értékteremtő kidolgozott vizsgakérdések PDF

Title értékteremtő kidolgozott vizsgakérdések
Author Anonymous User
Course Értékteremtő folyamatok menedzsmentje
Institution Debreceni Egyetem
Pages 15
File Size 367.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 631
Total Views 839

Summary

1. Ismertesse az értékteremtő folyamatot, amiben a termelés és szolgáltatás megvalósul!Operatív menedzsment: Termelési és szolgáltatási folyamatok tervezése, szervezése. Termelés: Eredmény kézzel fogható. Szolgáltatás: Nem kézzel fogható. Operatív folyamatok: Rendszer, amelyben az inputok nagyobb mé...


Description

1.

Ismertesse az értékteremtő folyamatot, amiben a termelés és szolgáltatás megvalósul!

Operatív menedzsment: Termelési és szolgáltatási folyamatok tervezése, szervezése. Termelés: Eredmény kézzel fogható. Szolgáltatás: Nem kézzel fogható. Operatív folyamatok: Rendszer, amelyben az inputok nagyobb mértékű outputtá alakulnak át. INPUT/ anyag,gép,munka,menedzsment/  Átalakulási folyamat  OUTPUT / termék,szolgáltatás/

2.

Ismertesse az operatív menedzsment történetének főbb állomásait!

1. Kézműves termelés (Craft production): 1700-ig egyedi megrendelésre kézművességgel való termék előállító vagy szolgáltatást nyújtó folyamatok. 1700-as évek a fogyasztónak gyártott javak termelésének kezdete. Gépesítés kezdete, a munkások felügyelet alatt gyárakban kezdenek dolgozni –textilgyárak,malmok,fém ill. gépgyártás2.Munkamegosztás: A munkát kis feladatokra bontják, minden feladatot más munkás végez( ADAM SMITH). Cserélhető alkatrészek megjelenése,minőség-ellenőrzés( ÉLI WHITNEY ) 3.Tudományos menedzsment: A munkamódszerek szisztematikus elemzése. FREDERICK W. TAYLOR tudományos menedzsment megfigyelés,elemzés,a legjobb módszer kiválasztása. Anyagi ösztönzés: darabbér rendszer bevezetése. 4.Tömegtermelés: Nagy mennyiségű standard termék előállítása, tömeges ( mass market) értékesítés. HENRY FORD: első futószalag, Model-T, csökkentett termelési idő. 5.Taylor bírálói: Elton Mayo- az emberi viszonyok fontossága,motiváció. 1900-1950 Amerikai tömegtermelés, a világ vezető gazdasága. 6. Minőség forradalma: A hangsúly a minőségen és az operatív menedzsment stratégiai szerepén van. JAPÁN!  7. Lean termelés: Japán,Toyota, olyan tömegtermelés, amely a minőséget helyezi előtérbe a mennyiséggel szemben és a flexibilitást(rugalmasság) a hatékonysággal. 8. Ellátási lánc menedzsment: 1990-es évektől, az információ, termékek és szolgáltatások áramlásának menedzselése a fogyasztók, vállalatok és ellátok hálózatán keresztül. 9.Zöld forradalom: Valószínűleg a következő korszak az operatív menedzsmentben. Fő hangsúly a környezetbarát tevékenységeken van.

3.

Miért válik egyre több vállalat globálissá (a globalizáció okai)?

-Előnyös költségek, -Nemzetközi piacok elérése, -Igények kielégítése, -Megbízható ellátási források, -Lépéstartás a technológiával

4.

Mi a versenyképesség, milyen mutatószámait ismeri?

Nemzetek versenyképessége abban nyilvánul meg, ahogy azok árutermelése vagy szolgáltatása szerepel a nemzetközi piacon. Mutatószámai: Termelékenység = OUTPUT/ INPUT  Egy tényezőre számított termelékenység : munka termelékenység( output/munkaóra) , gép termelékenység(output/gépóra)  Többtényezős term.= Output/Termelési tényezők  Minden tényezőre számított termelékenység = előállított termékek és szolgáltatások/ összes input, amit az előáll.hoz felhaszn.

