Technologia Pobierki SPĄGU i wymiany PDF

Title Technologia Pobierki SPĄGU i wymiany
Author Marcin Filipczuk
Course Prawo górnicze i geologiczne
Institution Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Pages 12
File Size 151.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 84
Total Views 138

Summary

Download Technologia Pobierki SPĄGU i wymiany PDF


Description

Stefanów, 05.05.2016 R.

Technologia Pobierki spągu, wymiany spągnic oraz łuków ociosowych Obudowy w chodniku wodnym 1 w LW "Bogdanka" S.A., Pole Stefanów.

Technologia przeznaczona jest dla osób zatrudnionych przy w/w robotach oraz dla osób dozoru ruchu nadzorujących te roboty.

1. Postanowienia ogólne 1.1. Zakres robót:  Mechaniczna lub ręczna pobierka spągu, załadunek urobku do kontenerów urobkowych kolejki podwieszonej.  Demontaż i zabudowa spągnic obudowy ŁPZS 9.  Demontaż i zabudowa łuków ociosowych obudowy ŁPZS 9 1.2. Kolejność wykonywania prac:  Zabezpieczenie przewodów elektrycznych w rejonie prowadzonych prac.  Demontaż starych i zabudowa nowych spągnic sukcesywnie wraz z przemieszczaniem się frontu robót z pobierką spągu i załadunek urobku do kontenerów urobkowych kolejki podwieszonej.  Demontaż starych i zabudowa nowych łuków ociosowych obudowy ŁPZS 9.  Zabudowa nowych spągnic obudowy ŁPZS 9. 1.3. Wyposażenie stanowiska pracy:  Sprężarka powietrza.

- Spąg ładowarka (pobierka mechaniczna spągu)      

Pomost roboczy, drabina. Sprzęt do ochrony przed skutkami upadku z wysokości. Klucze udarowe pneumatyczne lub hydrauliczne, młotki MP oraz inne niezbędne narzędzia i materiały. Oświetlenie miejsca pracy, tablice informacyjne, nosze sanitarne. Wciągniki (wciągarki), Łopaty, młoty, kliny do rozbijania kamieni.

1.4. Brygada składa się z przodowego brygady - pracownik o kwalifikacjach górnika oraz z minimum dwóch pomocników. Zadaniem brygady jest wykonanie ww. prac zgodnie z ustaleniami technologii. 1.5. Dopuszcza się, by minimalne obłożenie brygady stanowiły 2 osoby - dotyczy wykonywania robót innych niż wymiana KO i KSP. Za ilościowe i zgodne z kwalifikacjami oraz upoważnieniami obłożenie brygady odpowiada osoba dozoru ruchu oddziału górniczego Wykonawcy prowadząca daną zmianę. 1.6. Doraźne zmiany w sposobie prowadzenia robót opisanych w niniejszej technologii wynikające z konieczności zachowania bezpieczeństwa pracy oraz ciągłości ruchu będą ustalane przez osoby dozoru ruchu nadzorujące roboty odpowiednio na zmianach. 1.7. Pracownicy obsługujący maszyny, urządzenia czy narzędzia muszą posiadać przy sobie odpowiednie upoważnienia do ich obsługi wydane przez KRZG LW "Bogdanka" S.A.

