Sztuka bizantyjska PDF

Title Sztuka bizantyjska
Course historia sztuki
Institution Uniwersytet Zielonogórski
Pages 19
File Size 1.8 MB
File Type PDF
Total Downloads 74
Total Views 132

Summary

Omówienie sztuki bizantyjskiej. Architektury sakralnej, rzeźby i malarstwa - mozaiki....


Description

Sztuka bizantyjska Czas trwania: Od 330 r – założenie konstantynopolu Do 1453 r – opanowanie konstantynopolu przez turków 1. Architektura Sztuka bizantyjska była oficjalną sztuką Kościoła Prawosławnego, stąd architektura bizantyjska związana była głównie z budowlami sakralnymi. Architektura ta wywodzi się z antycznych tradycji Grecji i Rzymu oraz elementów sztuki hellenistycznego Wschodu. Zasadniczą cechą architektury bizantyjskiej jest skłonność do przepychu i bogactwa dekoracji oraz dominujące we wszelkim zdobnictwie tematy sakralne, a zwłaszcza wizerunki Chrystusa. Cechy: - kontynuacja schematu bazyliki - konsekwentne utrzymywanie planu centralnego (najbardziej typowy plan – plan krzyża łacińskiego)

- przjęcie kopuły za instotną jednostkę przestrzenną - kopuły zawieszone na PENDENTYWACH (dają wrażenie, że kopły są zawieszone nad przestrzenią niczym baldachmy) -> dają wrażenie lekkości - Z czasem zaczęto budować nowe kościoły, wykorzystując do tego nowy budulec – cegłę - Ułożenie okrągłej kopuły na kwadracie wymagało nie lada inwencji i było najwybitniejszym osiągnięciem konstrukcyjnym architektury bizantyjskiej. Zasada tej konstrukcji polega na

pracy łuków opartych na czterech masywnych filarach, ustawionych w narożnikach kwadratu, na które przenosi obciążenie z czaszy kopuły potężny pierścień. - Nawa główna, a często też boczne, zakończone były od strony wschodniej półkolistymi wnękami - absydami. - W klasztorach mogło być kilka różnych kaplic, a główny kościół nosił nazwę katolikon - Mury zewnętrzne świątyń pozostawiano w stanie surowym, urozmaicano je wnękami, dekoracyjnym układem cegieł, a czasem mozaiką. Główne zdobnictwo było jednak wewnątrz świątyni. - Wejście do świątyni, poprzez narteks, było zawsze od zachodu, a ołtarz po stronie wschodniej. - Ołtarz oddzielony był od części przeznaczonej dla wiernych przegrodą ołtarzową (balustrada), która z czasem przekształciła się w ikonostas, z zawieszoną pośrodku ikoną. - Po obu stronach absydy (półkolistej wnęki) mieszczącej ołtarz, znajdowały się dwa małe pomieszczenia pełniące funkcje liturgiczne (pastoforia).

1) Hagia Sophia 532 – 537 r, Konstantynopol Plan zbliżony do kwadratu (kompromis między planem centralnym i podłużnym z powodu ciężaru budowli)

72 m

77 m

Empora – galeria wsparta ma kolumnach lub filarach owarta do wewnątz kościła. Umieszczona nad nawami bocznymi.

Centralną część nawy środkowej przykrywa olbrzymia kopuła. Konstrukcja opiera się na czterech potężnych filarach, umieszczonych w narożach kwadratu, oraz 107 kolumnach. W wyznaczony przez filary kwadrat zostało wpisane koło – plan podstawy kopuły. Obciążenia przenoszone są przez cztery pendentywy. Jest to rozwiązanie typowe dla architektury bizantyjskiej. Wszystkie wcześniejsze kopuły opierały się całym obwodem na masywnych murach. Od wschodu i zachodu do kopuły przylegają dwie mniejsze półkopuły, przykrywające pozostałą powierzchnię nawy głównej. Jednocześnie wspierają one kopułę centralną. Filary wzmacniają dwie pary przypór, zbudowanych od południa i północy. Od zewnątrz kopuły zasłonięte są bębnami, w których umieszczono szeregi okien oświetlających wnętrze kościoła. Oś wschód – zachód podkreślają podwójne rzędy kolumn, oddzielające nawy boczne z emporami od nawy głównej (naosu). Pod półkopułami nawy boczne od nawy głównej oddzielają także półkoliste eksedry. Nawy przykryto sklepieniami krzyżowymi a kolumny połączono arkadami. Kościół poprzedzają dwa narteksy – wewnętrzny i zewnętrzny otwarty na prostokątne portykowe atrium. W środku atrium znajdowała się niegdyś fontanna, zaś prowadzącymi stąd schodami dochodziło się do licznych wejść w fasadzie kościoła. Do budowy kościoła użyto wiele drogich materiałów. Posadzki i bazy kolumn wykonano z ciemnoszarego marmuru. Do wykonania kolumn zastosowano w większości zielony marmur. Od nawy głównej eskedry oddzielone są kolumnami z czerwonego porfiru będące elementami spolium. Kapitele kolumn, nadłucza arkad i gzymsy oplata misterny relief o motywach roślinnych i geometrycznych. Wnętrze kopuły pokrywała złota mozaika, a na pendentywach umieszczono wielkie postacie cherubinów. 2) San Vitale Rawenna, 547 r. Kościół, w przeciwieństwie do typowej bazyliki, został wzniesiony na planie ośmioboku z niszami, otaczanego przez również ośmioboczne obejście z emporami i wydzielonym prezbiterium, do którego przylegają dwie kaplice: prothesis i diaconicon, typowe dla świątyń bizantyjskich. Narteks dostawiony jest ukośnie do budowli, flankują go dwie wieżyczki ze schodami.