5.

Miért nehéz belépni az új vállalkozóknak a piacra?

-Vállalati méret,-Tőkeerő nagysága,-Ellátási és elosztási rendszerek elérhetősége,-Tanulási folyamat

6.

Sorolja fel a stratégia kialakításának a lépéseit!

Vállalati stratégia: mi a vállalat célja,miért jött létre, hova tart. Stratégia: közös vízió, mely egyesíti a szervezetet, meghat. a döntések következetességét és jó irányba viszi a szervezetet. 1.Elsődleges feladat meghatározása: -||- (ism.) Küldetésnyilatkozat(jövőkép meghatározása) 2.Fő kompetencia megállapítása: Mit csinál jobban a vállalat,mint más?Folyamat,ritkán termék.. Pl. magas minőség, gyorsabb szállítás.Tapasztalaton,tudáson, know-how-on alapszik. 3.Meghatározni, hogy mi befolyásolja a fogyasztót a vállalat termékei és szolgáltatásai iránt: Tulajdonságok meghatározása, amik felmerülnek vásárláskor.

4.Pozicionálás: Hogyan fog a vállalat versenyezni? 1-2 dolog kiválasztása, amit a vállalat rendkívül jól csinál. Pozicionálásnál figyelembe veszi: szervezet erősségei, gyengeségei, piac igénye, vetélytársak helyzete. SWOT analízis ( Strenghts,Weakness,Opportunities,Threats) Versenyképesség területei: Versenyképesség-költség :Régen a tömegtermelés vizsgálata volt jellemző(-Stabil termelés,-Szigorú termelékenységi szabályok,-Automatizáció) Ma az egész költségszerkezetet kell vizsgálni, nem csak a direkt munkaköltséget. A hosszú távú termelékenység fenntartása érdekében a jelenben kell áldozatot hozni: létesítmények,infrastruktúra eszközök felújítása,tréningek. Verseny-minőség: Minőség egy lehetőség, amivel kielégíthető a fogyasztók igénye. Verseny-flexibilitás: Képesség alkalmazkodni a termékszerkezet, termelési volument és a design változásához. Verseny-gyorsaság: Jellemzői: -gyors mozgás,-gyors alkalmazkodás,-szoros együttműködés a vállalaton belül és a vállalatok között,-kevés vezetői szint a szervezetben 5.Stratégia lebontás: A központi stratégiát le kell bontani a részlegekre úgy, hogy minden dolgozót a vállalati cél felé irányítsa. A hosszab távra szóló stratégiát úgy kell lebontani, hogy az minden nap, vezérelje minden dolgozó tevékenységét. A stratégia lebontás a vállalati stratégia speciális teljesítmény követelményekre alakítja át. 1. Hoshin(iránytű) tervezés vagy politikai lebontás.Mindenkit a közös cél irányít. 2. Kiegyensúlyozott eredménytábla. A vállalat teljesítményét négy kritikus területre bontva vizsgálja: -pénzügy,-fogyasztó,-termelési,szolgáltatási folyamatok,-tanulás és növekedés KPI(Key Performance Indicators) Kulcs teljesítmény mutatók. Mérőszámok, melyek segítik a menedzsereket, hogy értékeljék a kritikus területek teljesítményét.

7. Hogyan pozícionálják a vállalatot a stratégia készítésekor? lsd. 6. feladat 8. Ismertesse a stratégia lebontás módjait! lsd. 6. feladat 9. Ismertesse röviden a következő döntéstámogató technikákat: maximax, maximin, Hurwicz, azonos valószínűség!  Maximax kritérium – lényege, hogy minden lehetséges stratégia esetében a legjobb eredményt kell vizsgálni, és a legjobbak közül a legjobb eredményt adó alternatívát kell választani.  Maximin kritérium – Wald féle döntési szabály, amely szerint felül kell vizsgálni a stratégiákkal, a cselekvési változatokkal kapcsolatos következményeket, majd a legrosszabb kimenetelűek közül kell kiválasztani a legjobbat. Hurwicz kritérium- átmenetet képez maximin és a maximax elv között. Alkalmazásánál az úgynevezett optimizmus-koefficiens (α) segítségével, 0-tól 1-ig terjedő skálán mérik a döntéshozó optimizmusát. Azt a stratégiát kell választani, ahol ez az összeg maximális 

10.