1

1.8. Wszystkie osoby przebywające w rejonie prowadzonych prac podczas wymiany łuków ociosowych i spągnic muszą stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, a w szczególności okulary ochronne. 1.9. W razie konieczności wszystkie roboty z użyciem MW będą prowadzone według metryk strzałowych opracowanych przez oddział strzelniczy LW "Bogdanka" S.A. i zatwierdzonych przez KDG Zamawiającego pod bezpośrednim nadzorem osób dozoru ruchu górniczego oddziału wykonującego prace związane z pobierką spągu. Instrukcje i technologie, oraz normy związane z prowadzeniem kotwienia: Instrukcja nr 14/PG-1/2009 - "Poruszania się i wykonywania prac na drogach transportowych", Instrukcja nr 564/99 - "Układania kabli w wyrobiskach na dole", Instrukcja nr 81/96 - "Zabezpieczania kabli i urządzeń elektroenergetycznych, sygnalizacji i teletechnicznych w obrębie przebudowy wyrobisk na dole", Instrukcja nr 858/04 - "Stosowania i kontroli szelek, amortyzatorów i linek bezpieczeństwa", Instrukcja nr 10/PG-1/2008 - "Wykonywania prac na wysokości", Instrukcja nr 24/PG-1/2011 "Ręcznego transportu materiałów po jezdniach szynowych", Instrukcja nr 616/00 - "Ręcznego transportu materiałów", Dokumentacja techniczna pomostu roboczego, Instrukcja nr 28/PG-1/2015 - "Budowy, użytkowania i demontażu pomostu roboczego stojącego, Opracowanie - "Sposoby wzmocnień odrzwi obudowy chodnikowej stosowane w Zakładzie Górniczym Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A." - Wydanie 3 - marzec 2015r. Opracowanie "Zbiór informacji z zakresu techniki strzelniczej, dla osób zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego, nieupoważnionych do nadzorowania i wykonywania robót strzałowych", Instrukcja obsługi sprężarki - instrukcja producenta, Instrukcje obsługi innych stosowanych narzędzi, urządzeń i maszyn oraz inne, których zastosowanie okaże się konieczne przy prowadzeniu robót.

2. Zagrożenia występujące w miejscu prowadzenia robót oraz rygory bezpieczeństwa w celu ich uniknięcia. 2.1. Od maszyn i urządzeń. Zagrożenie: uderzenie, pochwycenie, potrącenie, przygniecenie, porażenie itp. 2.1.1.Wszystkie zainstalowane maszyny i urządzenia może obsługiwać wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie upoważnienie, po skontrolowaniu zgodności ich stanu technicznego z DTR, odpowiedzialni pracownicy obsługi. 2.1.2.Maszyny i urządzenia należy obsługiwać zgodnie z odpowiednimi instrukcjami. 2.2.Instalacje elektryczne. Zagrożenie: uderzenie, pochwycenie, potrącenie, przygniecenie, porażenie itp. 2.2.1. Wszelkie czynności związane z instalowaniem i eksploatacją urządzeń elektrycznych może wykonywać tylko upoważniony elektromonter. 2.2.2. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości prace należy przerwać do czasu ich usunięcia przez osobę upoważnioną. 2.2.3. Kable energetyczne należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem (szczególnie przy robotach strzałowych) zgodnie ze stosowną instrukcją. 2.3.Instalacje ciśnieniowe. Zagrożenie: uderzenie, pochwycenie, potrącenie, przygniecenie itp.

