Makro Rynek pracy, bezrobocie i inflacja PF PDF

Title Makro Rynek pracy, bezrobocie i inflacja PF
Course Makroekonomia
Institution Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Pages 4
File Size 86.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 71
Total Views 143

Summary

opracowanie tematu...


Description

Rynek pracy i bezrobocie: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

Siłę roboczą tworzą zatrudnieni i bezrobotni. P Bezrobocie jest to zjawisko polegające na tym, że część osób niezdolnych do pracy i nie mogących pracować pozostaje bez pracy. F Luka PKB nie występuje w gospodarce polskiej. F Możliwy jest wzrost stopy bezrobocia w okresie kiedy rośnie liczba zatrudnionych. P Bezrobocie oznacza utratę potencjalnej produkcji, która nie będzie nigdy zrealizowana. P Popyt na pracę zgłaszany jest na rynku przez pracowników. F Wraz ze wzrostem płac podaż pracy zawsze wzrośnie. F Wzrost płacy minimalnej będzie przyczyniał się na ogół do wzrostu bezrobocia. P Lepkość płac oznacza brak występowania pełnej elastyczności płac. P Keyens zakładał, że rynek pracy znajduje się w równowadze nawet wtedy, gdy istnieje bezrobocie. F Zmiany strukturalne gospodarki mogą wpłynąć na wzrost stopy bezrobocia. P Bezrobocie przymusowe spowodowane jest działalnością związków zawodowych i ustawową gwarancją płacy minimalnej. F (dobrowolne- P) Bezrobocie ukryte wywołane jest niedostatecznym popytem globalnym powodującym niski stopień wykorzystania istniejących zdolności produkcyjnych. F (przymusowe- P) Wzrostowi bezrobocia o 1% towarzyszy spadek realnej produkcji o ponad 1%. P Naturalna stopa bezrobocia byłaby równa zeru, gdyby rynki funkcjonowałyby zgodnie z założeniami konkurencji doskonałej. P

Bezrobocie cykliczne związane jest ze spadkiem popytu zagregowanego, podaży zagregowanej oraz zatrudnienia w okresie recesji. Aktywna polityka państwa na rynku pracy związana jest z oddziaływaniem na wzrost popytu na siłę roboczą, poprawą funkcjonowania rynku pracy. Skutki bezrobocia w skali makro obejmują straty produkcji w wyniku niepełnego wykorzystania siły roboczej, obciążenia budżetu państwa z tytułu finansowania zasiłków wypłacanych bezrobotnym. Utrata pracy przez pracownika w wyniku wprowadzenia nowoczesnej technologii, może być przykładem bezrobocia strukturalnego. Pozostawanie bez pracy przez osoby, które szukają ciekawszej pracy jest przykładem bezrobocia frykcyjnego. Liczba pracowników chętnych do podjęcia pracy za oferowaną na rynku płacę to podaż pracy. Podaż pracy zależy od wysokości płacy realnej i indywidualnych preferencji pracowników. Wzrost płacy wywołuje efekt dochodowy i substytucyjny (czas wolny zastępujemy pracą) Równowaga na rynku pracy ma miejsce w sytuacji występowania równowagi pomiędzy podażą pracy a popytem na pracę. Ustalenie płacy minimalnej ma sens tylko w sytuacji, gdy jest ona wyższa niż płaca równowagi. Wzrost płacy minimalnej jest korzystny dla osób zatrudnionych.

Wśród celów działania związków zawodowych można wyróżnić utrzymywanie zatrudnienia na jak najwyższym poziomie i utrzymywanie płac realnych na jak najwyższym poziomie. Spadek popytu na pracę mogą wywołać następujące czynniki: spadek popytu na produkcją, postęp techniczny, wdrażanie praco oszczędnych metod wytwarzania. Wzrost podaży pracy może wywołać zwiększony napływ obcokrajowców.

