Pedagogika resocjalizacyjna wykład 1 PDF

Title Pedagogika resocjalizacyjna wykład 1
Course pedagogika resocjalizacyjna
Institution Uniwersytet Zielonogórski
Pages 3
File Size 82.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 110
Total Views 141

Summary

pedagogika resocjalizacyjna jako nauka...


Description

Pedagogika resocjalizacyjna - zagadnienia egzaminacyjne

1. Opisz pedagogikę resocjalizacyjną jako dyscyplinę nauki. 

Jest nauką inter. i multidyscyplinarną za sprawą licznych powiązań z: historią wychowania, socjologią, psychologią, kryminologią, prawem, filozofią. Pedagogika resocjalizacyjna jest dyscypliną teoretyczną i praktyczną zajmującą się wychowaniem osób z zaburzeniami w procesie socjalizacji, tj. tą kategorią osób, która z rozmaitych powodów wykazuje objawy nieprzystosowania i wykolejenia społecznego, paraprzestępczości i przestępczości. A więc interesuje się osobami, wobec których zarówno proces socjalizacji, jak i wychowania nie powiódł się, dlatego jednostka nieprzystosowana społecznie bywa postrzegana jako odchylająca się od normy, a jej odchylenia są niekorzystne dla niej samej lub dla społeczeństwa.



Interdyscyplinarność - rodzaj współpracy naukowej, w której naukowcy, stosując typowe dla swoich dyscyplin metody badawcze, starają się doprecyzować wstępnie sformułowany problem. W wyniku działań interdyscyplinarnych powstaje specyficzna nowa wiedza, przedstawiająca podejście odmienne od podejść reprezentowanych przez dziedziny, na których się opiera.

2. Jaki jest związek między pedagogiką specjalną a pedagogika resocjalizacyjną? 

Pedagogika resocjalizacyjna - jako samodzielna gałąź wiedzy o ludzkim patologicznym zachowaniu i jego naprawie - ukształtowała się dość późno w obrębie tzw. pedagogiki specjalnej, zdominowanej przede wszystkim przez problematykę rewalidacyjną. Do chwili obecnej utrzymuje się jeszcze podział na tzw. rewalidację i resocjalizację. Pierwsza - zajmuje się problematyką uzdrawiania, korygowania czy kompensowania zaburzeń w przystosowaniu się człowieka z powodu rozmaitych defektów, dysfunkcji czy niedorozwojów organicznych, natomiast druga - problemami dysfunkcji, defektów czy niedorozwojów motywacyjnych, powiązanych przede wszystkim z wadami środowiska społeczno-kulturowego dzieci i młodzieży oraz niekorzystnymi czynnikami biopsychicznymi ich społecznego rozwoju.

3. Udowodnij stwierdzenie, że pedagogika resocjalizacyjna jest dyscypliną teoretyczna i praktyczną. 

Pedagogika resocjalizacyjna jest dyscypliną teoretyczną i praktyczną zajmującą się wychowaniem osób z zaburzeniami w procesie socjalizacji, tj, tą kategorią osób, która z rozmaitych powodów wykazuje objawy nieprzystosowania społecznego, paraprzestępczości i przestępczości. Zajmuje się więc osobami, wobec których proces socjalizacji, jak i wychowania nie powiódł się.

Praktyczna: ● Formułuje zalecenia, opracowuje, uzasadnia i wdraża projekty określonych zmian w procesie kształtowania człowieka i jego środowiska wychowawczego, zawiera się w metodyce przekształcania rzeczywistości wychowawczej Teoretyczna:

● Zajmuje się opisem i wyjaśnianie określonych procesów zachodzących między wychowywanym i wychowującym w procesie wychowania oraz modyfikowaniem tych parametrów osobowościowych czy tych zachowań, które są określane jako niekorzystne, szkodliwe, wadliwe, patologiczne czy zgubne dla jednostki lub społeczeństwa ● Wypracowała zespół twierdzeń teoretycznych o stosunkowo wysokim szczeblu ogólności, zwanych ogólną teorią wychowania, które to twierdzenia były i są nieustannie weryfikowane

4. Co wg Cz.Czapówa stanowi cel pedagogiki resocjalizacyjne? 

Optymalne uspołecznienie i optymalny rozwój jednostki aktywnie przetwarzającej siebie i własne otoczenie w sposób konstruktywny i twórczy.

5. Wymień i scharakteryzuj co najmniej 5 zachowań para przestępczych: 

promiskuityzm seksualny (bezład, przypadkowość)



skłonności agresywne



stosowanie przemocy



ucieczki z domu



uczestnictwo w podkulturach dewiacyjnych



niechęć do nauki



zażywanie narkotyków, picie alkoholu



migrujący (włóczęgowski) tryb życia

6. Wymień i scharakteryzuj działy pedagogiki resocjalizacyjnej. 

teleologia wychowania - aksjologia + diagnostyka wychowawcza (co osiągnąć, jakie cele?), Określa cele wartości, ku którym należy dążyć w działaniach resocjalizacyjnych. ustala nadrzędne etapowe cele oddziaływania resocjalizacyjnego na podstawie przyjętego systemu wartości.



teoria wychowania - zawiera zespół twierdzeń o zależnościach występujących w procesie wychowania resocjalizacyjnego (w jaki sposób to osiągnąć?). Teoria wychowania resocjalizującego zawiera zespół twierdzeń o zależnościach występujących w procesie resocjalizacji pomiędzy faktami wychowawczymi a ich uwarunkowaniami, skupia się na sposobach wykorzystania tych zależności.



metodykę wychowania - koncentracja na technikach, metodach i środkach realizacji zaleceń praktycznych formułowanych przez teorię wychowania. Zajmuje się projektowaniem optymalnych sposobów oddziaływania na jednostki zaburzone (jakimi środkami osiągnąć zamierzony cel?) zajmuje się wdrażaniem ustaleń diagnostyki, teleologii i teorii resocjalizacyjnej, formułuje zalecenia natury bardziej „technicznej”...


Similar Free PDFs