Gasztroenterologia-tételek orvosis jegyzet PDF

Title Gasztroenterologia-tételek orvosis jegyzet
Author Eszter Tóvári
Course Belgyógyászat
Institution Pécsi Tudományegyetem
Pages 121
File Size 2.3 MB
File Type PDF
Total Downloads 60
Total Views 99

Summary

GasztroenterológiaT.-Gastro-oesophagealis Reflux BetegségNéhány fogalom Nyelıcsıreflux: A gyomortartalom visszajut a nyelıcsıbe. Ez jellemzıen savas, ritkán (fıleg gyomorresectio után) lúgos-epés. Az esetek jelentıs részében nem okoz morfológiai elváltozást, klinikai tüneteket. Reflux oesophagitis: ...


Description

Gasztroenterológia

1

T.1.-Gastro-oesophagealis Reflux Betegség Néhány fogalom Nyelıcsıreflux: A gyomortartalom visszajut a nyelıcsıbe. Ez jellemzıen savas, ritkán (fıleg gyomorresectio után) lúgos-epés. Az esetek jelentıs részében nem okoz morfológiai elváltozást, klinikai tüneteket. Reflux oesophagitis: a nyelıcsı ny.h.-janak gyulladása, ami a gyomortartalom regurgitatioja miadt alakul ki, de oesophagitist más tényezı is okozhat, pl.:gyógyszerek, maró anyagok, vírusfertızések, mycosis, … . Tehát oesophagitist nem csak reflux okozhat. Diagnosisa: endoscopia, és/vagy histologia. Gastro-oesophagealis reflux betegség (GRED): olyan tünetek, panaszok együttesét jelenti, melyek a gyomor bennék regurgitatioja miatt alakulnak ki. Ált. (de nem mindig) nyelıcsı gyulladás is van. A GERD a leggyakoribb emsztırendszeri eltérés. (Tehát a három állapot egymástól függetlenül is megjelenhet, azonban gyakorta egymáshoz kapcsolódnak, együtt vannak jelen.) A GERD kialakulásának módja Az alsó oesophagealis sphincter (LES) elégtelen mőködése következtében a záródás elmarad, a gyomortartalom visszajut a nyelıcsıbe. Okai pl.: hiatushernia: a LES a nagyobb nyomású hasüregbıl (mely összeszorítaná) a kisebb nyomású mellüregbe kerül, így a nagyobb hasőri nyomás is felfelé nyomja a gyomortartalmat. Nyelıcsıszőkőlet miatti ballonos tágítás Intra abdominalis nyomásfokozódás A dohányzás, a csokoládé, az alkohol, a zsíros ételek a LES tónusát csökkentik. … Motilitászavarok: normálisan (had ne bonyolítsam) a nyelıcsı a falat elıtt contrahal, alatta elernyed, és ha leér a LES-hez, az ellazul. (vegetatív szabályzásvagus).Kórosan: Megváltozik a pelistaltica, a contractio-elernyedés-LES relaxatio pontos „ritmusa” nem tökéletes. Oka lehet : innervatio zavara (centrális), periferias neuropatia, simaizom görcs oldók (pl.: papaverin), … Nem megfelelı nyelıcsı-clearence (= a regurgitálódott gyomortartalom kiürülésének sebessége csökkent): nem megfelelı érzı functio (pl.: periferias neuropatia, …), centralis beidegzés zavara, parasympatiliticumok (atropin), … Rásegíthet az elızıkre: gyomor ürülésének zavarai:gyomortágulat, fokozott intragastricus nyomás, dudeno-gastricus reflux, pylorusgörcs,elhízás terhesség, … Fokozot savsecretio: gastrinomás, hyperacid betegekben a GERD gyakoribb. Ritkán a reflux lugos, ekkor az epe és a pancreas enzimek okoznak ny.h. károsodást. (Persze az okok átfednek egymással) Mindezen tényezık eredményeként a LES nyomása a normális ~30-ról 15 Hgmm alá csökken, és a refluxok kb. 4x gyakoribbá válnak, mint az egészségesekben (ott is van!). Reflux normálisan is lehet, ha gyakorivá válik/ ha tüneteket okoz beszélünk GERD-rıl.

