Motyw 4 - Notatki z wykładu 4 PDF

Title Motyw 4 - Notatki z wykładu 4
Course Medical Psychology
Institution Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pages 4
File Size 60.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 111
Total Views 131

Summary

Notatki z wykładu 4 motyw Medical Psychology...


Description

Uczenie się to proces, w którym zdolności, umiejętności, wiedza, zachowania lub wartości są nabywane lub modyfikowane w wyniku nauki, doświadczenia, instrukcji, rozumowania i obserwacji. Proces ten można analizować z różnych perspektyw, więc istnieją różne teorie uczenia się. Uczenie się człowieka wiąże się z edukacją i rozwojem osobistym. Uczenie się to proces, w którym nabywa się określoną umiejętność, przyswaja się informacje lub przyjmuje nową wiedzę i strategię działania. Był przedmiotem różnych badań empirycznych; mierząc postęp dokonany w określonym czasie, uzyskuje się krzywe uczenia się. Pokazują również najnowsze związki między uczeniem się a odruchami warunkowymi. Uczenie się jest niezbędne dla ludzi, ponieważ umożliwia nam wejście do środowiska, w którym żyjemy, poprzez modyfikację zachowania.

Uczenie się można również zdefiniować jako proces względnie trwałej zmiany w zachowaniu człowieka wywołanej doświadczeniem. Uczenie się odbywa się poprzez praktykę lub inne formy doświadczenia. Uczenie się nie jest wyłącznie ludzką umiejętnością. Gatunek ludzki dzieli tę zdolność z innymi żywymi istotami, które przeszły podobny rozwój ewolucyjny.

Ludzkie uczenie się polega na zdobywaniu, przetwarzaniu, zrozumieniu i wreszcie stosowaniu informacji, których nas „nauczono”. Uczenie się wymaga stosunkowo stabilnej zmiany w zachowaniu jednostki. Ta zmiana jest wynikiem skojarzeń między bodźcem a odpowiedzią. Komunikacja jest podstawową częścią uczenia się. Podstawowym procesem uczenia się jest naśladowanie. Ludzkie uczenie się jest powiązane ze strukturą zdeterminowaną przez rzeczywistość, czyli z naturalnymi wydarzeniami. Zaburzenia i trudności mogą pojawiać się w języku mówionym lub umiejętności czytania i pisania, koordynacji, samokontroli, uwagi lub kalkulacji. Podstawowe strategie są stosowane bezpośrednio do treści, których należy się nauczyć i to: A) Parafrazowanie. Wyjaśnienie treści własnymi słowami. B) Kategoryzacja. Organizuj kategorie za pomocą informacji. C) Sieci koncepcyjne. Pozwalają uporządkować informacje poprzez diagramy i D) Obrazy. Informacje są prezentowane mentalnie za pomocą obrazów. Strategie wspomagające służą do tworzenia i utrzymywania środowiska sprzyjającego nauce. Wśród nich są: A) Planowanie. Jak sama nazwa wskazuje, sytuacje i momenty do nauki powinny być zaplanowane, oraz B) Monitorowanie. W nim należy rozwinąć umiejętność samokontroli i samokierowania podczas wykonywania zadania, aby poznać własny styl uczenia się (widzenie, słyszenie, pisanie, robienie lub mówienie).

Mężczyzna nie przejmował się badaniem. Na przestrzeni wieków pojawia się celowe nauczanie. Ponieważ mózg odgrywa niezwykle złożoną rolę w rozwoju człowieka, natura przewidziała, że jest bardziej dostępny do uczenia się na etapie, który tego najbardziej potrzebuje. Tak więc w momencie porodu mózg dziecka waży około 350 gramów, ale jego neurony nie przestają się namnażać przez pierwsze 3 lata.

Proces uczenia się jest indywidualną czynnością, która ma miejsce w kontekście społecznym i kulturowym. Jest wynikiem indywidualnych procesów poznawczych, dzięki którym nowe informacje (fakty, pojęcia, procedury, wartości) są przyswajane i internalizowane, budowane są nowe znaczące i funkcjonalne reprezentacje mentalne (wiedza), które można następnie zastosować w różnych sytuacjach w kontekstach, w których zostali nauczeni. Uczenie się polega nie tylko na zapamiętywaniu informacji, ale także na innych operacjach poznawczych, które obejmują: poznanie, zrozumienie, stosowanie, analizowanie, syntetyzowanie i ocenianie. Uczenie się, będące modyfikacją zachowania ograniczoną przez doświadczenia, pociąga za sobą zmianę fizycznej struktury mózgu6. Doświadczenia te są związane z pamięcią, kształtując mózg, tworząc w ten sposób zmienność między jednostkami. Mózg ludzki początkowo wykonuje szereg operacji afektywnych, których funkcją jest przeciwstawienie otrzymanej informacji wcześniej istniejącym strukturom podmiotu, generując zainteresowanie, oczekiwanie i znaczenie. Jeśli system afektywny ocenia bodziec lub sytuację jako znaczącą, w grę wchodzą obszary poznawcze, przejmując kontrolę nad przetwarzaniem informacji i przeciwstawiając ją wcześniejszej wiedzy, opartej na złożonych procesach percepcji, pamięci, analizy, syntezy, indukcji, dedukcji, uprowadzenia . i analogia między innymi procesy, które powodują przyswajanie nowych informacji. Następnie, dzięki wykorzystaniu operacji umysłowych i narzędzi wiedzy dostępnych do uczenia się, mózg ludzki wykonuje większą liczbę synaps między neuronami, aby przechowywać te dane w pamięci krótkotrwałej. Każda nowa nauka jest z definicji dynamiczna, dlatego też może zostać zweryfikowana i dostosowana. Aby się uczyć, potrzebujemy czterech podstawowych czynników: inteligencji, wcześniejszej wiedzy, doświadczenia i motywacji. Inne czynniki, które są związane z poprzednimi, również interweniują, takie jak dojrzewanie psychiczne, trudności materialne, aktywna postawa i podział czasu na naukę.