Határozza meg a minőség fogalmát!

Szubjektív fogalom, amire mindenkinek van saját meghatározása. Technikai értelemben két jelentése van: a.) A termék v. szolgáltatás sajátosságai, ami képes arra, hogy szükségleteket elégítsen ki b.) A termék v. szolgáltatás hiányosságoktól mentes. A minőség az, amit meg kellene célozni a fogyasztó érdekében jelenleg és a jövőben.

11.

Milyen szempontjai vannak a minőségnek termékek esetén?

1.Működés: a fő működési jellemzői a terméknek. 2.Sajátosságok: extra tényezők, amelyek az alapműködésen felül rendelkezésre állnak. 3.Megbízhatóság: annak a valószínűsége, hogy a termék rendeltetésszerűen működik egy elvárt időintervallumon belül.4.Megfelelés: annak a mértéke, hogy a termék megfelel az előre meghat. előírásoknak. 5.Tartósság: mennyi ideig tart a termék, mielőtt kikellene cserélni egy újra. 6.Javíthatóság: milyen könnyen lehet javítani, javíthatóság ideje, a javítást végző hozzáértése és segítőkészsége. 7.Esztétikai szempontok: hogy néz ki, milyen érzést kelt, milyen hangot ad, milyen illata van, milyen az íze. 8.Biztonság: biztonsága annak h a fogyasztó nem fog sérülést szenvedni a terméktől. 9.Más elvárások: márkanév,hirdetés … stb.

12.

Milyen szempontjai vannak a minőségnek szolgáltatások esetén?

1.Idő,pontosság:milyen hosszú ideig kell várnia a fogyasztónak a szolgáltatásra, a szolgáltatás a meghatározott időben van-e teljesítve. 2.Teljesség: mindennel el van látva a fogyasztó, amit igényelt. 3.Kedvesség,udvariasság: hogyan viszonyulnak az alkalmazottak a fogyasztókhoz. 4.Következetesség: hasonló szintű szolgáltatás mindig,mindenkinek. 5.Elérhetőség és kényelem: milyen könnyen érhető el a szolgáltatás? 6.Pontosság: jól van-e a szolgáltatás végezve minden alkalommal ? 7.Válaszadó képesség: hogyan cselekszik a vállalat váratlan, szokatlan helyzetekben?

13. Ismertesse Deming munkásságát! A figyelmet a technikai szempontokról a menedzsmen filozófiára helyezte. A II. Világháború idején a hadsereg problémáival foglalkozott, és 1942-ben kezdte fejleszteni nemzeti programját.8-10 napos tanfolyamokat tartott, amelyen statisztikai minőségell.i technikát tanított vállalatvezetőknek,mérnököknek. Filozófiája 14 pontban: 1.folyamatosan fejleszd a terméket. 2.Alkalmazd a rossz minőségű termékek elkerülésének filozófiáját az elfogadható minőségű rossz termékek helyett. 3.Kerüld el a minőségell. szükségességét a statisztikai minőségell. alkalmazásával a termék és folyamattervezésben. 4. Válassz kevés beszállítót,amelyek jó minőségű terméket adnak ahelyett, hogy a beszállítók termékeit versenyeztetnéd. 5. Folyamatosan fejleszd a termelési folyamatot, mialatt 2 minőségi problémára figyelj: rendszerre és a dolgozókra. Növeld a teljesítményt és csökk. a költséget. 6. Alkalmazz munkahelyi tréninget,oktatást. 7. A munkairányítókat arra ösztönözd, hogy a munkások jobb telj.ét segítsék elő. 8. Bátorítsd az alkalmazottak részvételét a tevékenységekben. 9. Tüntesd el a korlátokat a részlegek, osztályok között és támogasd az együttműködést és a csapatmunkát annak érdekében, hogy közösen dolgozzanak. 10.Szorgalmazd a magasabb telj. elérését, ami arra kényszeríti a munkásokat, h magasabb szinten telj.nek anélkül h megmutatnád hogyan kell azt tenni. 11. Ne használj számszerű kvótákat. 12. Erősítsd a dolgozó büszkeségét,szakszerűségét, önbecsülését(ellenőrzésekkel). 13. Minőség növ. érdekében alkalm. oktatást,tréningprogramokat. 14. követeld meg a felsővezetéstől h alkalm. az előző 13 pontot. PDCA(Plan,Do,Check,Act) ciklus!!! 14.