2

Stádium beosztás Döntıen a morphologiai kép alapján 3 csoportot különítünk el. 1. Erozív refluxbetegség (ERD): a nyelıcsı ny.h.-án macroscopos eltérések vannak (GERD betegek 35%-a), ezek súlyosságát a Los Angeles – beosztással jellemezzük. (Los Angeles A, B, C) A fokozat: A ny h. folytonosság megszakadása kisebb, mint 5 mm. B fokozat: van 5 mm-t meghaladó mérető laesio. C fokozat: A ny.h. folytonosságának megszakadása, mely a nyelıcsı körfogatának kevesebb mint 75%-át érinti, és kiterjedése több ny.h. redıt érint. D fokozat: A ny.h. folytonosságának megszakadása., mely a nyelıcsı körfogatának több mint 75%-át érinti. 2. Szövıdményes GORD esetek, ahol fekély, szőkület, Barreth-oesophagus, v. adenocarcinoma alakult ki. (GERD betegek 5%-a) 3. Nem erosive refluxbetegség (NERD): ahol a tünetek alapján biztosan GERD-nek tartott esetben nincs endoscopos eltérés. Epidemiológiai adatok alapján a GERD betegek 60%-a (!) ide tartozik. Újabb vizsgálatok szerint a NERD betegek csak felében van igazolható kóros reflux, másik felükben a reflux tevékenység normális, tehát a refluxon kívül egyéb etiologiai tényezıket is fel kell vetnünk, pl.: erzıidegek centralis/periferialis sensitisatioja. Ekkor a normális reflux vált ki pathologias (ingerhez képest túl erıs) ingerületet. Klinikai tünetek 1. Gyomorégés, epigastrialis-cardiatáji fájdalom: típusosan sub-, v. retrosternalis, a mellkason felfelé és a szájba sugárzik. Ált. étkezés után néhány órával jelenik meg, hajolás, fizikai munka, forró/hideg étel-ital súlyosbíthatja, provokálhatja. Mértéke változatos lehet. 2. Nyelıcsı égés. 3. Gyomortartalom kis mennyiségő regurgitatioja a szájba 4. Lehet alvás alatti regurgitatio miatt aspiratio, és retentios pneumonia. 5. Köhögés, nehézlégzés, rekedtség: megjelenhet. 6. Extraoesophagealis tünetek: ismétlıdı pneumonia, astma bronchiale, persistalo köhögés, torokfájás, fogszuvasodás, fokozott nyáladzás, hirtelen csecsemıhalál (SIRDS). 7. Heartburn: feszítı jellegő, mellkasi fájdalom, az ISZB tüneteire emlékeztet. Ez fıleg étkezés után, v. éjszaka, v. valamilyen testhelyzet provokálja, pl.: elırehajlás. 8. Dysphagia (nyelési nehézség): több év után az oesophagitisek szövıdménye lehet, de organicus eredet lehetıségére is gondolni kell. 9. Odinophagia: elıfordulhat, fıleg oesophagitis, erosio, fekély,… megléte esetén. 10. Gyermekkorban: fıleg a légzıszervi panaszok dominálnak. Lehet még vashiányos anaemia, növekedési visszamaradottság, intermittalo torticollis.