2

2.3.1. Wszelkie operacje związane z podpinaniem, przepinaniem, wypinaniem lub wymianą węży hydraulicznych może wykonywać tylko upoważniony ślusarz, po upewnieniu się, że nie są one pod ciśnieniem. 2.3.2. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości (nieszczelności, wycieki, nieprawidłowa praca, itp.) prace należy przerwać do czasu ich usunięcia przez osobę upoważnioną. 2.3.3. UWAGA! Naprawy instalacji elektrycznych, ciśnieniowych oraz maszyn i urządzeń mogą wykonywać wyłącznie upoważnieni pracownicy (elektromonterzy i/lub ślusarze) po upewnieniu się, że nie są one pod ciśnieniem lub zasilaniem (elektrycznym). Przy wykonywaniu prac przy instalacjach i urządzeniach ciśnieniowych należy stosować okulary ochronne typu gogle. 2.3.4. Podczas prac konserwacyjnych i remontowych należy zabezpieczyć w sposób trwały maszyny i urządzenia przed przypadkowym uruchomieniem, odpowiedzialny przodowy brygady. Jest to odstawowy warunek rozpoczęcia robót. 2.4.Narzędzia Zagrożenie: uderzenie, rozcięcie, ukłucie itp. 2.4.1. Używać tylko narzędzi sprawnych, w dobrym stanie technicznym, stosować je wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. 2.4.2. Podczas pracy przodowy brygady wyznacza strefę rażenia od stosowanych narzędzi i wycofuje osoby postronne. 2.5.Urządzenie wiercąco-kotwiące. 2.5.1. Powinno być sprawne technicznie (w czasie pracy urządzenia wszystkie osoby za wyjątkiem pomocnika operatora urządzenia wiercąco-kotwiącego oraz przodowego brygady powinny być wycofane w bezpieczne miejsce wskazane przez przodowego brygady), urządzenie może obsługiwać tylko osoba przeszkolona i posiadająca przy sobie stosowne upoważnienie KRZG do jego obsługi. 2.5.2. Urządzenie wiercąco-kotwiące może być remontowane dopiero po upewnieniu się, że jest trwale odłączone od źródła zasilania (zabrania się wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjnych i napraw podczas pracy urządzenia). 2.6.Zagrożenie ze względu na naprężenia w obudowie pochodzące od ciśnienia górotworu na obudowę w miejscu wykonywanych robót. Zagrożenie: uderzenie odprężonymi kamieniami lub elementami obudowy: 2.6.1. W czasie prowadzenia prac należy zwracać baczną uwagę na zachowanie się stropu i ociosów. 2.6.2. Kontrolować stan obudowy w miejscu pracy, ewentualne usterki należy usunąć. 2.6.3. Przodowy brygady zobowiązany jest w przypadku stwierdzenia zagrożenia opadem skał, nienaturalnego zachowywania się ociosu do usunięcia przyczyn zagrożenia przed ponownym podjęciem prac a w uzasadnionych przypadkach ma obowiązek jak najszybszego powiadomienia osoby dozoru ruchu górniczego, która po przybyciu do chodnika przejmuje nadzór nad dalszym prowadzeniem robót. 2.6.4. Zabrania się pracy pod niezabezpieczonym górotworem, w przypadku brakującej opinki stropu należy przed demontażem spągnic niezwłocznie ją uzupełnić. 2.6.5. W celu uniknięcia niekontrolowanego odprężenia łuków obudowy należy zabudować na ociosach podciąg z prostek V-36 na odcinku wykonywanej wymiany elementów obudowy i spągnic.

3

2.6.6. Zwracać szczególną uwagę na zagrożenie od naprężonych śrub w strzemionach na zakładach spągnic oraz na prostkach oporowych (możliwość zerwania i uderzenia śrubą oraz odprężenia i podbicia demontowanej spągnicy). 2.6.7. Przed demontażem spągnicy należy zabudować na niej stojak typu Valent w celu uniknięcia niekontrolowanego odprężenia. 2.6.8. Podczas demontażu spągnic przyjąć pozycję umożliwiającą uniknięcie uderzenia demontowanym elementem spągnicy, nie stawać okrakiem na demontowanych spągnicach i używać odpowiedniej długości narzędzi. 2.6.9. Demontaż spągnic oraz pobierkę spągu należy wykonywać zgodnie z niniejszą technologią. 2.7.Praca na wysokości. Zagrożenie: możliwość obrażeń w wyniku upadku z wysokości itp. 2.7.1.Prace należy wykonywać zgodnie z instrukcją "Wykonywania prac na wysokości" oraz z procedurą "Wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych", Osobą sprawującą bezpośredni nadzór nad pracami na wysokości jest przodowy brygady. Dozór zmianowy ma obowiązek przeszkolić podległych pracowników za podpisem z zakresu prowadzenia prac na wysokości oraz zapoznać za podpisem z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach na wysokości. Kopię instrukcji wręczyć pracownikom. 2.8.Prowadzony w wyrobisku transport materiałów. Zagrożenie: możliwość najechania lub uderzenia zestawem transportowym itp. 2.8.1.W czasie wykonywania prac w wyrobisku prowadzony będzie transport materiałów przy pomocy podwieszonych kolejek spalinowych z napędem własnym. W związku z powyższym każdorazowo przed rozpoczęciem prac i po ich zakończeniu przodowy brygady zgłasza ten fakt dysponentowi w celu uzyskania zgody na ich rozpoczęcie. 2.8.2.Miejsce pracy należy oznakować i zabezpieczyć zgodnie z "instrukcją "poruszania się i wykonywania prac na drogach transportowych". 2.8.3.Przed wjechaniem kolejki na trasę, na której są prowadzone prace należy: 

Maszyny i wyposażenie ustawić tak, aby nie zawężały skrajni dla kolejki,



Maszynista kolejki może przejechać przez strefę wykonywania prac dopiero po otrzymaniu zgody od przodowego brygady.

