Mechanizacja produkcji zwierzęcej notatki PDF

Title Mechanizacja produkcji zwierzęcej notatki
Author Piotrek Jajczyk
Course Mechanizacja produkcji zwierzęcej
Institution Uniwersytet Przyrodniczy we Wroclawiu
Pages 11
File Size 783.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 11
Total Views 123

Summary

Mechanizacja produkcji zwierzęcej notatki...


Description

1.Schemat dojarki rurociągowej + pulsator,działanie. 2.Podział wentylacji ( przykłady) 3.Systemy zadawania pasz dla trzody chlewnej 4.Schemat instalacji hydroforowej, od czego zależy liczba włączeń. 5.Narysować i wyprowadzić wzór na śrutownik walcowy (szukane d ) 6. połączenia pomp równoległe o zmiennej charakterystyce 7. prędkość krytyczna płuczki bębnowej 8. zadawanie pasz dla bydła 9. zadawanie pasz dla drobiu 10. automatyzacja końcowej fazy doju 11. charakterystyka pomp row albo szeregowa i wyznaczyc pkt krytyczny 12. PMT i TMR zadawanie paszy 13. usuwanie odchodow

Budowa pulsatora, przeponowosuwakowego z tłumieniem hydraulicznym-„ Hydropuls": 1 - komora hydrauliczna, 2 - komora pneumatyczna, 3 - kanał (tłoczysko), 4- suwak sterujący, 5 - sprężyna przerzucająca, 7-stawidło, 6-wodzik, 8 -lewy króciec pulsatora, 9 - Drawy króciec pulsatora , 10-pczeponad

2. Podział wentylacji a)Wentylacja naturalna grawitacyjna dopływ świeżego jak i wyciąg powietrza przeznaczonego do wymiany odbywa się przez otwory (bez kanałowa) i kanały. Ruch powietrza w tych miejscach wywołany jest różnicą ciśnień pomiędzy powietrzem w budynku a na zewnątrz. Różnica ciśnień powstaje wskutek: -różnicy temperatur powietrza zewnętrznego i wewnętrznego czyli ich masy (grawitacja) -działania siły ssącej wiatru (deflekcja) Wentylacja naturalna : -Poprzez Okna i otwory (np. podokienne) -przez szczelinę kalenicową podsufitową -kominowa (kanałowa) Najtańsza, najprostsza i najmniej zawodna b)Wentylacja mechaniczna wymuszona – dopływ świeżego powietrza jak i wyciąg powietrza przeznaczonego do wymiany odbywa się za pomocą urządzeń mechanicznych-wentylatorów -nadciśnieniowa (tłocząca)

-podciśnieniowa (ssąca) -nadciśnieniowo-podciśnieniowa (ssąco-tłocząca) 3. System zadawania pasz dla trzody chlewnej.

4. Schemat instalacji hydroforowej, od czego zależy liczba włączeń.

Praca pompy jest niezależna od cykli poboru wody, a liczba jej włączeń na godzinę zależy od zakresu ciśnienia powietrza nastawionego na wyłączniku.

5.Narysować i wyprowadzić wzór na śrutownik walcowy (szukane d )

6. połączenia pomp równoległe o zmiennej charakterystyce

7. prędkość krytyczna płuczki bębnowej

Prędkość obrotowa krytyczna

8. zadawanie pasz dla bydła W skład linii technologicznych wchodzą: 1. Silosy kiszonkowe, rękawy do zakiszania pasz, składy bel owiniętych folią, silosy wieżowe, wieże sienne 2. Urządzenia do wybierania lub skrawania kiszonki 3. Urządzenia do transportu i zadawania pasz 4. Wozy paszowe mieszające 5. Wózki do zadawania pasz treściwych. Zalety: ruchomych środków- możliwość poruszania się po za strefami budynku, mniejszy koszt inwestycji, duża niezawodność pracy. Wady: hałaśliwość, konieczność budowania szerokich korytarzy 9. zadawanie pasz dla drobiu -przenośnik łańcuchowy - przenośnik rurowo-krążkowy - przenośnik spiralny - przenośnik wybierający - zbiornik wyrównawczy - przenośnik napełniający karmidła - wózki paszowy - przenośniki łańcuchowe umieszczone na zewnątrz klatki .- wózki z napędem mechanicznym (wyposażone w dozowniki). - rynienki paszowe. 10. automatyzacja końcowej fazy doju 11. charakterystyka pomp row albo szeregowa i wyznaczyc pkt krytyczny 12. PMT i TMR zadawanie paszy Zastosowanie wozów paszowych TMR: optymalny sposób żywienia przeżuwaczy (krów wysokomlecznych). Zmiany pH w żuwaczu są mniejsze przy stosowaniu żywienia pełnoporcjowego w porównaniu z oddzielonym zadawaniem poszczególnych składników . Taka mieszanina jest skarmiana w formie pełnoporcjowej dawki żywieniowej, która jest dostępna dla zwierząt przez całą dobę. Skład dawki dostosowany jest do stanu fizjologicznego krowy w poszczególnych fazach laktacji. Wykorzystanie w żywieniu TMR wymagają podzielenia krów na poszczególne linie technologiczne: 1. Okres zasuszania 60 dni 2 Okres po wycieleniu do 3 tygodni 3 Okres laktacji od 21 do 150 dnia 4 Okres Laktacji od 151 do 305 dnia Strategie żywieniowe: 1. Żywienie stymulacyjne- wszystkie krowy otrzymują docelową dawkę niezależnie od aktualnej wydajności (osiągnięcie wysokiego, genetycznego potencjału produkcyjnego) 2.Żywienie według wydajności- po osiągnięciu szczytu laktacji krowy żywione są zgodnie z aktualną wydajnością mleka