3

Diagnosis 1. Tünetek 2. Radiológia: bárium nyeletéses kettıs kontrasztanyagos vizsgálat: különösen fontos dysphagia esetén. Megállapítható így a GERD miatti következményes szőkület mértéke, helye, az esetleges hiatus-hernia, megítélhetı a gyomor-clearence, a pelistaltica, akár a mozgás szabályossága is megítélhetı – átvilágítás. 3. Endoscopia: ny.h. eltérései, oesophagitis, Barrett endoscopiaval vizsgálhatóak, biopsia vehetı (ennélkül Barrett, adenocarcinoma nem mondható ki). 4. 24 órás pH monitorozás: megmutatja a reflux epizódok számát, idıbeli eloszlásukat, állva/fekve súlyosabb-e,. A mőszer ~ 7-8 másodpercenként mér. 4fölött, 8alatt normális a pH. Kóros, ha a pH a mérési idı több mint 7%-ában van kóros tartományban. 5. Manometria: A LES nyomását mérjük. 6. Berstein teszt: lényegében savas anyagot vezetünk a nyelıcsıbe, mely a jellegzetes panaszokat provokálja, ha azok a nyelıcsı pH változásával függnek össze. Mo-n ritkán csinálják. Nem túl megbízható módszer. 7. Bilitec: bilirubin kimutatása, a sárga színt mérik (absorptios fotometria – a fizika gyönyörő☺). 8. PPI teszt: 2 hét nagydózisú PPI után szőnnek-e a tünetek, a ny.h. eltérések? Specificitása GERD-re csekély. (PPI: protonpumpa gátló) Kezelés Cél az állapot, és a kiváltó tényezık kezelése. 1, Étrend és életmód változtatás: ágy feji részének megemelése, fıleg ha légzıszervi panaszok, éjjeli rosszullétek is vannak. Szők, hasban feszes ruhák kerülése, fogyás kívánatos (hasőri nyomás csökken). Étkezés utáni lefekvés, késıesti étkezés kerülése. Dohányzás elhagyása, csokoládé, alkohol, zsíros ételek elhagyása. 2, Gyógyszeres kezelés: Rövid távú gyógyszeres kezelés : Két stratégia van : a leépítı (set down), ahol a nagy adagot csökkentjük fokozatosan, és a felépítı (set up), ahol kevesebb, enyhébb hatású szertıl megyünk az erısebbek, és a nagyobb adagok felé. Fıleg a set down vált elfogadottá. Fentartó kezelés: mivel gyakoriak a relapsusok (PL oesophagitis esetén 80%), ezért fenntartó kezelés szükséges. Erre a féldózisú PPI vált be a legjobban. Prokinetikus szerek: fokozzák a LES nyomását, serkentik a gyomorürülést, javítják a nyelıcsı pelistalticajat. Enyhe esetben egyedül is adhatók, súlyosabb esetben savsecrectio gátlókkal. Gyakorlatban ált. cisapridet adunk, lehet még betanecholt, metoclopramidot, donperidont is. Savsecretio gátlók: erısebb hatásúak, mint a prokineticumok, de egymás hatását kényegesen növelik, érdemes kombinálni ıket. H2 rec. blokkolók: a tünetek 60%-ban megszünnek, de a ny.h. eltérések gyakran nem szőnnek. Oesophagitis esetén fekélynél adott dózis 2x-ese szükséges. Szerek: cimetidin, ranitidin, famotidin, nizatidin. Protonpumpagátlók (PPI): jelenlegi legpotensebb szerek. A tünetek, és a nyelıcsı elváltozások is gyorsan szőnnek. (PPI teszt) Szerek: omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol, rabeprazol.

