Lesvoorbereiding 1 Wiskunde Vlakke figuren en veelhoeken PDF

Title Lesvoorbereiding 1 Wiskunde Vlakke figuren en veelhoeken
Author Nathalie Roziers
Course Wiskunde
Institution Thomas More
Pages 7
File Size 372.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 69
Total Views 122

Summary

les over vlakke figuren, veelhoeken en vierhoeken en de kenmerken van vierhoeken....


Description

Lerarenopleiding Thomas More Kempen Campus Vorselaar Lepelstraat 2 2290 Vorselaar Tel: 014 50 81 60

Campus Turnhout Campus Blairon 800 2300 Turnhout Tel: 014 80 61 01

Ontwerp leeractiviteit 2021-2022 Naam student(en):

Nathalie Roziers

Opleiding:

Educatieve Bachelor Lager Onderwijs

Niveau

1 ☒ 2☐ 3 ☐

Stageschool:

SBS De Burgstraat, Geel

Mentor(en)

Marie Maes

Leerlingen:

Leerjaar/groep

4B

Aantal leerlingen

23

Leergebied(en):

Onderwerp activiteit:

Wiskunde: Vlakke figuren, veelhoeken en vierhoeken ☒ Nieuwe leerstof

Doelen:

☐ Herhaling

Datum 11/10/21

Timing:

9u35-10u25

☐ Andere: Begin- en einduur

Situering in het leerplan (ca. 4 leerplandoelen) en aan Juf Marie Focusdoel Vlakke figuren en vierhoeken herkennen en benoemen aan de hand van hun eigenschappen. Concretisering focusdoel (ca. 4 doelen) 1. Leerlingen kunnen de begrippen “vlakke figuren”, “veelhoek” en “niet-veelhoek” benoemen en gebruiken. 2. Leerlingen kunnen veelhoeken benoemen aan de hand van de eigenschappen zoals; aantal zijden en hoeken (driehoek, vierhoek, vijfhoek…). 3. De leerlingen kunnen begrippen zoals (overstaande) zijden en (overstaande) hoeken verwoorden. 4. De leerlingen kunnen bij veelhoeken, evenwijdigheid en loodrechtheid aanduiden. 5. De leerlingen kunnen de eigenschappen van hoeken en zijden onderzoeken en benoemen bij vierkanten en rechthoeken.

Beginsituatie:

Inhoudelijke beginsituatie Voorkennis:    

Leerlingen hebben in L3 geleerd wat vlakke figuren en niet-vlakke figuren zijn en wat hun kenmerken zijn. Leerlingen hebben in L3 geleerd wat veelhoeken en niet-veelhoeken zijn en wat hun kenmerken zijn. Leerlingen hebben reeds over de verschillende veelhoeken geleerd zoals; driehoek, vierhoek, ruit, vijfhoek Leerlingen hebben reeds kennis van de begrippen: loodrecht, evenwijdig en gelijke

Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 1



zijden… Leerlingen hebben reeds geleerd hoe je deze begrippen kan onderzoeken bij veelhoeken.

Wat is nieuw:  

Omwille van de Corona-periode en online lessen, hebben niet alle leerlingen de leerstof even goed verworven. Omdat de leerstof ver weg zit of niet (volledig) is blijven hangen, gaan we deze materie grondig herhalen.

Leefwereld van de leerlingen  

Hinkelen op de speelplaats = tekenen van vlakke figuren Een mannetje of sneeuwman tekenen op bord (vb) = bestaat uit vlakke figuren

Organisatorische beginsituatie De rekenles zal 50 minuten duren. Gedifferentieerde beginsituatie van de leerlingen Cudi spreekt amper Nederlands, ze verstaat het een beetje. Aanpak: De leerkracht zorgt voor duidelijk aanschouwelijk materiaal en een simpele PowerPoint, zodat het voor Cudi visueel duidelijk(er) is. Andere

Inhoudsanalyse: Vlakke en niet-vlakke figuren/ Veelhoeken en niet-veelhoeken/Kenmerken van vierhoeken Herhaling over vlakke figuren en niet-vlakke figuren.  Het verschil tussen ruimtefiguren en vlakke figuren. o Vlakke figuren zijn plat en altijd volledig gesloten. o Niet-vlakke figuren hebben een onderbreking in de lijn. o Ruimtefiguren hebben meerdere vlakken, kan je vastnemen. 