Inflacja 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

Inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen i dóbr w gospodarce. P Czysta inflacja jest przypadkiem szczególnym, gdy wszystkie ceny dóbr i czynników produkcji wzrastają w tym samym tempie. P Na poziom cen nie wpływa wzrost cen surowców, np. podwojenie cen ropy naftowej. F Inflacja może powstać w wyniku ograniczenia dostaw żywności, np. zboża z powodu nieurodzaju. P Sprzedaż obligacji państwowych w celu finansowania deficytu państwowego nie wpływa na poziom inflacji w kraju. F Deflator PKB jest relacją realnej i nominalnej wartości produktu wytworzonego w gospodarce. P Inflacja krocząca, mówimy o niej gdy wskaźnik wzrostu poziomu cen mieści się w granicach 4-9%. Jest niestabilna i może wymykać się z pod kontroli Banku Centralnego. Inflacja płacowa występuje w sytuacji szybszego wzrostu płac niż wzrost wydajności pracy. Sprzedaż papierów wartościowych na otwartym rynku to przykład ograniczenia przez rząd wpływu popytu na ceny. F Analiza tempa zmiany cen w kolejnych okresach pozwala zaobserwować zmiany w nasileniu procesów inflacyjnych. P W równaniu wymiennym I. Fischera zakłada się, że w krótkim okresie szybkość obiegu pieniądza i ilość zawieranych w gospodarce transakcji są kategoriami zmiennymi. F Zgodnie z ilościową teorią inflacji ilość pieniądza w obiegu jest kategorią egzogeniczną i wynika z charakteru prowadzonej polityki pieniężnej. P Według monetarystów szybkość obiegu pieniądza nie jest stała. F W ujęciu szkoły monetarycznej zmiany cen wynikają ze zmian podaży pieniądza, o której decyduje Bank Centralny. P Luka inflacyjna występuje w sytuacji nadmiernego popytu i doskonale elastycznej podaży. F

Inflacja to trwały wzrost ogólnego poziomu cen przy uwzględnieniu zmian jakości towaru, mierzony w pewnym odcinku czasowym, może powodować zarówno straty jak i korzyści w gospodarce, spowodowane przez nadmierną, w porównaniu z podażą dóbr, ilością pieniądza w gospodarce. Inflacja popytowa to inaczej inflacja ciągnięta przez popyt. Inflacja ciągnięta przez popyt jest wynikiem nadmiernej ilości pieniądza w obiegu, jest nazywana także inflacją pieniężną, występuje gdy globalny popyt wzrasta szybciej niż wielkość produkcji.

W ujęciu popytowym przyczyną inflacji może być niska stopa procentowa i obniżka podatku od przychodów kapitałowych. Inflacja wyrażająca się wzrostem cen to inflacja otwarta i jawna. Jeśli poziom produkcji pozostaje stały, zaś ceny wzrastają- proces taki nazywamy stagflacją. Najbardziej dokładną metodą mierzenia inflacji jest deflator PKB. Wskaźnik cen detalicznych określa zmiany poziomu kosztów utrzymania standardowego gospodarstwa domowego, jest inaczej określany jako wskaźnik cen konsumpcyjnych. Inflacja galopującą (sięgająca od 10- 100% wzrostu cen w skali roku) cechuje tendencja do wymykania się wzrostu cen spod kontroli, ucieczka od pieniądza na rzecz wymiany towar za towar, niechęć przedsiębiorców do inwestowania w efekcie wysokiej stopy procentowej. Ilościowa teoria inflacji opiera się na równaniu Fishera i zakłada, że w krótkim okresie szybkość obiegu pieniądza i ilość zawieranych transakcji jest stała. Rodzaje inflacji kosztowej to inflacja importowana i inflacja płacowa. Zgodnie z koncepcją kosztowej inflacji, czynnikami inflacjogennymi mogą być podwyżki stawek płac wymuszane przez związki zawodowe i podwyżki cen importowanych surowców. Rząd może ograniczać wpływ popytu na ceny za pomocą wzrostu podatków i ograniczenia wydatków rządowych. Według monetarystycznej teorii inflacji przyczyną inflacji jest zbyt ekspansywna polityka pieniężna (inaczej polityka monetarna) banku centralnego.