4

3, Szövıdmények kezelésének lehetıségei: Stenosis esetén ballontágítás végezhetı, de gyakori a restenosis, ekkor sebészeti megoldás kell. Endoscopia: Barrett esetén még panaszmentes egyén esetében is évenkénti kontroll szükséges. 4, Sebészi kezelés: célja, hogy egy legalább 4-5 cm-es intraabdominalis szakaszt képezzenek, és az a fundussal valahogy körbetekerjék és lehetıleg a His-szöget helyreállítsák.. Mőtét kell, ha: a, a súlyos GERD belgyógyászati kezeléssel 6 hónap után sem befolyásolható, b, a következményes szőkület ballontágítás ellenére nem javul/ restenosis jelentkezik, c, Barrett-oesophagus alakul ki – fıleg ha dysplasia van jelen. d, Adenocarcinoma (ha operabilis) alakult ki. (Mőtéti technikák: Nissen-féle funduplicatio: laparatomiaból a fundust a cardian körbetekerve mandzsettát képeznek. Hill-mőtét: a nyelıcsövet visszahúzzák, majd a nyelıcsı elıtt és után a gyomrot a rekeszhez kiöltik. Collis-Nissen-mőtét: nem húzható vissza a nyelıcsı oesophagitis miatt, ezért a herniálódott gyomorból meghosszabbítják a nyelıcsövet. Belsey-mőtét: Nissenhez hasonlít, csak thoracotomoaból. Obes, v. oesophagitis esetén elınyösebb a thoracotomia. Angelchick-protesis. Silicon protesis, gyerekeknél használják. Szerintem mőtéti technika nem nagyon kell, max. a Nissen, esetleg a Hill, v. még azok sem. De ezeknél sose lehessen tudni…)

A GRRD és a H. pylori A H. pylori nem gyakoribb GERD-ben, a panaszok és az oesophagitis nem súlyosabbak H. pylori +-akban. A H. pylori eradicatioja GERD-et provokálhat. Mi következik ezekbıl? GERD PPI kezelése súlyosbítja a H. pylori infectiot. Tartós PPI kezelés elıtt eradicatio javasolt. Néhány szó a Barrett-oesophagusról. (Szerintem úgyszintén nem a tétel része, de jobb a békesség.) A Barrett a GORD szövıdménye, praecarcinosus állapot, belıle adenocarcinoma lehet. Ekkor a cardia feletti rész többrétegő elnemszarusodó laphámjának helyét hengerhám foglalja el. A 3cm-es kiterjedés alatt short segment, a felett long segment Barrett nyelıcsırıl beszélünk (SSBE, és LSBE). Az LSBE esetén 30-125x gyakoribb az adenocc. Kialakulásában az oesophagitis, és a sav-pepsin károsító hatása az elsıdleges. Az adenocc kialakulását dysplasia elızi meg. Diagnosis: endoscopia, biopsia. Kezelés: az adenocc kialakulásának megelızése, korai felismerése rendszeres ellenırzéssel. A kialakult állapotot a GERD kezelése (gyógyszer, sebész) már nem állítja vissza, bár növekedését megállítja. Ha dysplasia mutatható ki nyelıcsı eltávolítás szükséges. Az utóbbi idıben endoscopias terápia is lehetséges (még a klinikai kipróbálás fázisában). Elve, hogy a hengerhám roncsolása urán (hı/kemikália…) a regenerálódó hám laphám lesz, ha egyidejőleg az agresszív tényezıket kiküszöböljük.

5

T.2.-A nyelıcsı motilitás zavarai

PRIMER ELTÉRÉSEK A hartántcsíkolt izom motilitás zavara: crycopharingealis dysfunctio A felsı nyelıcsı-sphincter mőködése kóros. A m. crycopharingeus nem lazul el nyeléskor, emiatt a falat a garatban elakad. Gyakorta hypopharingealis diverticulum is kialakul, a nagyobb div. tüneteket is okozhat: disphagia, nyelés utáni regurgitatio, fájdalom, fogyás. Szövettanilag a m. crycopharingeus izomrostjai degradálódnak, az izomban fibrosus (ezért szőkül) zsír szaporodik fel. Kezelés: panaszok esetén az izom myotomiaja. A myotomia akkor indokolt, ha jelentıs dysphagia áll fenn, a sphincter-mőködés zavarát manomertriaval is igazoltuk, és nincs jelentıs GERD. CAVE: ha az alsó sphincter mőködése is zavart, akkor aspiratio veszélye jelentısen nı a crycopharingeus myotomia után! - ezért ezesetben antireflux mőtét is szükséges. 6

