KOŁO - jako narzędzie diagnostyczne PDF

Title KOŁO - jako narzędzie diagnostyczne
Course Teczka diagnostyczna
Institution Uniwersytet Rzeszowski
Pages 2
File Size 79.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 822
Total Views 1,014

Summary

KOŁO – tablica szkolnaPOLECENIE:Prosimy dziecko, aby podeszło do tablicy i narysowało koło. Nie podajemy wskazówek dotyczących wielkości lub innych cech rysunku. Pozwalamy na wykonanie zadania dowolnie wybraną ręką. Pozwalamy wybrać pozycję rysunku w odniesieniu do całej powierzchni tablicy. Jeśli d...


Description

KOŁO – tablica szkolna POLECENIE: Prosimy dziecko, aby podeszło do tablicy i narysowało koło. Nie podajemy wskazówek dotyczących wielkości lub innych cech rysunku. Pozwalamy na wykonanie zadania dowolnie wybraną ręką. Pozwalamy wybrać pozycję rysunku w odniesieniu do całej powierzchni tablicy. Jeśli dziecko zapyta odnośnie któregokolwiek z wymienionych zagadnień, powiedz mu: „Zrób to tak, jak twoim zdaniem powinno być zrobione”.

CO SPRAWDZAMY: 1. Wybór ręki Obserwujemy, czy dziecko wybiera do wykonania tego rodzaju czynności tę samą rękę, którą wybiera do pisania lub innych czynności, a zwłaszcza czynności wymagających użycia obu rąk. 2. Wielkość rysunku Wiele dzieci narysuje koło o średnicy 5 albo 8 cm. (Chcielibyśmy, aby narysowało koło o średnicy od 45 do 60 cm.). Dzieci zazwyczaj używają przegubu dłoni i palców, natomiast nie uruchamiają przedramienia i barku. (u tych dzieci podejrzewamy zaburzenie wzorców motorycznych). Kiedy narysowane koło jest za małe, poproś, aby narysowało większe. Powtarzaj polecenie po każdej nieudanej próbie do momentu, gdy wykona rysunek koła o średnicy od 45 do 60 cm. Może się okazać konieczne, aby instruktor pokazał rozmiary rysunku, rysując koło o właściwej wielkości. Po wykonaniu wzoru należy zetrzeć go z tablicy zanim dziecko rozpocznie rysowanie swojego koła. 3. Położenie rysunku w odniesieniu do linii środkowej ciała Wiele dzieci rysuje koło w kierunku strony ciała, po której znajduje się wybrana do tej pracy ręka. Odnosi się wrażenie, że dzieci unikają problemu przecięcia linii środkowej ciała. Wykonują zadanie całkowicie po jednej stronie ciała. Jeśli dziecko zechce wykonać rysunek w ten sposób, ustaw je pośrodku tablicy, poproś, aby patrzyło wprost przed siebie i narysowało koło z tego miejsca jako punktu środkowego. W niektórych przypadkach dziecko nie będzie w stanie wykonać zadania w tych warunkach. U dzieci tych zaobserwowane następujące trudności: 1. Jedna strona koła ma kształt wyraźnie spłaszczony (zwykle z odwrotnej strony od wybranej ręki). 2. Dziecko może narysować jedną połowę koła prawą ręką, a drugą lewą. 3. Dziecko może wykazać zakłopotanie w momencie ustalania punktu wyjściowego do rozpoczęcia wykonywania rysunku. 4. Wielkość koła może być zmniejszona.

4. Dokładność wykonania rysunku Dzieci, które nie wyćwiczyły swobodnego ruchu przegubu dłoni i przedramienia, zauważymy zniekształcenie koła. Dziecko może zagubić właściwy kierunek i wykonać zniekształconą figurę, bądź też zatrzyma się, zastanawiając się nad problemem kierunku. Trudności występują zwykle w czasie wykonywania dolnej części rysunku i po stronie odwrotnej do wybranej ręki. Obserwujemy czy przegub ręki nie jest usztywniony bądź czy dziecko nie ma kłopotów z jego opanowaniem. 5. Kierunek ruchu ręki Koło powinno być narysowane ruchem o kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, gdy dziecko używa prawej ręki i o kierunku zgodnym, gdy używa ręki lewej.

OCENA: Gdy dziecko ma trudności w wykonywaniu rysunku o właściwej wielkości, możliwe jest, że posiada ono sprawność w stanie „rozbitym”. Wtedy posługiwanie się kredą, papierem i ołówkiem itp., nie ma należytego związku z całą czynnością motoryczną. Przyjrzyj się uważnie sprawności dziecka w poprzednich ćwiczeniach. Czy wykazuje ograniczone i niesprawne funkcjonowanie dużych grup mięśniowych. Jeśli tak, zajęcia przy tablicy są prawdopodobnie odbiciem braku ogólnej sprawności ruchowej. Wtedy należy dziecko pomóc w usprawnieniu funkcjonowania dużych grup mięśniowych, przed lub podczas pomagania mu wykonywaniu zadania rysunkowego. Jeśli czynności motoryczne są prawidłowe, a rysunki na tablicy zdeformowane zjawisko „rozbicia” sprawności, odnosi się jedynie do zadań rysunkowych. Takie dziecko może skorzystać z ćwiczeń przeznaczonych do rozluźniania ruchów. Gdy wykazuje trudności w usytuowaniu rysunku na tablicy, jest prawdopodobne, że ma kłopoty z opanowanie linii środkowej ciała. Trudność ta może być wynikiem zasadniczego braku lateralizacji. Z drugiej strony trudność może polegać jedynie na braku znajomości kierunków i na braku umiejętności projekcji lateralizacji do przedmiotów zewnętrznych, łącznie z towarzyszącym problemem przecięcia linii środkowej ciała. W tym ostatnim przypadku można zastosować ćwiczenie przy tablicy, wyrabiające znajomość kierunków („Tablica szkolna- znajomość kierunku”, „Zabawa zegarowa”, „Tablica szkolna -orientacja”). Jeśli dziecko wykazuje trudności w dokładnym wykonaniu rysunku jest prawdopodobne, że ma ono kłopoty z percepcją kształtów. Można mu dopomóc przez zastosowanie rysowania i kopiowania przy tablicy....


Similar Free PDFs