Logistyka dystybucji-zadaniaa PDF

Title Logistyka dystybucji-zadaniaa
Course Logistyka
Institution Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Pages 3
File Size 89.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 36
Total Views 166

Summary

cwiczenia...


Description

Logistyka dystrybucji towarów gotowych Zadanie domowe: scharakteryzować rodzaje zapasu antycypacyjnego (rysunek powyżej). Zapas antycypacyjny: -promocyjny (zapas powstający z gromadzenia dla pokrycia zwiększonego popytu oczekiwanego w związku z planowaną kampanią promocyjną towaru) -spekulacyjny( tworzony w oparciu o przewidywane zmiany cen dla zabezpieczenia się przed ich skutkami lub uzyskania dodatkowych efektów z tego tytułu) -sezonowy( zapas utworzony w celu zaspokojenia sezonowych zmian popytu, dla zachowania stałego poziomu produkcji w okresie zwiększonego popytu lub niewielkiego podniesienia poziomu produkcji)

Zadanie domowe: wybrać dowolne przedsiębiorstwo i wskazać 3-5 głównych klientów instytucjonalnych i ich lokalizację (np. miejsce siedziby). Prime Cargo Poland Sp. z o.o. (Międzynarodowa firma logistyczna, która oferuje szeroką gamę usług. Dostawca zajmuje się całym procesem logistycznym od odbioru towarów od producenta do dostarczenia go do klienta końcowego, zarówno dla B2B jak i obszaru E-commerce) - Business Finland, Pani Kirsi-Maarit Poljatschenk, miejsce siedziby w Finlandii - Business Sweden, Pan Erik Friberg, miejsce siedziby w Szwecji - Embassy of Sweden, Pan H.E. Stefan Gullgren, miejsce siedziby w Szwecji - Innovation Norway, Pan Ann Elin Hattrem, miejsce siedziby Norwegia

Zadanie domowe: podać przykłady wyżej wymienionych wariantów kanałów dystrybucji Warianty kanałów dystrybucji, w zależności od „początkowego” ogniwa, mogą być następujące:  magazyn producenta (Stronami transakcji są w tym przypadku dwie skrajne strony łańcucha: producent oraz finalny nabywca produktu. Kanał ten jest charakterystyczny dla rynku dóbr przemysłowych gdzie finalny konsument, często poszukując specyficznych indywidualnych rozwiązań, konsultuje je i zamawia bezpośrednio u producenta np. specjalistyczne narzędzia informatyczne.)  magazyn hurtownika (towary sprzedawane są do miejsc, w których zaopatrują się finalni dystrybutorzy, czyli różnego rodzaju hurtownie oferujące różne produkty)  magazyn detalisty (Magazyn centralny Carrefour, Detalista tworzy asortyment produktów dla wygody nabywców, przyjmuje ryzyko, świadczy usługi towarzyszące sprzedaży i udziela porad nabywcom. Asortyment produktów w sklepie detalicznym może być dobierany według następujących kryteriów: celu, statusu produktu i kompletności)  hurtownie typu „cash&carry” (Makro Cash & Carry Polska, czyli typ wielkopowierzchniowego sklepu-samoobsługowej hurtowni, przeznaczonego dla przedsiębiorców i detalistów)  dostawy kurierskie (DPD, DHL, UPS, Pocztex, Fedex)  dostawy bezpośrednie (Produkcja małych ilości surowców do konsumenta lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta, np. sprzedaż przez rolnika małej ilości płodów rolnych na targu),  3pl – logistyka firm trzecich (ang. third party logistics) (Różnego typu firmy transportowe. Jest to metoda działania, w której jedną lub kilka funkcji logistycznych zleca się firmie zewnętrznej, typowe funkcje, które mogą zostać przekazane, to transport, konsolidacja celna i ładunkowa, magazynowanie, magazynowanie kontraktowe, wypełnianie zamówień, dystrybucja i zarządzanie transportem)