Achalasia Ritka, ált. felnıttkorban jelentkezik, a ♂/♀ arány egyenlı. Az achalasia a LES mőködésének zavara, melyben a sphincter fokozott tónusa jellemz ı. A LES nem ernyed el amikor kellene, az intraluminalis nyomás nı, a nyelıcsı kitágul. Patophisiologia: primer formában a plexus myentericus gátló neuronjainak selectiv degeneratioja. Sec. forma esetén tu., lymphoma, irradiatio, Chagsa kór, perif. neuropathia állhat a háttérben. Tünetek: dysphagia, regurgitatio (emésztetlen táplálék, fıleg éjszaka, fekvı testhelyzetben), mellkasi fájdalom, fogyás, gyomorégés, kellemetlen szájszag. Regurgitatio miatt aspiratio, pneumonia is lehet. Diagnosis: Bárium nyeletéses RTG: tágult nyelıcsı mely alul azonban összesz őkül, ált folyadék niveau-val, szabályos peristaltica viszont nem látható. Manometria: A peristaltica hiánya, a LES fokozott tónusa, elernyedési képessége mérhetı, a nyelıcsıben fokozott basalis nyomás. Endoscopia: alapvetı a sec. achalasia kizárásában. Primer esetben ételmaradékkal telt, tágult nyelıcsı látható. Kezelés: gyógyszeres, ballontágításos, v. sebészi. Gyógyszeres:  Nitrátok: Étkezés elıtt sublingualisan a dysphagiat mérséklik, de hatásuk nem tartós, mellékhatásaik is vannak (fejfájás, hányinger, szédülés, hipotensio, tachicardia)  Sildenafil (Viagra): cAMP phosphodiesterase gátló, a cAMP szint növelésével csökkenti a LES tónusát.  Botulinus toxin, localisan injectalva: hatása rövid ideig tart, neutralisalo antitestek képzıdhetnek ellene, ami a dózis növelését teheti szükségessé. Ballontágítás: megfelelı gyakorlattal 85%-ban éveken át tartó panaszmentességet biztosít, de a betegek ~ 50%-ának késıbb mőtétre lesz szüksége. Szövıdményei: vérzés, perforatio, GERD. Sebészi: Heller-féle cardiomiotomia: thoracotomiaból, v. abdominalis behatolásból , esetleg laparascopiasan végzett extramucosus (a ny.h.-t nem megnyitó ) LES miotomia. A fundoplicatio is indokolt lehet. Diffúz nyelıcsıspasmus Olyan motoros elégtelenség, ahol többszörös spontán összehúzódások és a nyeléssel összefüggı contracriok jelentkeznek. Az összehúzódások elhúzódóak és visszatérıek. Tünetei: mellkasi fájdalom és dysphagia. A fájdalom angina pectoralist utánozhat. Diagnosis: Báriumos RTG: segmentalis összehúzódások és un. pseudodiverticulumok észlelhetıek. Manometria: nagy amplitudójú, elhúzódó pelistalticus hullámok a nyelıcsı alsó szakaszán, de a LES mőködése szabályos. Kezelés: sublingualis nitroglicerin, isosorbid dinitrat, Ca++ csatorna blokkolók. (simaizom relaxatiot okoznak), illetve mőtét (longitudinalis myotomia).

