Pedagogika wczesnoszkolna PDF

Title Pedagogika wczesnoszkolna
Author Sandra Wojciechowska
Course Pedagogika przedszkolna
Institution Uniwersytet Lódzki
Pages 12
File Size 1.1 MB
File Type PDF
Total Downloads 119
Total Views 143

Summary

.notatki z zajęć...


Description

Pedagogika wczesnoszkolna- ćwiczenia 22.11.2020

Książka warta uwagi – wykształcenie według planu daltońskiego

PLAN DALTOŃSKI Główne filary: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja Twórczyni Helen Parkhurst, ur. w Stanach, 2 młodszych braci, wychowywała się w rodzinie gdzie mama zajmowała się domem a tata był handlarzem końmi. Oswajała z ojcem konie, dużo czasu spędzała na dworze, ‘’dzikie dziecko’’ , jej mama była bossem, rozbudziła w niej ogromną miłość do literatury i sztuki, w wieku 4 lat nauczyła się czytać dzięki mamie. Między 5 a 17 rokiem życia uczestniczyła w kursach dla nauczycieli jak dziecko. Ciągle jako dziecko nastolatka gdzie na niej uczyli się zawodu. W wieku 17 lat zdała egzamin i zdobyła kwalifikacje nauczycielskie.

Maria montesorri stworzyla metode, bardzo dobrze opracowana, szereg pomocy montesoriańskich, a Helen to koncepcja , sposób na życie, sposób podejścia do dzieci, do

pracy. Helen pozostawiła dużą swobodę nauczycielowie, może realizować to wszystko jak cche ale żeby było zgodne z filarami. Różcnia miedzy nimi jest ze u Helen jest swoboda, a u Montesorri jest wszystko zaplanowane.

Elementy planu daltońskiego możemy te pomoce tworzyć sami, nie musimy kupować tego wszystkiego, możemy wykorzystać rzeczy z naszego codziennego użytku.

Filary Planu Daltońskiego:

1.

Samodzielne poszukiwanie rozwiazan, dochodzenie do wiedzy, celem wychowania dziecka jest nauczenie dziecka pracy bez pomocy nauczyciela. Helen nie mówiła nic o kolorowych dni tygodnia, a są wykorzystywane w planie daltońskim. Nie wiadomo kto to wymyślił. W Holandii dziecko może być przyjść do szkoły jako 4 latek ale nie musi, ale musi 1 dzien po 5tych uro.

KOLOROWE DNI TYGODNIA W KAŻDEJ KLASIE MUSZĄ BYĆ TAKIE SAME.

Schemat dnia, taki plan dnia co ułatwia dzieciom co będzie po czym

Plan Daltoński zawiera dużo instrukcji, dla ułatwienia pracy dziecka. Musza być czytelne, przejrzyste.

2.

Zegar daltoński , sprawdza się dla młodszych dzieci jak powiesz ze za 5 min cos będzie i widać jak na tacy dla nich ile trwa ten czas. Jest jaśniej i czytelniej .

Nauczyciel nie odp na pytania dzieci, omawia to co oni muszą zrobić i wtedy jak on zapyta czy sa pytania i dzieci wtedy zadają je. Dzieci musza pracować samodzielnie, nie mogą nikogo zapytać ani kolegi z ławki ani nikogo innego. Jak długo to trwa zależy od grupy i wieku. Najlepsze jest to zrobić poprzez sygnalizację świetlną, wytłumaczyć zasady jak to ma działać.

3.

4.

Wysłuchać podkast nr45 , pt po co nam oceny, zanotować 5 wniosków z tego co wysłuchane,zastanowić się z jakimi formami oceniania się spotkałyśmy na stronie www.wiecejnizedukacja.pl...


Similar Free PDFs