundt (1832-1920) - znany psycholog, fizjolog oraz filozof. W 1879 roku opracował pierwsze laboratorium psychologii eksperymentalnej w Lipsku. Jego laboratorium rozpoczęło nowy okres w psychologii: etap naukowy. Starał się usunąć filozofię z psychologii, ponieważ uważał, że psychologia powinna skupiać się na badaniu struktur umysłu. William James (1842-1910) - skupił się na koncepcji inteligencji, która doprowadziła do narodzin psychometrii jako nauki. Jest to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem testów do pomiaru ludzkiego umysłu. Ivan Pawłow (1849-1936) - doświadczalny fizjolog. Jest uważany za jednego z najbardziej znanych psychologów na świecie. Bronił obiektywnej i rygorystycznej metodologii eksperymentalnej. Sigmund Freud (1856-1939) - żydowski, austriacki lekarz. Uważany za jedną z największych osobistości intelektualnych XX wieku. Ojciec psychoanalizy, pierwszy naukowiec, który mówił o traumach emocjonalnych, seksualnych etapach rozwoju, konfliktach psychicznych, ciemnej triadzie i znaczeniu snów. Jean Piaget (1896-1980) - przedstawiciel psychologii rozwojowej i ewolucyjnej. Jego głównym celem była analiza rozwoju wiedzy. Stworzył epistemologię genetyczną czyli naukę o rozwoju wiedzy. Carl Rogers (1902-1987) - przedstawiciel humanistycznej psychologii. Postrzegał ludzi w pozytywnt sposób. Stworzył terapię skoncentrowaną na osobie lub inaczej mówiąc, terapię niedyrektywną. Burrhus Frederic Skinner (1904-1990) - główny przedstawiciel behawiorystów. Uważał, że konsekwencje naszych działań mogą zwiększać lub zmniejszać zachowania. Abraham Maslow (1908-1970) - jeden z założycieli i kluczowych postaci w psychologii humanistycznej. Albert Bandura (ur. 1925) - wymyślił termin determinizmu wzajemnego, w którym ludzie, sytuacje i zachowania są wzajemnie od siebie zależne.

5. Psycholog zajmuje się 6. Naukowe i potoczne wyjaśnienie ludzkiego zachowania. Psycholodzy badając ludzkie zachowanie stawiają wiele tez i hipotez. Starają się naukowo dowieść własnych racji oraz eksperymentując dowiadują się nowych rzeczy. Gdy potocznie wyjaśniamy ludzkie zachowanie wynika to jedynie z naszych obserwacji. Nie potrzebujemy potwierdzenia ani sprawdzenia naszej teorii.

7. Pseudopsychologia to błędne praktyki, niemające żadnego potwierdzenia twierdzenia podszywające się pod prawdy naukowe. 8. Podstawowe perspektywy badawcze: • Biologiczna- poszukuje przyczyn zachowania w funkcjonowaniu genów, mózgu i układu nerwowego oraz układu hormonalnego. • Poznawcza- za główny przedmiot psychologii uważa procesy umysłowe (pamięć, myślenie, spostrzeganie). • Behawiorystyczna- koncentruje się na obserwowalnym zachowaniu. W szczególności odrzuca introspekcję (praktyka zdawania relacji z własnych doświadczeń psychicznych). Behawioryści dopatrywali się przyczyn działań w bodźcach środowiskowych a nie w procesach umysłowych. • Holistyczna- przyjmuje całościowe spojrzenie na człowieka (zalicza się do niej psychologię psychodynamiczną, humanistyczną oraz psychologię cechy i temperamentu). Psychodynamicznanajważniejsze jest zrozumienie zaburzeń psychicznych w kategoriach potrzeb, pragnień, konfliktów i wspomnień. Utrzymywano, że energia pochodząca z nieświadomośći jest podstawą naszej motywacji. - Humanistyczna- kładzie nacisk na ludzkie zdolności, wolną wolę i potencjał rozwojowy. - Cechy i temperamentu- ujmuje zachowanie i osobowość jako produkty trwałych właściwości psychicznych. • Rozwojowa- zmiana może być jedyną stałością w naszym życiu. Wynika ona z interakcji pomiędzy dziedzicznością a wpływem środowiska. • Socjokulturowa- podkreśla znaczenie interakcji społecznych, uczenia się społecznego i kultury. W centrum stawia ideę wpływu społecznego. 9. Wiele badań psychologicznych zostało przeprowadzonych bez wiedzy badanych lub wbrew ich woli. Niektóre eksperymenty były okrutne i uszkadzały na stałe psychikę badanego. Obecnie na eksperymenty i badania jest nałożonych wiele przepisów je regulujących.

Bibliografia Psychologia Kluczowe Koncepcje tom1 P. G. Zimbardo R. L. Johnson V. McCann Psychologia i życie P. G. Zimbardo https://pieknoumyslu.com/znani-psycholodzy-w-tej-dziedzinie/ http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=666 https://www.youtube.com/watch?v=V_CyyI7qADA...


Similar Free PDFs