Istnieją różne teorie uczenia się, które analizują ten proces z określonej perspektywy.

Istnieją cztery procedury lub typy warunkowania instrumentalnego:

-

-

Pozytywne wzmocnienie lub warunkowanie nagrody: Pozytywne wzmocnienie to przedmiot, zdarzenie lub zachowanie, którego obecność zwiększa częstotliwość reakcji ze strony podmiotu. Wzmocnienie negatywne: Wzmocnienie negatywne to przedmiot, zdarzenie lub zachowanie, którego wycofanie zwiększa częstotliwość reakcji ze strony podmiotu. Pomiń szkolenie: Występuje, gdy odpowiedź operanta zapobiega prezentacji pozytywnego wzmocnienia lub przyjemnego faktu. Kara: Kara powoduje spadek zachowania, ponieważ zdarzenie, które po niej następuje, jest bodźcem awersyjnym.

Rodzaje wzmocnień: pierwotne / wewnętrzne i wtórne / zewnętrzne. -

-

Wzmocnienie jest pierwotne lub wewnętrzne, gdy reakcja wzmacnia się sama z siebie, to znaczy, gdy reakcja sama w sobie jest źródłem przyjemnych wrażeń, a działanie jest automatycznie wzmacniane za każdym razem, gdy występuje. Istnieje kilka rodzajów zachowań, które z natury są wzmacniające. Uczy się wtórnych lub zewnętrznych wzmocnień, aw nich nagroda lub gratyfikacja nie jest częścią samej czynności, ale uzyskują swój wzmacniający charakter przez skojarzenie z pierwotnymi wzmocnieniami.

Fazy warunkowania instrumentalnego: akwizycja, uogólnienie, dyskryminacja, wygaszanie, samoistna regeneracja.

Programy wzmocnień to reguły, które wskazują moment i sposób, w jaki po pojawieniu się odpowiedzi nastąpi wzmocnienie na podaniu wzmocnienia. Istnieją dwa podstawowe typy zbrojenia: zbrojenie ciągłe i zbrojenie przerywane.

Warunkowanie klasyczne i instrumentalne: -

W warunkowaniu klasycznym związek zachodzi między bodźcem warunkowym a bodźcem bezwarunkowym. W warunkowaniu instrumentalnym występuje powiązanie między reakcjami a konsekwencjami, które z nich wynikają.

-

W warunkowaniu klasycznym bodziec bezwarunkowy nie zależy od reakcji podmiotu, podczas gdy w operancie konsekwencje zależą od odpowiedzi podmiotu.

-

W warunkowaniu klasycznym reakcja podmiotu jest mimowolna, podczas gdy w warunkowaniu instrumentalnym jest na ogół dobrowolna.

Teorie poznawcze: -

-

Uczenie się przez odkrywanie. Perspektywa uczenia się przez odkrywanie przywiązuje dużą wagę do bezpośredniej aktywności uczniów w rzeczywistości. Znacząca nauka postuluje, że uczenie się musi być znaczące, a nie rutynowe, a do tego nowa wiedza musi być powiązana z wcześniejszą wiedzą, którą posiada uczeń Kognitywizm. Psychologia kognitywistyczna, oparta na teoriach przetwarzania informacji, ma na celu bardziej szczegółowe wyjaśnienie procesów uczenia się. Konstruktywizm. Proponuje się, aby do nauki potrzebna była optymalna luka między schematami, które uczeń już posiada, a nową wiedzą, która jest proponowana. „Kiedy przedmiot wiedzy jest daleko od schematów dostępnych dla przedmiotu, przedmiot nie będzie w stanie przypisać mu żadnego znaczenia, a proces nauczania / uczenia się nie będzie w stanie prowadzić”. Konstruktywizm społeczny . Traktuje również uczenie się jako osobisty proces konstruowania nowej wiedzy na podstawie wiedzy wcześniejszej (działanie instrumentalne), ale nieodłączny od sytuacji, w której ma ona miejsce. Uczenie się jest procesem ściśle związanym ze społeczeństwem.

Teorie genetyczne: -

-

Hallgren: Przebadano 276 osób z dysleksją i ich rodzin i odkryto, że występowanie nieprawidłowości w czytaniu, pisaniu i ortografii wskazuje, że takie zaburzenia mogą podlegać czynnikom dziedzicznym. Hermann: Zbadano trudności w uczeniu się 33 par bliźniaków i porównano uzyskane wyniki z wynikami 12 par bliźniaków. Ostatecznie okazało się, że wszyscy członkowie par bliźniaczych cierpieli na poważne problemy z czytaniem, podczas gdy 1/3 par bliźniaczych wykazywała pewne zaburzenia czytania....


Similar Free PDFs