Działania banku centralnego w ramach celów operacyjnych można podzielić na: ●



Polityką restrykcyjną (twardą), której celem jest zmniejszenie podaży pieniądza poprzez sprzedaż papierów wartościowych na otwartym rynku, podwyższanie stóp procentowych, zmiany poziomu rezerw obowiązkowych- jest to polityka antyinflacyjna. Politykę ekspansywną (miękką), której celem jest zwiększenie podaży pieniądza przez zakup papierów wartościowych na otwartym rynku, obniżanie stóp procentowych i obniżanie poziomu rezerw obowiązkowych.

1. Deflator jest relacją nominalnej i realnej wartości produktu krajowego brutto. 2. Inflację mierzy się stopą wzrostu cen.

3. Koszyk dóbr to lista pozycji towarowych objętych badaniem ujmująca większość dóbr i usług nabywanych przez konsumentów miejskich. 4. Spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce w dłuższym okresie to deflacja. 5. Gdy oczekiwania inflacyjne wywołują określone zachowania podmiotów gospodarczych wzmagające ten proces, przy czym zaczną się one wymykać spod kontroli, wówczas mówimy o inflacji galopującej. 6. Inflacja jednocyfrowa w skali roku, mało odczuwalna dla konsumentów to inflacja pełzająca. 7. Jednoczesne występowanie inflacji i recesji spowodowane obniżeniem podaży zagregowanej to slumpflacja. 8. Wzrost cen spowodowany wzrostem popytu ponad możliwości jego zaspokojenia to przykład inflacji (założenie pełnego zatrudnienia) popytowa. 9. Wzrost cen w warunkach inflacji rządowej wynika z polityki państwa na rzecz ograniczenia deficytu budżetowego. 10. Inflacja strukturalna pojawia się, gdy producenci nie są w stanie szybko zmienić struktury produkcji jako odpowiedź na zaistniałe w gospodarce zmiany strukturalne. 11. Błąd prognozy w sytuacji, gdy rzeczywista stopa inflacji jest wyższa od przewidywanej, określić możemy inflacją nieoczekiwaną. 12. Wzrost płac szybszy niż wzrost wydajności, w wyniku czego rosną jednakowe koszty produkcji, jest przyczyną pojawienia się tzw. inflacji płacowej. 13. Odwrotną zależność pomiędzy stopą inflacji a stopą bezrobocia przedstawia krzywa Philipsa 14. Wzajemne oddziaływanie płac i cen doprowadzić może do wystąpienia tzw. spirali inflacyjnej (wzrost cen rynkowych powoduje wzrost kosztów utrzymania i związki zawodowe żądają wzrostu płac) 15. Zmiany siły nabywczej pieniądza w kolejnych okresach określa relacja przeciętnego dochodu do cen detalicznych częściej nabywanych towarów i usług.

Dochód z ziemi to renta. ●



Pierwsza renta różniczkowa to forma renty gruntowej powstałej w wyniku nadwyżki zysków u właścicieli gruntu, których żyzność gleby jest wyższa, bądź odległość od rynków zbytu mniejsza, w stosunku do innych gruntów. Zależy od jakości, produktywności, położenia, okresu wegetacji i klimatu. Druga renta różniczkowa to forma renty gruntowej powstająca w wyniku nadwyżki zysków u właścicieli gruntu, których urodzajność gleby zwiększyła sie na skutek poczynienia dodatkowych nakładów kapitałowych (np. poprzez nawożenie, meliorację). Zależy od poznania i specjalizacji produkcji....


Similar Free PDFs