2.8.4.Zapylenie, hałas i inne uciążliwe czynniki pracy. Zagrożenie: choroby zawodowe, monotonia itp. 2.8.5.Należy bezwzględnie stosować środki ochrony osobistej (rękawice, okulary ochronne itp., a przy pracach mogących powodować odpryski materiałów jak i przy instalacjach ciśnieniowych okulary ochronne typu gogle), ochronne maski przeciwpyłowe, 2.8.6.Wszystkie osoby przebywające w wyrobiskach powinny posiadać przy sobie sterylny opatrunek. 2.8.7.Podczas chodzenia, transportowania i noszenia materiałów należy zachować wzmożoną ostrożność z uwagi na często nierówny i śliski spąg. 2.8.8.Wykonując pracę przy pomocy urządzeń w warunkach przekroczonych norm hałasu należy stosować ochronniki słuchu.

4

2.9. Opad skał ze stropu lub ociosów. Zagrożenie: uderzenie skałą, rozcięcie. 2.9.1. Przed rozpoczęciem prac przodowy ma obowiązek skontrolowania stanu obudowy oraz opinki stropu i ociosów. 2.9.2. Wszelkie usterki należy usunąć, jeżeli nie jest to możliwe, nie rozpoczynać prac i powiadomić osobę dozoru, która podejmie dalsze decyzje. 2.10. Odpryski materiałów i skał. Zagrożenie: możliwości doznania urazu np. oka czy innej części ciała. Przy wykonywaniu wszelkich robót mogących spowodować powstawanie odprysków materiałów i skał (w szczególności przy wierceniu, kotwieniu, urabianiu młotkami pneumatycznymi, uderzenie młotkiem w elementy stalowe, itp.) bezwzględnie stosować okulary ochronne typu gogle. 2.11.

Prowadzenie robót strzałowych. Zagrożenie: rozrzut odstrzelonego urobku, fala uderzeniowa, detonacja wskutek prądów błądzących, transport i likwidacja niewypałów, itp.

2.11.1. Zagrożenie to związane jest z powszechnym używaniem materiałów wybuchowych i środków inicjujących, które ze względu na ich skład chemiczny lub konstrukcję, odznaczają się potencjalnym niebezpieczeństwem wybuchu. Głównymi przyczynami tego zagrożenia są: niewłaściwe obchodzenie się i manipulowanie środkami strzałowymi oraz używanie tych środków niezgodnie z ustalonym zakresem ich stosowania. W związku ze stosowaniem w zakładach górniczych środków strzałowych używanych do urabiania skał zachodzi konieczność wykonywania szeregu czynności, przy których może powstać przedmiotowe zagrożenie. Zagrożenie to może powstać zasadniczo przy wszystkich czynnościach związanych z używaniem środków strzałowych. Do czynności tych należy przede wszystkim: przewóz, przechowywanie, wydawanie i przenoszenie oraz stosowanie środków strzałowych. Duże zagrożenie istnieje także w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z przypadkowo znalezionymi środkami strzałowymi. 2.11.2. Postępować zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, instrukcjami i zarządzeniami KRZG w LW "Bogdanka" S.A., W szczególności z instrukcjami nr 766/2003, 819/2003, 821/2003 oraz zarządzeniami KRZG nr 25/02 i 11*/07. 2.12.

Atmosfera kopalniana.