7

Hipercontractios nyelıcsı Diótörı (nutcraker) nyelıcsı esetében a tubularis szakasz összehúzódásának amplitúdója nagy, és a pelistalticus hullámok idıtartama a 6 mp-et meghaladja. Fı tünete a mellkasi fájdalom. Hipertensive LES: a Les nyugalmi tónusa fokozott (45 Hgmm feletti), és elernyedése is elégtelen. Fı tünete a nyeléskor jelentkezı mellkasi fájdalom. A két formát gyakorta együtt látjuk. Kezelésük: Ca ++ csatorna blokkolók. Hipocontractios nyelıcsı Az összehúzódások amplitúdója csekély, pelistalticus hullámok ki is maradhatnak. Ez GERD-ben is megjelenik, bizonyítva, hogy a nyelıcsövet érı tartós savi hatás sec. motilitás zavart okozhat. Diagnosis: A báriumos RTG lelete változatos, lehet szabályos nyelés és megnyúlt nyelıcsıtransit is. A lassú peristaltica mellett a segmentumokban jelentkezı spasmusok is okozhatnak lassult ürülést, utóbbi radiológiai jele a „rózsafüzér”, v. „dugóhúzó” nyelıcsı. SECUNDER ELTÉRÉSEK A nyelıcsı motilitásának másodlagos eltérései A másodlagos motilitás zavarok rendszerbetegségekhez társulnak. Sclerosis multiplex: kollagén depositio miatti merev nyelıcsı. Chagas kór: sec. achalasia jön létre a Tripanosoma cruzii nevő parazita a plexus myentericus gátló neuronjainak szelektív degenerációját okozza.→megaoesophagus. Diabetes mellitus: perifériás neuropathiat okoz, a nyelıcsı innervatioja is zavart szenved, ami diffúz nyelıcsı spasmusként jelentkezik. Idült idiopatias interstitialis pseudoobstructio ált. kóros motilitással jár együtt, a distalis nyelıcsıben a peristaltica elmarad. Maga a GERD is általános értelemben véve motilitás zavar miatt jön létre, de maga is okozhat hipocontractios nyelıcsövet.

8

T.3.- A nyelıcsı tumorai EMÉSZTİSZERVI ROSSZINDULATÚ DAGANATOK Ide sorolható szervek: az összes daganatos betegségbıl való részesedésük Mo-on 1,5% • nyelıcsı 7% • gyomor • vékonybél -% 14% • vastagbél • máj 3% 3% • epeutak 5% • hasnyálmirigy • (szájüreg,nyálmirigyek,bélrendszeri lymphoma) összes: 33,5% A daganatos halálok 34,4%-a GIT tumor. Miért ilyen nagy (és növekvı) az arányuk?

•nagyfelülető mirigyhám, gyors turnover-rel •sok exogen aggressiv faktor (pl. töményszesz) és karcinogén (pl. benzpirén) •Romló táplálkozási szokásaink (rost) •endogén aggresszív tényezık: gyomorsav, epesav JÓINDULATÚ NYELİCSİ TUMOROK A nyelıcsı jóindulatú TU-ai ritkák (a nyelıcsı TU-ok kb. 0.5%- a). Ide tartoznak: leiomiomak, polipoid elváltozások, nyelıcsı cysták, lipomák, fibromák, hemangiomák, lymphangiomák,… Leiomioma: leggyakoribb, ~ 70%-uk az alsó harmadban. Sima felszínő, soliter, intraluminalis helyzető, 4-10cm-es, környezetétıl élesen elhatárolódó képlet. 2060év közt jelentkezik. Gyakran tünetmentes, vérzés belıle nem indul (ellentétben a gyomor hasonló Tuaval). Leiomioma gyanúja esetén ne vegyünk biopsiat! (Ny.h. sérülés, következményes contaminatio, és gyulladás miatt az enucleatio lehetetlen lesz, várni kell a ny.h. gyógyulására, a mintából pedig csak ép ny.h. jön ki.) Terápia: 4cm felett, v. ha panaszt okoz, sebészi eltávolítás (enucleatio), 4cm alatt követés, ha nı, eltávolítás. Polipoid elváltozások: Fibrovascularis nyelıcsıpolipok: Ritkák, ált. proximalisan vannak, jellemzıen tünetmentesek. Ritkán dysphagiat, még ritkábban garatba való regurgitatio miatt légzési nehézséget okozhatnak. Kisebbet endoscoppal, nagyobbat sebészileg kell kivenni. Sqamosus papilloma: ált 1cm-nél kisebb sessilis, a distalis nyelıcsıben van. Tünetmentes, ha nagy, dysphagiat okozhat. Kisebbeket megfigyelni, a nagyobbakat, panaszt okozókat kivenni.(endoscop/sebész). Nyelıcsı cysták: még a nagyobbak is jellemzıen tünetmentesek, felfedezésük véletlenszerő. Ne vegyünk biopsiat, endoscopos UH, CT adja a diagnosist. A kisebbeket követjük, a nagyobbakat kivesszük.

