Orły na śniegu, jako narzędzie diagnostyczne PDF

Title Orły na śniegu, jako narzędzie diagnostyczne
Course Teczka diagnostyczna
Institution Uniwersytet Rzeszowski
Pages 4
File Size 105.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 258
Total Views 512

Summary

ORŁY NA ŚNIEGUPOLECENIE:Ćwiczenia wstępne:Poproś dziecko, by położyło się na wznak na podłodze z rękami wzdłuż ciała i ze złączonymi nogami. Poleć mu przesunąć ręce w górę ponad głowę. Upewnij się, że przesuwając ręce, dotyka nimi podłogi. Poleć, aby przeguby jego dłoni w czasie poruszania ramion mi...


Description

ORŁY NA ŚNIEGU POLECENIE: Ćwiczenia wstępne: Poproś dziecko, by położyło się na wznak na podłodze z rękami wzdłuż ciała i ze złączonymi nogami. Poleć mu przesunąć ręce w górę ponad głowę. Upewnij się, że przesuwając ręce, dotyka nimi podłogi. Poleć, aby przeguby jego dłoni w czasie poruszania ramion miały stały kontakt z podłogą. Sprawdź, czy dziecko przeniosło ręce ponad głowę, aż do zetknięcia się obu dłoni. Następnie poproś o rozsunięcie nóg. Upewnij się, czy rozsunęło je szeroko i czy podczas ruchu trzyma pięty na podłodze. Instruktor może pokazać sposób poruszania ramion i nóg. Te wstępne ćwiczenia stosuje się, by zapoznać dziecko z poprawnym wykonaniem zadania. Gdy nauczyło już się tego, czego od niego wymagasz, POWIEDZ: 1.Wykonaj ruch tą ręką (wskazując na prawą rękę). A teraz wróć do poprzedniej pozycji. 2.Wykonaj ruch ta ręką (wskazując lewą rękę). A teraz z powrotem. 3.Wykonaj ruch tą nogą (wskazując na prawą nogę). A teraz z powrotem. 4.Wykonaj ruch tą nogą (wskazując na lewą nogę). A teraz z powrotem. 5.Wykonaj ruch obiema rękami. A teraz z powrotem. 6.Wykonaj ruch obiema nogami. A teraz z powrotem. 7.Wykonaj ruch tą ręką i tą nogą (wskazując na lewą rękę i lewą nogę). A teraz z powrotem. 8.Wykonaj ruch tą ręką i tą nogą (wskazując na prawą rękę i prawą nogę). A teraz z powrotem. 9.Wykonaj ruch tą ręką i tą nogą (wskazując na prawą rękę i lewą nogę). A teraz z powrotem. 10. Wykonaj ruch tą ręką i tą nogą (wskazując na lewą rękę i prawą nogę). A teraz z powrotem.

Nie należy dawać dziecku żadnych innych wskazówek, co do kończyny, którą poleciłeś mu poruszyć, a jedynie pokazać mu ją palcem. Niektóre dzieci nie będą w stanie odróżnić właściwej kończyny w oparciu jedynie o orientację wzrokową. Trzeba zanotować fakt, że dziecko nie potrafiło zidentyfikować kończyny za pomocą wzroku. „Obserwuj, czy ruchy dziecka są płynne i zdecydowane. Zwróć uwagę na wszelkie urywane ruchy i jakikolwiek wahanie w ich rozpoczynaniu. Ostatnie zjawisko prawdopodobnie wskazuje na trudność w rozpoczęciu ruchu właściwą kończyną. Zauważ, czy wszystkie ruchy osiągają maksymalny zasięg. Często dziecko będzie ograniczało ruch jednej bądź więcej kończyn, jeśli wymaga się od niego opanowania całego procesu danej czynności. Zazwyczaj ruchy będą poprawne, jeśli są obustronnie symetryczne (jak w ćwiczeniach wstępnych), ale zaczną podlegać ograniczeniom, jeśli postawi się zadanie wykonania ruchów o układach jednostronnych i krzyżujących się.” „Obserwuj, czy dziecko zaczyna wykonywać ruch szybko i czy jego pierwszy ruch jest określoną częścią zadanego wzorca. Często dziecko zidentyfikuje układ unerwienia niezbędny do rozpoczęcia danego ruchu przez próbne ruchy uboczne. Tego rodzaju nieumiejętność często przejawia się niewłaściwym rozpoczynaniem ćwiczenia, nieznacznym unoszeniem kończyny od podłogi i ponownym opuszczaniem jej celem identyfikacji, prośbami o powtórzenie wyjaśnienia, przyglądaniem się przed rozpoczęciem ruchu to jednej, to drugiej kończyny itd.” Należy zwrócić baczną uwagę, czy występują współruchy w innych kończynach, które nie powinny się poruszać. W przypadku, kiedy dziecko proszone jest o przesunięcie lewej ręki i prawej nogi, czy ma również miejsce ruch prawej ręki i lewej nogi? Często zadany ruch będzie odtworzony w postaci układów obustronnych symetrycznych, a więc poruszą się obie ręce lub obie nogi.

CO SPRAWDZAMY: 

Płynność ruchów dziecka



Zasięg ruchów



Symetrię ruchów



Tempo wykonywania zadania



Poprawność wykonania pierwszego ruchu



Obecność współruchów

Trudność w wykonaniu tego zadania wskazuje na to, że dziecko boryka się z problemem panowania nad jedną lub kilku częściami swego ciała, które powinny być uruchomione. Przejawami niewłaściwego wykonania tego zadania są: 1. Wyraźne wahanie przy rozpoczynaniu ruchów. 2. Ograniczenie zasięgu ruchu w którymkolwiek wzorcu. 3. Przechodzenie ruchów na kończyny, które nie powinny być zaangażowane w danym układzie ćwiczeń. 4. Niezdolność rozpoczęcia ruchu bądź zidentyfikowania właściwej kończyny jedynie w oparciu o orientację wizualną = rozwijanie orientacji dotykowej poprzez przyciskanie kończyny do podłogi, bądź też orientacji kinestetycznej przez nieudolne ruchy. 5. Niezdolność wykonania żadnego układu ruchu. W przypadku dziecka, które ma trudności w tej dziedzinie, można stosować to ćwiczenie w charakterze ćwiczenia praktycznego. W razie wystąpienia poważniejszych niepowodzeń konieczne może okazać się zastosowanie prostszych metod ćwiczeń, takich jak równoważnia, naśladowanie ruchów, akrobacje itd., celem odpowiedniego opanowania kończyn i lateralizacji, zanim dziecko zdoła wykonać pomyślnie omawiane tu czynności. W przypadkach porażeń bądź stanów spastycznych może okazać się konieczna pomoc lekarska i zwrócenie specjalnej uwagi na określone kończyny.

NIEPRAWIDŁOWOŚĆ 

Wahanie przy rozpoczynaniu ruchów



Ograniczenie zasięgu ruchów w którymkolwiek wzorcu



Przechodzenie ruchów na kończyny, które nie powinny być zaangażowane w danym układzie ćwiczeń.



Niezdolność rozpoczęcia ruchu lub zidentyfikowanie właściwej kończyny

ZALECANE ĆWICZENIE 

Ćwiczenia usprawniające kontrolę nad całym ciałem (orły na śniegu)

W PRZYPADKU NIEPOWODZEŃ TYCH ĆWICZEŃ PROPOZUNEJMY ŁATWIEJSZE: 

Równoważnia



Naśladowanie ruchów



Akrobacje, kaczy chód, skok królika, gąsienica...


Similar Free PDFs