De kenmerken van een vlakke figuur aantonen vanuit hun leefwereld. (vb. boven)

Herhaling over veelhoeken en niet-veelhoeken  Veelhoeken hebben allemaal rechte zijden.  Niet-veelhoeken hebben minstens één zijde die niet recht is.  Alle veelhoeken zijn vlakke figuren.  Niet alle vlakke figuren zijn veelhoeken. Herhaling van soorten veelhoeken  Driehoeken, vierhoeken, zeshoeken, … Herhaling enkele kenmerken van vierhoeken  De rechte hoek is loodrecht.  De rechte hoek wordt gemeten met een Geodriehoek.  Evenwijdige zijden lopen parallel.  Evenwijdigheid wordt gemeten met een Geodriehoek.  De zijden van een vierhoek kunnen gelijk of ongelijk zijn.  De zijden worden gemeten met een meetlat.  Verwijzing naar wandplaat in de klas voor geheugensteuntje. Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 2

Schematisch voorstelling

Figuren

Niet-vlakke figuren

Vlakke figuren

Niet-veelhoeken

Driehoek

Veelhoeken

Vierhoek

Vijfhoek



loodrecht evenwijdig gelijke of ongelijke zijden

Gebruikte bronnen:

RekenMaar werkschrift B

Bijlagen:

PowerPoint met inleiding naar vlakke figuren, veelhoeken…

Materiaal:

USB PP Bal, doosje, lijmstift, Detective-pet en vergrootglas

Terugblik leeractiviteit:

Hebben alle leerlingen het focusdoel/lesdoelen bereikt? Wat liep goed? Wat kon beter?

Feedback van mentor op voorbereiding: Aanpassen: is herhaling en geen nieuwe leerstof.

Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 3

VERLOOP LEERACTIVITEIT Timing: 3’

Oriëntatiefase Methode: De leerkracht laat de leerlingen volgende materialen op de bank nemen; Rekenwerkschrift, bakje met schrijfmateriaal, meetlat en geodriehoek. Oriënteren op de doelen en koppeling aan het dagelijkse leven. Methode: De leerkracht formuleert het focusdoel en legt link naar dagelijkse leven. (hinkelen, sneeuwman of huis tekenen) De leerkracht overloopt de concrete doelen van de les. Kernvragen: ‘Wie heeft er al eens gehinkeld? Hebben jullie dan die hinkelvakken met krijt op de grond getekend? Wie heeft er al eens een huis of een sneeuwman getekend? ‘Toen jullie dit tekenden, hebben jullie eigenlijk figuren getekend.’ ‘Weet er iemand wat voor figuren dit waren? ‘ ‘Jullie hebben er vorig jaar al over geleerd maar vandaag gaan we dit nog een keer opfrissen.’ ‘Het is heel belangrijk dat jullie goed opletten, want op het einde van de les moeten we op zoek gaan naar een robot die een virus heeft”

Timing: 6’

Leerfase 1 (verwervings- / verwerkingsfase) Verwerving: Vlakke en niet-vlakke figuren Herhaling over vlakke figuren en niet-vlakke figuren. 

Het verschil tussen vlakke figuren en niet-vlakke figuren. o Vlakke figuren zijn plat en altijd volledig gesloten. o Niet-vlakke figuren hebben een onderbreking in de lijn. Methode: De leerkracht toont een simpele PowerPoint presentatie. De leerkracht polst eerst of de leerlingen nog weten wat precies een vlakke figuur is. Met eenvoudige dia’s worden de kenmerken van een vlakke figuur herhaalt. De leerkracht overloop voorbeelden van figuren. De leerlingen proberen, aan de hand van de geleerde kenmerken, te benoemen of het een vlakke figuur is of niet.



De kenmerken van een vlakke figuur aantonen vanuit hun leefwereld.

Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 4

Methode: De leerkracht toont een bal en vraagt aan de leerlingen of het ook een vlakke figuur is. De kinderen antwoorden en leggen uit waarom wel of waarom niet. (het is rond en bol) De leerkracht toont een doosje en lijmstift en vraagt wederom of het vlakke figuren zijn, want de kant van bijvoorbeeld een doosje is toch vlak? De leerlingen antwoorden en verklaren waarom of waarom niet. (doosje heeft meerdere kanten) o o

Timing: 10’

De leerkracht vermeld kort dat dat ruimtefiguren zijn en meerdere vlakken hebben, kan je vastnemen. Maar we gaan hier niet verder op in.