Zastosowanie wozów paszowych PMR. Dawka częściowo wymieszana, półkompletna , wszystkie krowy w oborze to jedna grupa technologiczna, której podaje się mieszankę pełnoporcjową dostarczana do średniej wydajności wszystkich krów dojnych. Krowy o wyższej wydajności otrzymują dodatek pasz treściwych, podawane indywidualnie. Prawidłowa eksploatacja wozów paszowych wpływa na poprawę wykorzystania pasz, zapewnienie krowom przez cały dzień wszystkich składników pokarmowych, zwiększenie wydajności mleka ok 1-3l dziennie, tłuszczu i białka, zwiększenie płodności zwierząt, poprawienie ich zdrowia 13. usuwanie odchodow MECHANIZACJA USÓWANIA ODCHODÓW Z BUDYNKÓW INWENTARSKICH Technologie usuwanie odchodów: Usuwanie obornika z pomieszczeń wiązanych ściołowych, usuwanie gnojowicy z pomieszczeń wiązanych bezściołowych, usuwanie głębokiej ściółki z pomieszczeń wolnostanowiskowych, usuwanie gnojowicy z pomieszczeń wolnostanowiskowych. Urządzenia mechaniczne do usuwania odchodów z pomieszczeń inwentarskich: Częściowo zmechanizowane – eliminujące około 50% pracy ręcznej. Do tej grupy należy zaliczyć: wózki, taczki, kolejki zawieszane i naziemne, szuflę i ładowacz zawieszone czołowo na ciągniku, łopatę mechaniczną o naciągu linowym. Zmechanizowane – gdzie praca ręczna stanowi tylko niewielką część, a rola pracownika ogranicza się przede wszystkim do kontroli pracy urządzenia. Do tej grupy należą: przenośnik zgarniakowy o ruchu ciągłym, przenośnik zgarniakowy o ruchu posuwisto-zwrotnym, przenośnik o ruchu posuwisto zwrotnym typu Delta. 1. Kolejka zawieszana stanowi pewne ułatwienie w porównaniu z taczką jednakże i w tym przypadku załadunek i przesuwanie wózka odbywa się ręcznie. Szufla mechaniczna jest najprostszym urządzeniem mechanicznym, składającym się z przeciągarki i szufli (zgarniaka) o szerokości 0,8-0,9 m. W przypadku obór głębokich może znaleźć zastosowanie ciągnik c ładowaczem czołowym, a w przypadku systemu bezściołowego – ciągnik z szuflą zamocowaną czołowo.

Szufla mechaniczna H 606: 1-szufla, 2 lina napędzająca, 5-rolka zwrotna, 6-maszt, 7-rolka odchylna 3. Przenośnik o ruchu ciągłym – składa się z łańcucha ogniwowego bez końca i przymocowanych do niego zgarniaków oraz motoreduktora zapewniającego stałą prędkość przemieszczania łańcucha v = 0,15 – 0,3 m/s. Podziałka łańcucha wynosi 50-125 mm, odstępy międzyzgarniakami 0,4-0,8m, a zapotrzebowanie mocy wynosi ok. 1kW na 1 t/h wydajności przenośnika. Obecnie budowane są przenośniki o ruchu ciągłym jako 2 – częściowe (poziome i ukośne) wynoszące obornik na zewnątrz pomieszczenia, o łącznej długości poniżej 200m.

Przenośnik zgarniakowy TZO-3m; 1-łańcuch ogniwowy, 2-zgarniaki, 3-koło zębate narożnikowe, 4- koła wiodące, 5-wyrzutnia, 6-koło dociskowe, 7-zespół napędowy.

4. Przenośnik o ruchu posuwisto- zwrotnym występuje najczęściej w układzie dwurzędowym, współpracujący z przenośnikiem poprzecznym. Do listwy ułożonej w kanale gnojowym, biegnącej wzdłuż stanowisk(przymocowanej do listwy napędowej do liny napędowej bez końca), przymocowane są wahliwie łapy zgarniające. W czasie ruchu roboczego zgarniaki pod wpływem tarcia o dno kanału ustawiają się prostopadle do listwy i przesuwają obornik w kierunku kanału poprzecznego.

Przenośnik posuwisto-zwrotny Delta. Składa się z dwóch wahliwie zamocowanych dwuramiennych zgarniaków, przeciąganych liną lub łańcuchem ogniwowym, które przewijają się przez układ rolek narożnikowych. Do napędu służy motoreduktor o mocy ok. 1kW. Podczas ruchu roboczego ramiona zgarniaka rozchylają się , tworząc między sobą kąt 80-100*, tak że końce ramion przesuwają się po ścianach roboczych kanału gnojowego.

Przenośnik typu Delta: 1-zespół napędowy, 2-sprzęgło przeciążeniowe, 3 – prowadnica łańcucha, 4rolka, 5-ramie zgarniacza, 6-płoza, 7-łańcuch ogniwowy....


Similar Free PDFs