Narkotyki w Meksyku notatka PDF

Title Narkotyki w Meksyku notatka
Course 3 klasa Geografia
Institution Liceum ogólnokształcące
Pages 3
File Size 142.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 53
Total Views 135

Summary

narkotyki w meksyku problemtyka, opis, notatka do szkoły...


Description

WOJNY NARKOTYKOWE W MEKSYKU konflikty Konflikty toczone przez meksykańskie kartele narkotykowe pomiędzy sobą oraz przeciwko meksykańskim siłom rządowym od 2006 roku. Celem karteli jest przejęcie kontroli nad szlakami narkotykowymi do Stanów Zjednoczonych, natomiast celem sił rządowych jest likwidacja karteli. Wojny te co roku pochłaniają tysiące ofiar.

kartel narkotykowy Forma współdziałania organizacji zajmujących się produkcją, przemytem i sprzedażą narkotyków. Zazwyczaj ma na celu opanowanie rynku, ustalenie jednolitych cen czy efektywności i bezpieczeństwa transportu. Stanowi to utrudnienie dla organów zwalczających obrót nielegalnymi substancjami.

przebieg konfliktu Wojny narkotykowe trwają praktycznie nieprzerwanie od lat 90. Początkowo władze nie podejmowały żadnych większych działań przeciwko kartelom. Wojnę rozpoczął wybrany w 2006 na prezydenta Felipe Calderón. Skierował on do walki z kartelami wojsko. Połączone siły armii i policji federalnej dokonują konfiskat transportów kokainy oraz niszczą plantacje maku i konopi. Dokonano wielu aresztowań, wielu członków gangów także zginęło podczas wymiany ognia. Akcje te nie przyniosły wymiernych efektów – po osłabieniu jednego kartelu w siłę rosną pozostałe. ofiary Wojny narkotykowe pochłaniają co roku tysiące ofiar. Szacuje się, że od początku śmierć poniosło już ponad 43 tys. osób. Blisko połowa tych zbrodni została popełniona w trzech północnych stanach Meksyku: Chihuahua, Sinaloa i Tamaulipas. Ofiarami są członkowie karteli, którzy giną w walkach między sobą i z siłami rządowymi, żołnierze oraz ludność cywilna.

ważniejsze kartele narkotykowe Sinaloa Cartel – jest najprawdopodobniej najsilniejszą organizacją przemytniczą w Meksyku. Kartelem tym kieruje Joaquín Guzmán Loera, który dzięki handlowi narkotykami dorobił się znacznej fortuny. Sinaloa Cartel działa głównie w centrum i na północy Meksyku. l Golfo Cartel – pochodzi ze stanu Tamaulipas kontroluje znaczną część szlaków narkotykowych, jest aktywny w kilku krajach latynoamerykańskich, podejrzewa się, że w Europie współpracuje z włoską mafią. W latach 90 stworzył bojówki paramilitarne „Los Zetas”, które w 2010 stały się niezależnym kartelem i rozpoczęły walkę z El Golfo. Juárez Cartel – początkowo jeden z silniejszych karteli, jednak od czasu śmierci swojego przywódcy Amado Carrillo Fuentesa w 1997 roku jego siła stopniowo słabnie. Jego aktualnym szefem jest brat nieżyjącego lidera, Vicente Carrillo Fuentes Los Zetas – to grupa byłych komandosów z elitarnych sił powietrznodesantowych, wynajętych przez kartel El Golfo do zwalczania konkurencji. Jednakże po aresztowaniu w 2003 roku przywódcy El Golfo, Osiela Cárdenasa Guilléna, Los Zetas usamodzielnili się i rozpoczęli walkę z El Golfo o kontrolę nad handlem narkotykami w środkowej części Meksyku. Obecnie kontrolują już większość terenów należących kiedyś do kartelu El Golfo. Tijuana Cartel – za siedzibę tej organizacji uznaje się miasto na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, Tijuanę, znajdującą się w północno-wschodnim stanie Baja California. Grupa początkowo była potężna, obecnie mocno osłabiona przez ataki sił rządowych i konkurencyjnych karteli. Założona została przez siedmiu braci Arellano Félix. Dziś najprawdopodobniej kierowana jest przez ich siostrzeńca, Fernando Sáncheza Arellano La Familia Michoacana Cartel – początkowo miała chronić mieszkańców stanu Michoacán przed porywaczami, handlarzami narkotyków i lokalną mafią. Włączyła się w działalność El Golfo. Organizacja ta należy do najbrutalniejszych w Meksyku. Liderem Familii był Nazario Moreno

González, jednakże po śmierci w starciu z siłami rządowymi w 2010 kartel został znacznie osłabiony. Kartel Rycerzy Templariuszy – jest to grupa, która po zabójstwie przywódcy kartelu La Familia Michoacana, odłączyła się od kartelu La Familia i rozpoczęła z nim zaciętą walkę. Obecnie przejęła większość rejonu dawniej kontrolowanego przez La Familię. Są w sojuszu z kartelem z Sinaloa, a w konflikcie z kartelem Los Zetas. Beltrán Leyva Cartel – organizacja założona przez czterech braci Beltrán Leyva: Marcos Arturo, Carlos, Alfredo i Héctor. Początkowo wyjątkowo silna, korumpowała polityków, sędziów a nawet pracowników Interpolu. Ostatecznie jednak została rozbita przez meksykańskie siły rządowe. Ostatni jej przywódca, Hector Beltrán Leyva, zdołał zbiec, lecz pozostaje nieaktywny....


Similar Free PDFs