Lekcja 4 - Notatki z wykładu 4 PDF

Title Lekcja 4 - Notatki z wykładu 4
Author Sophy Ten
Course Anatomia
Institution Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pages 8
File Size 472.7 KB
File Type PDF
Total Downloads 31
Total Views 184

Summary

Notatki z wykładu 4 lekcja Anatomia...


Description

JEDNOSTKA 4. ARTROLOGIA. STAWY SYNOWIALNE CZY ZĘBÓWKI. KINEMATYKA ARTYKUŁOWA. BIOMECHANIKA ARTYKUŁOWA. Stawy maziowe mogą umożliwiać wykonywanie ruchów w kierunku 3 osi przestrzeni. PROSTE RUCHY 

Ruchy zginające i prostujące. Występują na osi poprzecznej. Staw biodrowy, jeśli jest skrzyżowany z wyimaginowaną osią od prawej do lewej, pozwala na wykonanie dwóch rodzajów ruchów w przeciwnych kierunkach w odniesieniu do tej osi, są to ruchy zginania i prostowania. Ruch, w którym kąt jest zmniejszany, staje się ostrzejszy, jest to ruch zginający W ruchu, w którym kąt staje się większy, ruch ten nazywa się wydłużeniem i jest przeciwieństwem poprzedniego.



Ruch separacji lub uprowadzenia. Ta oś z przodu do tyłu umożliwia ruch, w którym staw jest oddzielony od linii środkowej (kręgosłup).



Ruch zbliżania się lub przywodzenia.

W którym staw zbliża się do linii środkowej.



Ruch rotacji zewnętrznej. Odbywa się zgodnie z pionową, podłużną osią. To pozwala stawowi wykonywać ruch, w którym jedna strona przegubu obraca się na zewnątrz.



Ruch wewnętrzny R. W przeciwieństwie do poprzedniego, w części stawu skręca się do wewnątrz.

POŁĄCZENIA STOPNIE WOLNOŚCI RUCHU   

Jeden stopień swobody: umożliwia ruchy w jednej osi. Dwa stopnie swobody: przeguby umożliwiające ruch wzdłuż dwóch osi. Trzy stopnie swobody: mają wyższy stopień ruchliwości, pozwalają na ruch zgodnie z 3 osiami. Są najdoskonalsze, ponieważ to one mają największą zdolność poruszania się.

STAWY SYNOWIALNE CZY ZĘBÓWKA. Rodzaje



Enarthrosis lub sferoidy: To najdoskonalszy ze stawów. Jest to rodzaj przegubu o 3 stopniach swobody: 1. Oś poprzeczna: umożliwia ruch zginania i prostowania. 2. Oś przednio-tylna: umożliwia ruch przybliżania separacji. 3. Oś podłużna: umożliwia ruch rotacji wewnętrzno-zewnętrznej. Możliwość ruchu w trzech osiach jest związana z kształtem powierzchni stawowych, te powierzchnie stawowe mają kształt litej kuli, która jest zwrócona w stronę innej powierzchni stawowej o kształcie komplementarnym do poprzedniej, w kształcie miseczki i wgłębienia. Na przykład staw barkowy, który jest najbardziej ruchomym stawem w ciele.



Condylar lub elipsoida. Jest to rodzaj stawu o dwóch stopniach ruchomości: 1. Oś poprzeczna: umożliwia ruch zginająco-prostujący

2. Oś przednio-tylna: umożliwia ruch w przybliżeniu separacji. Możliwość ruchu jest również związana ze strukturą powierzchni stawowych, jedna z nich ma wydłużony kształt, w kształcie jajowodu, dłuższą w jednym kierunku niż w drugim i motywuje drugą powierzchnię do dopasowania się do jej kształtu. i umożliwić oba rodzaje ruchów.



Koronka odwrotna lub siodłowa Ma dwa stopnie swobody: 1. Oś poprzeczna: umożliwia ruch zginająco-prostujący. 2. Oś przednio-tylna: umożliwia ruch przybliżania separacji. Jest klasyfikowany w trzeciej grupie według kształtu powierzchni stawowych, które różnią się od poprzedniej, chociaż oba stawy pozwalają na dwa stopnie ruchliwości. Te powierzchnie stawowe dopasowują się do siebie „jak jeździec w siodle”.



Trochlear lub ginglimo Ma jeden stopień swobody.

1. Oś poprzeczna: umożliwia ruch zginająco-prostujący. Jego powierzchnie stawowe są w kształcie litego cylindrycznego, a inne w kształcie płytki, wewnątrz której jest połączona cylindryczna.



Trochoid lub trochoid Ma tylko jeden stopień mobilności. 1. Oś podłużna: umożliwia ruch obrotowy wewnątrz i na zewnątrz Jego powierzchnie stawowe mają kształt litego walca, a druga pustego cylindra, a ciało stałe jest wkładane do otworu, wtedy jedynym możliwym ruchem jest obrót.



Arthrodia lub flat. Składają się z płaskiej powierzchni stawowej, która jest ze sobą powiązana, umożliwiając jedynie niewielkie ślizgi między dwiema powierzchniami stawowymi.

KINEMATYKA ARTYKUŁOWA ZŁOŻONE RUCHY. Proste ruchy można łączyć ze sobą, tworząc złożone ruchy. W ramach tych znajdujemy: 1. Obrzezanie: Ruch dostępny tylko dla przegubów kulowych lub kulowych, najdoskonalszy. Charakteryzuje się tym, że jest sumą 3 rodzajów prostych ruchów. Dzięki niemu kończyna górna może zostać przesunięta, tworząc zaćmienie.

2. Supinacja przedramienia lub pronacja przedramienia Pozwól, aby dłoń była skierowana do przodu lub do tyłu. Zajęte jest kilka stawów przedramienia. Nazywa się to supinacją (A), gdy dłoń jest zwrócona do przodu i pronacją (B), gdy patrzy do tyłu.

3. Odwrócenie stopy: Wymaga trzech ruchów. W tym ruchu stopa nie opiera się o ziemię, jest to ruch, w którym podeszwa stopy może być włożona do wewnątrz. Ten ruch jest tworzony przez sumę 3 prostych ruchów: - Rozbudowa - Rotacja wewnętrzna - Podejście

4. Wywinięcie stopy:

W przeciwieństwie do poprzedniego podeszwa stopy stara się wyglądać. Jest to suma 3 prostych ruchów przeciwnych do poprzednich: -

Zgięcie Rotacja zewnętrzna Separacja....


Similar Free PDFs