Title | Plan lectie educatie antreprenoriala |
---|---|
Author | corina Negoiu |
Course | Economie |
Institution | Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti |
Pages | 5 |
File Size | 172.7 KB |
File Type | |
Total Downloads | 288 |
Total Views | 518 |
PROIECT DIDACTIC1 GENERALEUnitatea de învătământ – Liceul Tehnologic Energetic ”Elie Radu”Profesor – NEGOIU CORINAClasa - a X-a FDisciplina - Educaţie antreprenorialăCapitolul – Managementul resurselor personaleTema – Motivatia munciiTipul lecţiei -mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţeTimp...
PROIECT DIDACTIC 1.DATE GENERALE
Unitatea de învătământ – Liceul Tehnologic Energetic ”Elie Radu” Profesor – NEGOIU CORINA Clasa - a X-a F Disciplina - Educaţie antreprenorială Capitolul – Managementul resurselor personale Tema – Motivatia muncii Tipul lecţiei-mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe Timp alocat - 50min.
Obiectivele instruirii: a) Competenţe generale: - Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. - Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii. - Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. b) Competenţe specifice: C1 – Definirea termenului de munca. C2 – Identificarea importantei motivatiei pentru munca . C3 - Enumerarea factorilor care influenţează motivatia pentru munca. C4 – Identificarea elementelor componente ale motivatiei umane. C5- Stabilirea corelatiei dintre motivatie si moralul ridicat al angajatului.
Strategia didactică a) Metode şi procedee didactice: expunerea, dezbaterea, conversaţia euristică,explicaţia, joc de rol. b) Mijloace de învăţământ: manual Locul de desfăşurare: sala de clasa Forme de desfăşurare a instruirii : frontal, individual Bibliografia -Educaţie antreprenorială –cls. a X-a, ed. Didactica si Pedagogica R.A. -Programa şcolară pt. Educaţie antreprenorială –cls. a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004 -Economia întreprinderii şi elemente de legislaţie-manual pt. cls a XI-a, ed. Economică Preuniversitaria
2. DESFASURAREA LECTIEI MOMENTELE LECTIEI
COM PET
1
2
MOMENT ORGANIZATORIC
ACTIVITATE
PROFESOR
3 se stabileşte prezenţa. se asigura existenta bazei materiale
ACTIVITATE ELEV
4
STRATEGII METODE
FORME
MIJL
5
6
7
Elevii răspund la auzul numelui lor, pregătesc pentru lecţie.
(3 min)
VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE (5-7 min)
Se realizează pe bază de intrebari: - Ce este educatia antreprenoriala? - Ce este afacerea?
- elevii răspund la întrebări Conversaţia
- Enumeraţi factorii socio-economici care influenţează cursul unei afaceri. - Ce doresc astăzi intreprinzatorii? - elevii notează in caiete titlul lecţiei. Se anunţa titlul noii teme: Întreprinzător şi
Frontal
manager
CAPTAREA ATENTIEI şi ANUNTAREA NOII TEME (1 min) C1
C2
DIRIJAREA INVATARII (30 min) C3
C4
Profesorul atrage atenţia asupra faptului ca inainte de a fi producator, omul este consumator de bunuri si servicii ce ii satisfac anumite nevoi. Astfel ca, activitatea omului este generata si orientata pe satisfacerea acestor nevoi, iar munca este una din multiplele activitati care defineste specia umana. Munca- activitatea fizica sau intelectuala cu caracter social util, facuta constient cu un scop dinainte stabilit (producerea de bunuri necesare satisfacerii nevoilor oamenilor). Motivatia pentru munca- suma tuturor stimulilor individuali (de natura subiectiva sau obiectiva) necesari pentru realizarea performantei (asigura randamentul oricarei activitati)..
Factorii obiectivi ai motivatiei: -siguranta locului de munca; - salariul; - recunoasterea muncii prestate; -climatul de munca pozitiv; - asigurarea protectiei muncii; -posibilitati de promovare; Elementele motivatiei: Se prezinta elevilor cu ajutorul unei mnemotehnici cele 7 elemente ale motivatiei pentru a retine mai usor informatia. Se ia initiala fiecarui element si se ordoneaza alfabetic: ACDIITT. 1.aspiratii 7.trebuinte
- elevii definesc munca având în vedere cunoştinţele interdisciplinare
- Elevii urmăresc prezentarea, raspund la intrebari : - Este munca social utila? - Este o activitate specific umana? -Are caracter constient sau inconstient? - Care este scopul aceste activitati?
Conversaţia
Frontal
Conversaţia euristică
Individual
Elevii urmăresc prezentarea, raspund la intrebari : -De ce avem nevoie de motivatie ca sa muncim? - Este importanta motivatia pentru activitate?
Elevii precizează factorii care influenţează activitatea omului. Se discuta pe grupe pe baza argumentarii fiecare factor .
C5
REALIZAREA FEEDBACK-ului (10 MINUTE)
2.convingeri 3.dorinte 4.interese 5.intentii 6.tendinte Moralul ridicat- atitudinea pozitiva in raporturile de munca este rezultatul satisfacerii nevoilor personale ale individului prin munca.
Individual
Elevii discuta despre elementele motivatiei pe baza experientei anterioare si a cunostintelor interdisciplinare.
Elevii raspund la intrebari: -Ce inseamna a avea un moral ridicat? -Cum se comporta un om cu moralul ridicat si ce efecte are acest fapt asupra productivitatii muncii lui?
Verificarea unitatii de invatare prin apliarea unei fise de lucru
Conversatia Explicaţia
Frontal Elevii rezolvă testul...