Część metodologiczna pracy badawczej PDF

Title Część metodologiczna pracy badawczej
Author Dariusz Chmiel
Course Psychologia
Institution Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Lodzi
Pages 2
File Size 76.8 KB
File Type PDF
Total Downloads 35
Total Views 121

Summary

Metodologia badań psychologicznych - Część metodologiczna pracy badawczej.



Elementy pracy badawczej w części metodologicznej powinny być następujące:


1. Przedmiot i cel badań,
2. Problem (problemy) badawczy,
3. Hipotezy, zmienne, wskaźniki,<...


Description

Elżbieta Klejnot-Chmiel AHE Łódź psychologia sem. 4 Metodologia badań psychologicznych - Część metodologiczna pracy badawczej.

Elementy pracy badawczej w części metodologicznej powinny być następujące:

1. 2. 3. 4. 5.

Przedmiot i cel badań, Problem (problemy) badawczy, Hipotezy, zmienne, wskaźniki, Metody badawcze, techniki i narzędzia badawcze, Organizacja, obszar badań.

1. Przedmiot i cel badań Przedmiot badania to inaczej to, co chcemy zbadać. Przedmiotem badania może być, np. grupa pracowników działu produkcyjnego, młodzież liceum ogólnokształcącego w danej szkole, środowisko niepełnosprawnych fizycznie, członkowie klubu emeryta itp. Natomiast celem badawczym jest to, co mamy zamiar osiągnąć przez realizację badań. Można to ująć na przykład tak: „Przedmiotem badania jest środowisko osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Celem natomiast poznanianie tego środowiska, w celu zbadania stopnia zadowolenia z dostępnych źródeł pomocy socjalnej i środowiskowej w danym mieście. Badanie ma odpowiedzieć na następujące pytania: …”. 2. Problem (problemy) badawczy Problemem badawczym może być praktycznie wszystko. Jest on na ogół (ale nie zawsze) sformułowany jako pytanie, odnoszące się do sedna pracy badawczej, np. „jakie są przyczyny…?”, „dlaczego miało miejsce…?”, „czy zjawisko… jest powiązane z…?”. Obok problemu głównego mogą zostać określone problemy szczegółowe, które stanowią jego rozwinięcie. 3. Hipotezy, zmienne, wskaźniki Hipoteza badawcza jest to propozycja odpowiedzi na zadane pytanie, wynikające z problemu badawczego. Jest propozycją twierdzenia naukowego. Musi być sprawdzalna. Wyraża się ją w postaci związku pomiędzy zmienną zależną, a zmienną niezależną. Najprostszym sposobem sformułowania hipotez jest wyprowadzenie ich z przyjętej teorii. Badanie będzie wtedy prowadziło do jej potwierdzenia, bądź falsyfikacji. Najczęściej występuje jedna hipoteza główna i wynikające z niej hipotezy szczegółowe. Jest to związane z problemem badawczym. Hipoteza może mieć postać, np. Jeśli zajdzie a, to zajdzie b.

W powyższym przykładzie „a” będzie zmienną niezależną, a „b” zmienną zależną (zależy od wystąpienia „a”, to właśnie ją chcesz wyjaśnić). Zmienne mogą przyjmować różne wartości, np. dla zmiennej płeć będzie to: kobieta i mężczyzna, dla zmiennej poglądy polityczne: prawicowe, lewicowe, centrowe. To właśnie te wartości tworzą wskaźniki. 4. Metody badawcze, techniki i narzędzia badawcze Należy określić jakich metod, technik i narzędzi badawczych zamierzamy użyć. Metoda to odpowiedz na pytanie jak rozwiązać dany problem, natomiast technika to sposób zbierania danych. Narzędziami badawczymi mogą być np. kwestionariusz ankiety, dyktafon, kamera itp. 5. Organizacja, obszar badań Należy napisać parę słów na temat obszaru badań, tego gdzie, kiedy i w jaki sposób zostały przeprowadzone, umieścić informację czego dotyczyły badania, w jakich warunkach były prowadzone. Każdy z wymienionych wyżej podpunktów może stanowić oddzielny podrozdział rozdziału metodologicznego. Pomimo wymogu proporcjonalności rozdziałów i podrozdziałów, rozdział metodologiczny można z tego wykluczyć. Trudno jest pisać o czymś co jest celem badawczym przez np. cztery strony zatem czasem jest to kilka, kilkanaście zdań....


Similar Free PDFs