Ismertesse a six sigma jelentőségét a minőség fejlesztésében!

Def.: Annak a mértéke h a folyamat hogyan tér el a tökéletességtől. Cél: 3,4 hiba 1milló lehetőségből. 4 alapvető lépés: 1.Összehangolás(fejlesztési célok meghat.) 2. Mozgósítás(projekt csop.ok összeállítása és felhatalmazása a cselekvésre) 3.Gyorsítás(csoportok tréningje,képzése,projekt végrehajtása,folyamatos jelentés az előrehaladásról) 4.Kormányzás: (a végrehajtásért felelősök ellenőrzik a projektet h az úgy működik e ahogy elvárják)

15.

Ismertesse a jó minőség előállításával kapcsolatos költségeket!

Megelőzési költségek:azok a költségek,amelyek megpróbálják megakadályozni, hogy a gyenge termékek a fogyasztóhoz jussanak. (minőség-,termék,-folyamattervezés, *képzés,*információs költségek) Ellenőrzési költségek:-mérés,tesztelés költségei,-anyagok elemzésének költs.,alkatrészek,termékek vizsg. költs. és a termelési folyamat ell.-nek költségei.

16.

Ismertesse a rossz minőség előállításával kapcsolatos költségeket!

Rossz termék költsége=Hibás termék költsége: Ált. a legnagyobb minőségi költségkategória. Egy vállalatnál gyakran 70-90%át teszi ki. Gyengébb minőség költsége meghatározható: a.) belső meghibásodási költségek(még akkor észlelik a gyengébb minőségű terméket,mielőtt a fogyasztóhoz kerülne): hulladék,újragyártás, folyamatmeghibásodás, időveszteség, árcsökkentés költsége. b.) külső meghibásodás költségek(a fogyasztó már megkapta a gyengébb minőségű terméket): vásárlói panaszok,visszavitt hibás termékek,garanciás problémák,elvesztett értékesítési lehetőségek.

17.

Hogyan használható a Pareto elemzés?

Módszer,mellyel meghatározzák az okait a gyenge minőségnek. A Pareto diagram egyszerűen meghat.a a minőségi problémákat, amelyek a legnagyobb közvetlen hatással vannak a minőségjavításra.

18. Mi az ISO 9000 jelentősége a minőségmenedzsmentben? ISO:görög ,,isos” szóból ered,jelentése egyenlő. Nemzetközi szabványosítási szervezet,központja

Genfben(Svájc),130 ország tagja. Célja: egyetértéses egyezményeket hozzon létre a nemzetközi minőségi sztenderdeket illetően. Olyan rendszert hozott létre, amellyel minősítik a beszállítokat,biztosítja h a beszállítók eleget tesznek az előírásoknak.Először 1978-ban volt publikálva( mely a minőségmenedzsment szabványokat tartalmazza), 5 évente változik. ISO 9000 akkreditáció a vállalat teljesen elkötelezett a minőségnek az egész vállalati szervezeten belül. 19.

Mi a statisztikai folyamatellenőrzés célja?