9

Egyéb : lipomák, fibromák, hemangiomák, lymphangiomák… Irodalmi ritkaság.

ROSSZINDULATÚ NYELİCSİ TUMOROK Bevezetı: Az összes malignus betegség 1,5% a nyelıcsırák. Férfiakban 9x gyakoribb. Vénás elvezetése cavalis, de itt is vannak porto-cavalis anastomosisok. TNM az üreges szerveknél: Tis: ny.h., lamina propria intact, T1: submucosa intact, T2: tunica muscularis érintett, T3: adventitia vagy serosa is beszőrt, T4: környezı szervek, szövetek beszőrtek, N0-1: regionális ny.cs. van, M0-1: távoli áttét (akár nem regionalis ny.cs. is) van. (csak émlékeztetıől a gyomor rétegei fentrıl lefelé: hámlamina propria mucosaelamina muscularis mucosaetunica submucosa tunica muscularistunica adventitia)

Stádium: I: T1, St.II: T1N1 vagy T2N0-1, St.III: ~T3N0-1, St.IV: M1 Mo.-on 250-300 új eset/év, (Japánban és Skandináviában gyakoribb), ffi:nı=10:1, 6070 éves korban, 20 éve 90% laphámrák volt, ma 25-50 % adenocc. Predispozíció: laphámrákra: Dohányzás , tömény alkohol fogyasztás a két legfontosabb (fıleg a kettı együtt), sav- vagy lúgivás okozta heges nyelıcsıszőkület, forró vagy erısen főszeres étel rendszeres fogyasztása, karcinogén hatások (étkezési nitritek, nitrátok, elszívott opiátok, gombatoxinok)... adenocc.-ra: GERD, Barrett-oesophagus, Obesitas, Diétás tényezık (kevés gyümölcs, zöldség, rost), … Lokalizáció gyakorisága: középsı /50%/ (laphám) > alsó /35%/ (fıleg adenocc.) > felsı /15%/ harmad A daganat növekedésének és terjedésének jellegzetességei: A nyelıcsıfal jellegzetessége: nincs serosa!!, ezért a daganat gyorsan infiltrálja a környezı nyaki és mellkasi szerveket (operabilitas), de jellemzı a nyelıcsıfalon belüli vertikális terjedés, muralis metasztatizáció is. Regionális nyirokrendszeri érintettség: a nyelıcsövet kísérı saját ny.cs. hálózata, majd ennek összeköttetései: a felsı harmadból a nyaki (pl. bal supraclavicularis), a középsıés alsó szakasz a mediasztinumba és intraabdominalisan a perigastricus ny.cs. Gyakoribb szövettani típusai: 1. Laphámrák (nincs éles határ szövettanilag a súlyos dysplasia és az in situ cc. között!!) 2. Adenocc. (25%) gastro-oesophagealis hámátmenetben. Oka: GERD, Barrett-anomália. 3. Igen ritkán egyéb: sarcomák, melanoma,… Klinikum: Sokáig teljesen tünetmentes! Vezetı panasz a progresszív nyelési nehezítettség (dysphagia), fogyás, az emésztetlen étel regurgitatioja, odinophagia (fájdalmas nyelés), fis...


Similar Free PDFs