Zagrożenie: zatrucie, możliwość znalezienia się w atmosferze niezdolnej do podtrzymania funkcji życiowych człowieka itp. 2.12.1. Każda osoba przebywająca w wyrobiskach powinna mieć przy sobie przydzielony sprzęt oczyszczający ucieczkowy (pochłaniacz ochronny górniczy) lub sprzęt izolujący układ oddechowy (aparat regeneracyjny ucieczkowy lub powietrzny butlowy), powinna być przeszkolona w zakresie posługiwania się tym sprzętem oraz posługiwać się nim zgodnie z instrukcją użytkowania. 2.12.2. O wszystkich przypadkach zagrożenia pracownicy brygady powinni poinformować bezzwłocznie najbliższą osobę dozoru ruchu i dyspozytora kopalni oraz wycofać się w miejsce bezpieczne. 3. Zabudowa podciągów stalowych.  Zabudowę stojaków Valent, podciągów z kształtownika o profilu V.  Kontrolę zabudowy stojaków Valent, podciągów z prostek V.  Demontaż stojaków Valent, podciągu z prostek V.

5

Wykonywać zgodnie z opracowaniem "Sposoby wzmocnień odrzwi obudowy chodnikowej stosowane w Zakładzie Górniczym Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A." - Wydanie 3 - marzec 2015 r.

4. Czynności przed rozpoczęciem prac. 4.1. Oznakować miejsce wykonywania prac zgodnie z instrukcją "Poruszania się i wykonywania prac na drogach transportowych". 4.2. Uporządkować miejsce pracy. 4.3. Skontrolować stan techniczny narzędzi - odpowiedzialny operator urządzenia. 4.4. Przeprowadzić wizualną kontrolę przewodów hydraulicznych i/lub pneumatycznych (silnik, zawory, połączenia gwintowe itp.). 4.5. Skontrolować szczelność elementów hydraulicznych lub pneumatycznych (silnik, zawory, połączenia gwintowe itp.). 4.6. W przypadku prowadzenia robót strzałowych zabezpieczyć podwieszone kable i rurociągi taśmą staro użyteczną na odcinku wykonywania robót strzałowych oraz na długości min. 5 m przed i za miejscem ich wykonywania zgodnie z odpowiednią instrukcją "Zabezpieczania kabli i urządzeń, elektroenergetycznych, sygnalizacyjnych teletechnicznych w obrębie przebudowy wyrobisk na dole". 4.7. Przodowy brygady zgłasza dysponentowi prowadzenie prac na drogach transportowych, po uzyskaniu zgody może rozpocząć pracę. 4.8. Skontrolować stan obudowy oraz kabli, rurociągów i innych. 5. Wymiana zdeformowanych łuków ociosowych 5.1. Podczas wymiany zdeformowanych łuków ociosowych urabianie górotworu prowadzone będzie ręcznie. 5.2. Wymiana zdeformowanych łuków ociosowych polega na przybierce górotworu i zabudowie nowych elementów obudowy wg. Ksiązki obudowy Zamawiającego dla uzyskania prostolinijności ociosu wyrobiska. 5.3. Wzmocnienie obudowy zrealizowane będzie poprzez zabudowę pojedynczego podciągu z prostek V w miejscu wymiany elementu ociosowego przed i za frontem przebudowy wymiany na długości min. 2 odrzwi w każdą stronę. Podciągi mocowane będą do każdych odrzwi obudowy za pomocą kompletu śrub hakowych z zakładem min. 0,5 m z zastosowaniem 2 szt. strzemion typu SD na zakładce prostek. 5.4. Przy wymianie łuku ociosowego podciąg umiejscowić należy powyżej zakładu łuku ociosowego KO-9 z łukiem stropnicowym KS-10. 5.5. Maksymalna ilość odrzwi z jednocześnie wypiętymi łukami ociosowymi po jednej stronie (wyłącznie) wyrobiska nie może być większa od dwóch odrzwi. 5.6. Zabrania się demontowania dwóch łuków ociosowych na jednych odrzwiach równocześnie.

6. Kolejność wykonywanych prac przy wymianie zdeformowanych łuków ociosowych. 6.1. Zabudować pomosty robocze. 6.2. Zabudować podciąg wzmacniający rejon wymiany elementów obudowy. 6.3. Zdemontować elementy ociosowe obudowy w ilości zakładanego postępu prac, lecz nie więcej niż na długości 2 odrzwi, tak by nie przekroczyć maksymalnej wartości otwarcia górotworu.