Leerfase 2 (verwervings- / verwerkingsfase) Verwerving: Veelhoeken en niet-veelhoeken 

Het verschil tussen veelhoeken en niet-veelhoeken. o Veelhoeken hebben alleen maar rechte zijden. o Niet-vlakke figuren hebben minstens één zijde die niet recht is. o Niet alle vlakke figuren zijn veelhoeken o Alle veelhoeken zijn vlakke figuren Methode: De leerkracht gaat verder met de PowerPoint presentatie. De leerkracht vertelt dat de “groep vlakke figuren” onderverdeeld kan worden in twee kleinere groepen. De leerkracht polst of iemand nog weet wat deze kleinere groepen zijn. De leerkracht toont de dia/overzicht van de kenmerken van een veelhoek en licht toe. De leerkracht overloopt weer voorbeelden van figuren. De leerlingen benoemen, aan de hand van de geleerde kenmerken, of het een veelhoek is of niet.

Herhaling van soorten veelhoeken  Driehoeken, vierhoeken, zeshoeken, … Methode: De leerkracht polst bij de leerlingen of ze verschillende veelhoeken kunnen benoemen en verwijst naar de overgebleven figuren. De leerlingen benoemen verschillende veelhoeken. Kort toont de leerkracht met de volgende dia enkele verschillende driehoeken en vierhoeken. De leerlingen verklaren wat er zo kenmerkend is.

Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 5

Verwerking: Methode: De leerkracht zegt dat ze samen op ontdekking gaan naar vlakke figuren en veelhoeken. De leerlingen nemen hun werkschrift op Les 29 op pagina 18 en het werkblad van oefening 1 wordt geprojecteerd op het bord. De leerkracht legt uit dat het blad vol vlakke figuren staat, maar er zitten echter twee deugnieten bij die geen vlakke figuren zijn. Om op ontdekking te gaan zet de leerkracht haar detective-pet op en neemt een vergrootglas. (injecteert wat humor) Oefening 1 De leerkracht leest de eerste vraag hardop en instrueert de leerlingen om de indringers te doorstrepen. Wanneer ze gaan starten vraagt de leerkracht nogmaals naar het kenmerk van een vlakke figuur en hoe ze de twee indringers kunnen ontmaskeren. De leerkracht overloopt de volgende vraagjes hardop en zet de leerlingen aan het werk. De leerkracht wandelt rond terwijl de leerlingen de oefeningen maken. De leerkracht staat even stil bij het afgewerkte bordblad en polst naar de groep vierhoeken. Hoe kunnen we deze groep figuren allemaal noemen? Vlakke figuren, veelhoeken, vierhoeken

Timing: 20’

Leerfase 3 (verwervings- / verwerkingsfase) Verwerving: Kenmerken van vierhoeken De leerkracht vermeldt dat de rest van het jaar de vierhoeken nog vaak aan bod gaan komen. Het is daarom belangrijk om vandaag nog eens enkele kenmerken van vierhoeken te herhalen. Methode

Herhaling enkele kenmerken van vierhoeken De eigenschappen van de zijden. We kunnen twee eigenschappen van zijden van vierhoeken onderzoeken. Wat kunnen we te weten komen of onderzoeken als we over zijden praten?     

Evenwijdige zijden lopen parallel Evenwijdigheid wordt gemeten met een Geodriehoek De zijden van een vierhoek kunnen gelijk of ongelijk zijn. De zijden worden gemeten met een meetlat

De eigenschappen van de hoeken. Welke soorten hoeken zijn er ook al weer? Hoe kan je controleren of een hoek scherp, stomp of recht is?  

De rechte hoek is loodrecht De rechte hoek wordt gemeten met een Geodriehoek

Verwerking Oefening 2 in werkschrift pagina 19 Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 6

De leerkracht overloopt kort de drie vragen in oefening 2 en demonstreert wat ze bedoelen met eenzelfde teken zetten in gelijke zijden want dit kan misschien onduidelijk zijn.

Oefening 3 in werkschrift pagina 19 De leerkracht legt uit dat er drie opdrachtjes staan in een tekstballon met verschillende kleuren. Het zijn die kleuren die ze moeten gebruiken om de gevonden vierhoek te kleuren.

Oefening 4 in werkschrift pagina 20 Vier waar en niet-waar vragen. De snelle leerlingen kunnen oefening 4b ook maken. Maar is geen must.

Oefening 5 in werkschrift pagina 20 De leerkracht laat het fragment beluisteren tot de robot met het virus overblijft.

Klassikale verbetering met het digibord. De leerlingen noteren K.V. bij elke oefening die samen verbeterd werd. De leerkracht vraag aan de leerlingen om hun schriften open te leggen, vooraan op de tafel.

Timing: 2’

Slotfase We hebben vandaag dus opgefrist wat een vlakke figuur en een veelhoek was en wat belangrijke kenmerken zijn van vierhoeken. Hopelijk hebben jullie ook allemaal de zieke robot kunnen ontmaskeren.

Thomas More Kempen – Lerarenopleiding

Pagina 7...


Similar Free PDFs