Zadanie domowe: podać 3 przykłady zapotrzebowania zależnego i niezależnego Zapotrzebowanie zależne:

-Zakład, który produkuje samochody i zapotrzebowanie dotyczy części karoserii, które są wykorzystywane w produkcji samochodów; -Zakład , który produkuje telefony i zapotrzebowanie dotyczy oryginalnych baterii, które są wykorzystywane w produkcji telefonów; -Zakład, który produkuje komputery i zapotrzebowanie dotyczy oryginalnych procesorów, które wykorzystywane są w produkcji komputerów. Zapotrzebowanie niezależne: -Zakład, który produkuje części zamienne do samochodów obejmujące części karoserii, które są przeznaczone do sprzedaży; -Zakład, który produkuje części zamienne do telefonów i zapotrzebowanie obejmuje zamienne baterie, które są przeznaczone do sprzedaży; -Zakład, który produkuje części zamienne do komputerów i zapotrzebowanie obejmuje zamiennych procesorów, które są przeznaczone do sprzedaży.

Zadanie domowe: zapoznać się – przypomnieć z poprzednich przedmiotów: jakie są sposoby identyfikacji zapasów (m.in. automatyczne odczytywanie danych z etykiet, znajdujących się bezpośrednio na artykułach, ich opakowaniach lub nośnikach, jak kody kreskowe i technologia oparta na falach radiowych RFID). Najpowszechniejsze sposoby, które wykorzystywane są w systemach automatycznego identyfikowania towarów to: -Kody kreskowe (Najstarsza i najczęściej stosowana metoda automatycznego rejestrowania, opiera się na wykorzystaniu etykiet zawierających kody kreskowe. Stanowi je układ czarnych i białych kresek, pozwalających zapisać informacje liczbowe i tekstowe. Do największych zalet tej metody należą: niska cena, duża szybkość odczytu, bardzo niski współczynnik błędnych odczytów, łatwość wydruku, uniwersalność. Wadą technologii kodów kreskowych, jest konieczność dokonywania odczytu z bliskiej odległości, a także niska odporność etykiet na uszkodzenia. Dlatego ich stosowanie w trudnych warunkach nie jest zalecane. Ograniczeniem technologii kodów kreskowych, jest również statyczny charakter zapisu danych. Raz utworzonej informacji nie można zmodyfikować, konieczne jest wydrukowanie nowej etykiety. -RFID (Zastosowanie technologii RFID (Radio frequency identification), polega na pobraniu przy pomocy anten czytnika informacji zawartej w znaczniku (chipie). Chipy RFID, pozwalają na zapisanie większej ilości informacji niż etykiety z kodem kreskowym. W zależności od wersji, etykiety RFID mogą być przeznaczone tylko do odczytu, albo pozwalać na wielokrotne nadpisywanie danych. Poszczególne chipy różnią się sposobem zasilania, może być ono wewnętrznie – poprzez wbudowaną baterię, lub zewnętrznie – poprzez pole elektromagnetyczne generowane z anteny czytnika. Cena tych pierwszych jest znacznie wyższa. Technologia RFID pozwala pobierać dane z większej odległości niż ma to miejsce w przypadku kodów kreskowych, dodatkowo charakteryzuje się większą elastycznością w kwestii odczytu etykiet z na różnej odległość. Dla porównania, laserowy czytnik kodów kreskowych dobrze sprawdza się tylko na bliskich dystansach, albo tylko dalekich (modele typu long range). Dużą zaletą technologii RFID, jest także poprzez niektóre przeszkody fizyczne. Dodatkową zaletą, jest też możliwość skanowania wielu etykiet jednocześnie. Najważniejszymi barierami wykorzystania technologii RFID, jest stosunkowo wysoka cena etykiet, a także trudności we współpracy z niektórymi grupami artykułów (np. z płynami, papierem w ryzach czy produktami w metalowych puszkach). -Bramki RFID (Specyficznym sposobem wykorzystania technologii identyfikacji radiowej, są tzw. bramki RFID. Są to modułowe systemy, składające się z części sprzętowej, zawierającej m.in. anteny do detekcji chipów, oraz oprogramowania umożliwiającego komunikację z dowolnym system informatycznym (ERP, MES, WMS). Taka instalacja pozwala jeszcze bardziej przyspieszyć i zautomatyzować proces identyfikacji.