6

6.4. Owinąć dwukrotnie przeznaczony do demontażu łuk łańcuchem technicznym o średnicy min. 18 mm (do łączenia łańcucha stosować wyłącznie złącza kołkowe typu PRP lub zamki Ф18x64 mm ze śrubą i tulejką typ Grot) oraz zabezpieczyć możliwość jego przemieszczania poprzez oklinowanie drewnem i połączyć go ogniwem typu C lub ogniwem służącym do skracania łańcuchów typu R50HFA. 6.5. Zabudować zgodnie z zezwoleniem KDG pola Stefanów urządzenie do demontażu elementów obudowy. 6.6. Rozkręcić strzemiona - demontaż strzemion prowadzić zgodnie z pkt. 8 niniejszej technologii. 6.7. Połączyć urządzenie do demontażu z łańcuchem oplatającym łuk i rozpocząć ciągnięcie zwracając szczególną uwagę, aby ciągnięty element nie zahaczał o inne elementy wyposażenia wyrobiska. Pracownik sterujący urządzeniem oraz pozostali pracownicy powinni być wycofani w bezpieczne miejsce określone przez przodowego brygady. Dla uniknięcia doznania urazu od uderzenia elementem obudowy lub urządzeniem do demontażu należy wycofać wszystkich pracowników ze strefy pomiędzy demontowanym łukiem obudowy a urządzeniem do demontażu oraz z miejsca na wprost ciągniętego łańcuchem elementu. Dodatkowo pracownik obsługujący urządzenie do demontażu ma obowiązek upewnienia się, czy pracownicy wycofali się w bezpieczne miejsce a także ustnego ogłoszenia rozpoczęcia ciągnięcia łuku ociosowego. Za prawidłowe wycofanie pracowników odpowiada przodowy brygady. 6.8. Po zdemontowaniu łuku należy przystąpić do urabiania calizny - ręcznie, młotem udarowym i załadunku urobku. 6.9. Wykonać niezbędny wyłom do zabudowy elementów obudowy. 6.10. Zamontować elementy obudowy, odtworzyć ciąg rozpór, skontrolować kierunek, wykonać opinkę z podwójnej siatki zaczepowej, wyłożyć ocios wykładką z skały płonnej, dokręci strzemiona momentem 400 Nm.

7. Pobierka spągu. 7.1. Przodowy brygady odpowiedzialny jest za to, by w zasięgu manewrów używanymi narzędziami nie przebywali pracownicy oraz nie były prowadzone inne prace. Przodowy brygady ma obowiązek wycofać niezatrudnionych przy pobierce pracowników we wskazane przez niego bezpieczne miejsce. 7.2. Przed rozpoczęciem pobierki spągu na każdej zmianie roboczej bezwzględnie sprawdzić, czy w spągu wyrobiska w miejscu pobierki nie ma widocznych elementów obudowy, złomu, lin itd. i usunąć je. 7.3. Zgodnie z odpowiednimi ustaleniami, co do długości i głębokości-wykonać pobierkę spągu, urobek ładować do pojemników urobkowych kolejki podwieszanej. 7.4. Pobierkę i załadunek urobku wykonywać mechanicznie lub ręcznie. 7.5. Zabrania się wykonywania pobierki w strefie przy ociosowej (podbierania ociosów) w odległości mniejszej jak 0,6 mb od stopy podporowej obudowy (należy pozostawić skarpę, aby uniemożliwić obsuwanie się obudowy). 7.6. W przypadku niestabilnego podłoża pod stopami podporowymi obudowy przed przystąpieniem do wybierania urobku na każdym ociosie zabudować podciągi z prostek V32/36 obejmujące całą długość planowanej pobierki oraz po co najmniej trzy odrzwia przed i za miejscem wykonywania pobierki. 7.7. W przypadku występowania w spągu zwięzłych skał stwarzających trudności przy urabianiu ręcznym lub młotem udarowym przed przystąpieniem do pobierki wykonać roboty strzałowe w oparciu o odpowiednią metrykę strzałową zgodnie z odpowiednimi aktami normatywnymi. 7.8. W przypadku pozostawienia dużych brył skał na spągu należy je rozbić ręcznie młotami (młotami udarowymi) lub odpowiednimi klinami a następnie rozdro...


Similar Free PDFs