A termelési folyamatok ellenőrzése a gyenge minőség okának feltárása és megelőzése érdekében. A dolgozók képzése a statisztikai folyamatell.re alapvető a TQM szempontjából.

20.

Hogyan használjuk a folyamatellenőrző grafikont (Process Control Chart)?

Control chart: grafikon, ami meghatározza a folyamat határait. Folyamat határai: a folyamat felső és alsó határai a diagramon. A folyamat akkor van kontrol alatt, ha pl.: - nincsenek pontok a kontrol határokon kívül. – a legtöbb pont a folyamat átlag mellett van,-kb ugyanannyi pont van a középső vonal felett,mint alatta,-a pontok véletlenszerűen oszlanak meg a középső vonal körül.

21. Ismertesse az attribútumok folyamatellenőrző grafikonjainak (p-chart, c-chart) az elkészítését és értékelését! p-chart: a mintában lévő hibás termékek arányát használja. A felső kontrol határ (UCL) és az alsó kontrol határ(LCL) kiszámítása: UCL = a mintában lévő hibás term. aránya + (a mintában lévő hibás term. arányának szórása × a szórások száma a folyamat átlagától) LCL= ugyanaz,csak nem +,hanem kivonás a kettő között. c-chart: a mintában lévő hibás termékek darabszámát használja. Akkor haszn., ha nem lehet megállapítani a hibás term. arányát. A folyamat átlaga a tételenkénti átlagos hiba ( c felül vonal ): az összes hiba számát osztjuk a mintaszámmal. UCL és LCL ugyanaz a képlet.

22. Ismertesse a változók folyamatellenőrző grafikonjainak ( x -chart, R-chart) az elkészítését és értékelését! A range(R-)chart az eloszlás mértékét tükrözi vissza mintánként. Szerkesztése: az r-chart-ban a range különbség a minta legkisebb és legnagyobb értéke között. A folyamat variabilitását mutatja az átlagértékhez való viszonyítás helyett. A mean(x –felül vonal-)chart megmutatja, hogy a minta edemények hogyan viszonyulnak a folyamat átlagához. Minden alkalommal a mintában egy csoport termék van, amit folyamatból vesznek. A mintaátlagokat kisz. és ábrázolják a grafikonon.A vett minták kicsik,4 v. 5. A folyamatell.ő grafikon központi vonala a teljes folyamat átlaga, ami az átlaga a mintaátlagoknak.Minden mintaátlag egy pont a grafikonon  (control chart)

23. Mit fejez ki a folyamatképesség, milyen viszonyban van a természetes variabilitás és a tervezett specifikáció? Folyamatképesség: a Természetes variabilitás terjedelme(range), amit a control chart-okkal mérünk. Fő elemei: 1.) A folyamat variabilitása = a folyamat variabilitásának természetes terjedelme(range). 2.) A folyamat közepe ( mean). 3.) a tervezési specifikáció. Viszony: - a term. var. meghaladja a tervezett spec.ót, a folyamat nem képes megfelelni a specifikációnak. - a tervezett spec.ó és a term. vari. egyforma, a folyamat képes megfelelni a spec.ónak legtöbb esetben. -a tervezett spec.ó nagyobb, mint a természetes var., a folyamat mindig képes telejsíteni a spec.ónak megfelelően. -a tervezett spec.ó nagyonn, mint a term. var.,DE! a folyamat központja eltér a tervezettől,képes,de néhány output nem felel meg a felső spec.ónak.

24.

Milyen jelentősége van az átvételi mintavételnek a minőségellenőrzésben?

Átvételi mintavétel: egy termelési tétel elfogadása, vagy elutasítása a belőle vett minták alapján. A minta

véletlenszerűen van véve a populációból, minden elemnek egyenlő esélye van a kiválasztásra. Ha a minta elfogadható számú/százalékú selejtet tartalmaz, el van fogadva. Egy hagyományos módja a min.ellenőrzésnek.Az elkészült termékeket vizsgálja, ez a módszer nem előzi meg a rossz minőség jövőbeli előállítását. Sok vállalat által használatos!! Irányt mutat a tételek minősítése terén.

