Enzymy Trawienne-sprawozdanie Biochemia PDF

Title Enzymy Trawienne-sprawozdanie Biochemia
Course Biochemia
Institution Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Pages 8
File Size 337.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 86
Total Views 138

Summary

Enzymy Trawienne-sprawozdanie Biochemia...


Description

ENZYMY TRAWIENNE

Enzymy trawienne są, jak sama nazwa wskazuje, substancjami, które naturalnie wydzielają się w naszym przewodzie pokarmowym w celu strawienia pokarmu. Do głównych poznanych enzymów trawiennych zaliczamy amylazę, lipazę oraz proteazy. Nie są to oczywiście jedyne enzymy. Mamy choćby laktazę, która odpowiada za rozkład laktozy zawartej w nabiale lub enzymy roślinne, takie jak zawarta w ananasie bromelaina. Niezależnie od ich pochodzenia, ich główna funkcja zostaje niezmienna i jest to trawienie pokarmu, jaki spożywamy.

Działanie enzymów zaczyna się już w jamie ustnej. Enzymy zawarte w ślinie rozdrabniają wstępnie pokarm podczas przeżuwania. Najwięcej enzymów znajduje się w naszych jelitach. W mniejszym stopniu w żołądku i dwunastnicy. Za ich wydzielanie odpowiedzialne są w naszym organizmie między innymi trzustka oraz jelito cienkie.

KIEDY STOSOWAĆ SUPLEMENTACJĘ ENZYMAMI? ● W przypadku nieprawidłowo funkcjonujących jelit, bądź trzustki mogą występować problemy z odpowiednim

wydzielaniem enzymów i tym samym kłopoty z trawieniem. Suplementacja enzymami pozwala odciążyć nieprawidłowo funkcjonujący narząd, a także w pełnie wykorzystywać spożywany pokarm. ● W przypadku długiego wykluczenia danego pokarmu, na przykład mięsa, enzymy trawienne odpowiedzialne za jego trawienie zanikają. Nagłe wprowadzenie pokarmu do diety może wiązać się z uczuciem ciężkości, odbijaniem lub wzdęciami z powodu zalegania niestrawionego jedzenia w naszym przewodzie pokarmowym. Jeśli spotyka nas tego typu problem, to enzymy trawienne przyjmujemy do posiłku, w którym występuje produkt, po którym czujemy się kiepsko lub którego dawno nie spożywaliśmy. ● W przypadku niedoborów pokarmowych, takich jak na przykład niski poziom żelaza i związana z tym anemia, enzymy trawienne pomogą lepiej wchłaniać składniki odżywcze z pokarmu. ● Gdy raz na jakiś czas idziemy zjeść coś niezdrowego typu fastfood, czy to dla smaku, czy w nagrodę za trzymanie diety, możemy spożyć enzymy trawienne razem z przetworzonym jedzeniem. Sprawi to, że nie będziemy czuć się ciężko po takim cheatmealu. ● Enzymy działają również przeciwzapalnie oraz oczyszczająco na nasz organizm. W tym przypadku niezbędne jest spożywanie enzymów w odstępie od posiłku. Dzięki takiemu zastosowaniu enzymy mają możliwość zająć się rozkładaniem biofilmów, czyli

otoczek ochronnych bakterii, oraz rozłożyć zalegające resztki w przewodzie pokarmowym. ● W chorobach autoimmunologicznych. Spożywanie enzymów pomaga trawić jedzenie w całości, co zmniejsza ryzyko przedostania się antygenu do naszej krwi, co mogłoby spowodować zwiększone wydzielanie białych krwinek, a co za tym idzie aktywację układu odpornościowego, który mógłby przez przypadek zaatakować również komórki własne naszego organizmu. ● Bromelaina, czyli enzym roślinny, jest często polecany w celu łagodzenia stanów zapalnych, po przebytych kontuzjach lub operacjach. Warto jednak w tym przypadku skonsultować się ze specjalistą w celu dobrania odpowiedniej dawki oraz rodzaju suplementu.