Wnętrze jest bogato dekorowane mozaikami. Nad kolumnadą w nawie głównej znajdują się freski ze scenami ze Starego Testamentu: historia Abrahama, Melchizedeka, scena ofiary z Izaaka, życie Mojżesza, Jeremiasza, Izajasza oraz historia Abla i Kaina. Ponadto wnętrze jest ozdobione 15 medalionami-mozaikami, przedstawiającymi Jezusa, apostołów oraz św. Gerwazego.

Na ścianach apsydy znajdują się dwie słynne mozaiki, ukończone w roku 548, które przedstawiają cesarza Justyniana, ubranego w purpurowy płaszcz ze złotą aureolą, stojącego w otoczeniu biskupa Maksymiana i gwardii. Po drugiej stronie znajduje się cesarzowa Teodora w bogatym stroju, otoczona służbą.

Na kościele San Vitale wzorowano karolińską kaplicę w Akwizgranie (zob. Katedra w Akwizgranie oraz Kaplica pałacowa w Akwizgranie).

2. Rzeźba Istnieje, ale nie wprowadza żadnych nowości, brak jednolitego stylu odpowiadającego epoce Powstają rzeżby jednostkowe o powtrzalnym charakterze

3. Malarstwo = Mozaiki Cechy: - mozaiki dominują we wnętrzach kościołów - gloryfikacja Chrystusa i jego potęgi - najczęściej przedstawiano w absydzie Chrystusa jako Dobrego Pasterza, a w pozostałych częściach postaci świętych, symbole znane ze sztuki wczesnego chrześcijaństwa, różne ornamenty - mozaiki tworzone były z różnych materiałów- różnobarwne kamyki, ceramiczne kostki, marmur, półszlachetne kamienie, masa perłowa, wykonywane były w szerokiej palecie barw, zestawienia są ostre, kontrastowe a z drugiej strony delikatne i wyszukane; każdy kwadracik różni się od siebie dzięki czemu całość wibruje, żyje, pulsuje - brak sugestii przestrzeni, jedynie twarze i ręce mają lekkie światłocienie - duże znaczenie miało płaskie złote tło, symbol wieczności - wysoka świadomość artystyczna

- proste układy kompozycyjne, symetria, zróżnicowany, ale spokojny rytm i podporządkowane jemu pozy - rola światła - frontalne ujęcie postaci; skróty perspektywiczne; kieruje prostota - czytelność obrazowania - ważne jest wierne, możliwie realistyczne oddawanie tkanin - typizacja postaci («ujednolicanie wyrobów, urządzeń, konstrukcji itp. według określonych cech charakterystycznych») - zanika indywidualizacja artystów – przykład – mozaiki nie są malowane tylko pisane

1) Mozaiki San Apoolinare Nuovo, 560 r, Rawenna (król Teodoryk)

-

Typizacja wizerunków ludzkich – ujednolicenie

-

TESSELLATUM OPUS – technika wykonywania mozaiek składających się ze ściśle przylegających szejściennych kostech (tesserae)

Sklepienie absydy przedstawia dwie strefy – niebo i ziemię; na środku- św. Apolinary (ostro zarysowany, ustawiony frontalnie)

Fragment mozaiki przedstawiającej Pokłon Trzech Króli wykonany został techniką opus tesselatum

Koncha zawiera formy widoczne z daleka, ostre, znakowo dobitne, dekoracyjne, rytmiczne. Mają funkcję ozdobną i pouczającą. Scena przedstawia Sąd Ostateczny (jest to również aluzja do Przemienienia Chrystusa na górze Tabor) o ukazanie wiernym drogi wiodącej do Boga i zachęcenie do przejścia przez nią o użyteczność; przedstawioną historię trzeba było przedstawić jak najprościej i najczytelniej, należy unikać wszystkiego co mogło by odwrócić uwagę od głównego mistycznego celu, koncentracja na tym co zasadnicze (papież Grzegorz Wielki) 2) Mozaiki SAN VITALE W RAWENNIE, 546-8 r - skaliste pejzaże, w których widać wpływy syryjskie - ujęcie młodego, pozbawionego zarostu Chrystusa charakterystycznego dla malarstwa katakumbowego

Sklepienie

Chrystus jako kosmokrator

- Sklepienie prezbiterium - akantowa wić złożona z obrazów dziesiątek zwierząt i ptaków; pomiędzy nimi 4 aniołowie podtrzymujący złoty medal z barankiem siedzącym na tle gwieździstego nieba

Justynian

- Ściany prezbiterium przedstawiają parę cesarską wraz z orszakami (umieszczenie portretów żywych ludzi wskazuje na szczególną cześć oddawaną cesarzowi, aureole wokół głów wyodrębniają ich spośród zwykłych śmiertelników; portrety twarzy wiernie oddają ich rysytłum na drugim planie ma rysy ujednolicone, podobne; wszystkie twarze mają ogromne oczy nadające im piętno uduchowienia)

Teodoryka...


Similar Free PDFs