25.

Hogyan növeli a jó termékterv a vállalat versenyképességét?

-A termék/szolgáltatás jellemzőit összehangolja a fogyasztói igényekkel. – Biztosítja, hogy a fogyasztói igények a legegyszerűbben és legkevésbé költséges módon legyenek kielégítve. – Csökkenti az új termék/szolgáltatás létrehozására szüks. időt. – Minimalizálja a szüks. módosításokat, ami szüks. egy működő terv megvalósításához.

26.

Miért kritikus tevékenysége a vállalatnak a terméktervezés?

A tervezés a vállalat kritikus tevékenysége, mert: •

meghatározza a vállalat fogyasztói körét



meghatározza a vállalat versenytársait



a vállalat fő erősségén (kompetenciáján) alapszik



kijelöli milyen új kompetenciákat kell fejleszteni



a vállalkozások irányítója: új termékek, új szolgáltatások miatt új piacok és eljárások bevezetése.

27.

Melyek a hatékony terméktervezési folyamat jellemzői?



a termék vagy szolgáltatás jellemzőit összehangolja a fogyasztói igényekkel



biztosítja, hogy a fogyasztói igények a legegyszerűbb és legkevésbé költséges módon legyenek kielégítve



csökkenti az új termék vagy szolgáltatás létrehozására szükséges időt



minimalizálja a szükséges módokat, ami szükséges egy működő terv megvalósításához

28.

Sorolja fel a terméktervezési folyamat fő lépéseit!

• az érzékelési térkép, a benchmarking (benchmark: szintjel) és a fordított tervezés segíti a vállalatot, hogy tanuljon a vetélytársaitól. Megvalósíthatósági tanulmány: •

marketing analízis



gazdasági analízis



technikai és stratégiai analízis

Formatervezés Funkcionális tervezés( tervezési sajátságok) Termelési folyamat tervezés : gyártási sajátságok. Próba és végső tesztek: a végső terv tartalmazza az új termék vagy szolgáltatás részletes leírását, sajátosságait. Új termék vagy szolgáltatás piacra vitele

29.

Milyen célt szolgál az érzékelési térkép (Perceptual Map)?

Értékelési térkép: a fogyasztók érzékelésének összehasonlítása különböző termékek és szolgáltatások összehasonlítására.

30. •

Mit tartalmaz a terméktervezésnél a mevalósíthatósági tanulmány?

Marketing analízis: annak megállapítására szolgál, hogy van-e fogyasztói szükséglet a tervezett termék iránt, érdemes-e pénzt invesztálni a termék fejlesztésére.

• Gazdasági analízis: ha van a termék vagy szolgáltatás iránt igény, gazdasági elemzést kell végezni a költségek és az árbevétel összehasonlítása céljából. •

Technikai és stratégiai analízis: (technológia, előnyszerzés, dolgozók felmérése)

31. Határozza meg a következő, terméktervezésnél használatos fogalmakat: formatervezés, funkció tervezés. Formatervezés: hogyan fog a termék kinézni: alak, szín, méret és stílus. Funkció tervezés(használhatósági):hogyan fog a termék működni:megbízhatóság, karbantarthatóság, használhatóság

32.

Hogyan számolható ki egy rendszer megbízhatósága?

Megbízhatóság: annak a valószínűsége, hogy a termék hogyan fog működni egy bizonyos idő alatt normális használat mellett. Egy rendszer megbízhatósága az alkotórészek megbízhatóságán alapszik: RS=(R1)(R2)….(Rn). pl.: 2 alkatrészből álló egység : 0,9x0,9=0,81%

33.

Ismertesse a termék tervezési folyamat fejlesztésének a technikáit!

1.

Egyszerűsítés: az alkatrészek, az összeszerelés lépéseinek és a variációk csökkentése egy termékben.

2.

Standardizálás(egységesítés): általánosan kapható és cserélhető alkatrészek használata.

3. Modulokból t...


Similar Free PDFs