Enzymy trawienne to naturalne wsparcie Proces trawienia pokarmów polega na ich rozkładzie i wchłanianiu substancji, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trawienie wspomagane jest właśnie przez enzymy trawienne, które są naturalnymi substancjami znajdującymi się w naszym ciele. Enzymy trawienne zaangażowane są w proces trawienia już w momencie, kiedy włożymy pokarm do ust. Jak tylko jedzenie trafi do ust zaczyna działać amylaza ślinowa oraz lizozym, które występują w ślinie. To te dwa enzymy odpowiedzialne są za rozpoczęcie rozkładu substancji cukrowych. Pokarm następnie spotyka się z kolejnym enzymem, który znajduje się już w sokach żołądkowych. Jest to pepsyna, która odpowiada za cięcie długich cząstek białek na mniejsze fragmenty. Pokarm „podróżuje” dalej i trafia do dwunastnicy. Tam zaczynają swoją pracę grupy enzymów trawiennych, które warunkują etapowy rozkład pożywienia na czynniki pierwsze. Trawione są tam białka, tłuszcze i cukry. W trzustce wydzielany jest kolejny cały szereg enzymów: ● amylaza trzustkowa, która odpowiedzialna jest za rozkładanie cukrów, ● lipaza, która rozkłada tłuszcze, ● nukleaza, rozkładająca kwasy nukleinowe, ● trypsyna, której rolą jest rozkładanie białka. Co więcej trypsyna odpowiada również za redukcję długich łańcuchów białek na krótsze, ● peptydy, trawią krótsze łańcuchy białek, dzieląc je na jeszcze krótsze. Wynikiem końcowym trawienia przez enzymy trawienne białek są aminokwasy.

Niedobór enzymów trawiennych może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Wprawdzie objawy niedoboru mogą być bolesne, to jednak często są tymczasowe. Stąd często je lekceważymy. Powinniśmy szczególnie przemyśleć sprawdzenie poziomu enzymów jeśli pojawią się takie objawy jak ciągły głód, skurcze mięśni, wzdęcia, zmęczenie, rozdrażnienie, stany zapalne jelita grubego, szybki przyrost masy ciała czy powolne trawienie. Jeśli zadziałamy szybko to uda się nam uniknąć poważniejszych konsekwencji. W innym wypadku możemy liczyć się z tym, że pojawiają się poważne zaburzenia trawienne i metaboliczne, co doprowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Trawienie pokarmów to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie. Za poprawny przebieg trawienia odpowiadają enzymy trawienne. Aby zrozumieć mechanizm ich działania, warto na początku zapoznać się z definicją enzymu. Otóż enzym to cząsteczka (w większości przypadków zbudowana z białka),

której celem jest przyspieszenie reakcji chemicznej, jaka zachodzi w organizmie żywym.

Enzymy trawienne to grupa enzymów, które są wydzielane w układzie pokarmowym, i których zadaniem jest rozłożenie związków bardziej złożonych do prostych. Co ważne większość z enzymów trawiennych do tych przemian potrzebuje wody, i dlatego też większość z nich nazwana jest hydrolazami (hydro=woda).

Proces trawienia Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, zaczynamy trawić już wraz z pierwszym kęsem. Bardzo istotną rolę odgrywa żucie pokarmu – im dokładniejsze, tym łatwiej strawić pożywienie, ponieważ nasila się wówczas wydzielanie śliny, a to w ślinie właśnie znajdują się enzymy trawienne, które rozpoczynają procesy trawienia.

Najpierw zaczyna działać enzym amylaza, która to rozpoczyna trawienie węglowodanów. W kolejnym kroku pokarm trafia do żołądka, gdzie zostaje zmieszany z obecnymi tam sokami

trawiennymi, które mają kwaśny odczyn. Na tym etapie trawione są białka. W żołądku także rozpoczynają się przemiany lipidów (tłuszczów). W nim podlegają one rozdrobnieniu oraz następnie wstępnemu trawieniu przez enzym trawienny, lipazę żołądkową.

Następnie treść pokarmowa przesuwa się do jelit. W dwunastnicy pokarm miesza się z sokami trzustkowymi, jelitowymi i żółcią. Treść pokarmowa, która została zakwaszona w żołądku jest neutralizowana przez sok trzustkowy, co jest ważnym etapem trawienia, ponieważ w tym momencie enzymy trawienne rozkładają pokarm na składniki odżywcze, które wchłaniane są przez ściany jelita cienkiego.

Składniki odżywcze dostają się do krwiobiegu i są rozprowadzane po organizmie. Z kolei pozostałości, które nie zostały wchłonięte trafiają dalej do jelita grubego, w nim dochodzi do wchłonięcia pozostałych składników odżywczych oraz wody, a końcowy etap to tworzenie się masy kałowej i defekacja....


Similar Free PDFs