-OCR (Optical Character Recognition) to systemy wizyjne, składające się z kamer i oprogramowania, pozwalające odczytywać znaki (litery, cyfry, kody kreskowe) umieszczone na artykułach. Metodę OCR wykorzystuje się przeważnie w sytuacji, gdy warunki środowiskowe (najczęściej wysoka temperatura) lub wymiary i kształt przedmiotu uniemożliwiają zastosowanie etykiet z kodem kreskowym lub RFID. Istotnym ograniczeniem technologii OCR, jest znaczny spadek jakości odczytu w sytuacji uszkodzenia lub zabrudzenia znaków. -DPM (Direct Part Marking) Etykiety to nie jedyny sposób oznaczania towarów dla celów automatycznej identyfikacji. Alternatywną metodą jest technologia znakowania bezpośredniego (DPM – Direct Part Marking). Jest ona najczęściej używana w sytuacji, gdy warunki środowiskowe uniemożliwiają zastosowanie innych rozwiązań. Do umieszczania oznaczeń wykorzystuje się m.in. takie metody jak: grawerowanie, wyżłabianie (dot peening) – maszyna nanosi kod uderzeniami grotu, wypalanie laserem, wytrawianie – przy pomocy kombinacji szablonu i substancji chemicznych. Zadanie domowe: podać 10 przykładów spośród wyżej wymienionych rodzajów kanałów dystrybucji Kanał bezpośredni- producent dostarcza produkty bezpośrednio finalnym nabywcom; brak pośredników handlowych (Rolnik, który sprzedaje własne płody na rynku) Kanał krótki- między producentem a finalnym nabywcą występuje jedno ogniwo pośredniczące(producent lokalnych wyrobów, który dystrybuuje swoje wyroby do lokalnego sklepu) Kanał pośredni- produkty sprzedawane są finalnym nabywcom przy pomocy co najmniej jednego pośrednika handlowego (Lidl) Kanał długi- między producentem a finalnym nabywcą występuje więcej niż jeden pośrednik(producent, który transportuje swoje wyroby do hurtowni, gdzie skupowane są do sklepów, a następnie trafiają ja klientów) Kanał szeroki- występuje wtedy gdy liczba pośredników na jednym szczeblu jest duża Kanał wąski- niewielka liczba podmiotów na poszczególnych szczeblach Kanał transakcyjny- występuje, gdy istnieje przepływ informacji, negocjacji, zamówień, prawa własności.(dystrybucja towarów miedzy sklepem wielkopowierzchniowym, a małym przedsiębiorcą) Kanał rzeczowy- występuje, gdy istnieje przepływ produktów oraz płatności(sprzedaż ubrań na portalu Vinted między dwoma klientami) Kanał kontraktowy- cechą charakterystyczną jest długookresowa współpraca pomiędzy niezależnymi w sensie ekonomicznym i prawnym podmiotami gospodarczymi na podstawie umów (np.franczyzna) kanał własny- charakteryzując się tym, że jednostki działające na różnych szczeblach dystrybucji podporządkowane są ekonomicznie i prawnie jednemu kierownictwu (np.firma CCC) Zadanie domowe: podać klika (6-8) przykładów dostępności informacji o ofercie, jaką może uzyskać klient, spośród wyżej wymienionych (radio, katalog reklamowy, …. ). -Internet, telefon, poczta, gazeta, telewizja, ulotki, reklamy, banery...


Similar Free PDFs