OPIS Rozwoju MOWY Dziecka PDF

Title OPIS Rozwoju MOWY Dziecka
Course Rozwój mowy dziecka
Institution Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Pages 2
File Size 89.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 92
Total Views 116

Summary

Opis rozwoju mowy dziecka, praca zaliczeniowa ...


Description

OPIS ROZWOJU MOWY DZIECKA Opis dziecka: Obserwacje i rozmowy zostały przeprowadzone z dziewczynką o imieniu Gabrysia, która urodziła się w maju 2014r. w pełni zdrowa. Gabrysia jest jedynaczką, wychowywana jest zarówno przez mamę, jak i tatę. Gabrysia ma dwa i pół roku. Obecnie znajduje się w okresie zdania.

Data i miejsce wykonania badania: Obserwacje zostały przeprowadzone 22.12.2016r. w domu rodzinnym Gabrysi, w jej pokoju podczas zabawy, bez udziału rodziców (znajdowali się w innym pomieszczeniu). Osoba obserwująca jest dla dziecka ciocią. Diagnoza została wykonana po południu.

1. Komunikacja dziecka  Komunikacja dziecka z otoczeniem jest na naprawdę wysokim poziomie. Dziewczynka bardzo chętnie się ze mną bawiła i rozmawiała. W wielu sytuacjach mówiła mi, co mam robić, decydowała, jak ma przebiegać nasza zabawa. Poza tym, potrafi powiedzieć, co chce, zawołać swoich rodziców, a jeśli coś jej się stanie, to w prosty sposób opowiedzieć krótką historię. Podczas naszej zabawy doszło do małego wypadku, który polegał na poślizgnięciu się na płytkach. Kiedy razem z rodzicami zainterweniowaliśmy, a dziewczynka przestała płakać, opowiedziała nam co się stało: „Biegłam, upadnęłam i mam kuku”. 2. Zasób słownictwa  Okres zdania jest tym czasem, kiedy gwałtownie wzbogaca się słownik dziecka. Mimo że nie potrafię dokładnie określić, jakim zasobem słów dysponuje Gabrysia, mogę powiedzieć, że jest on na wysokim poziomie. Podczas zabawy zadawałam serię krótkich i konkretnych pytań: „Co to jest?”. Dotyczyły one przede wszystkim sprzętów znajdujących się w mieszkaniu, jak i części ciała. Za każdym razem otrzymywałam poprawną odpowiedź. Oczywiście słowa nie zawsze wypowiadane były poprawnie, ale w taki sposób, że każde z nich udało mi się zrozumieć.  Części mowy, które słyszane były przeze mnie najczęściej to: czasownik (nie zawsze użyty w poprawnej formie) i rzeczownik. Gabrysia bardzo rzadko używała przymiotników, co nie oznacza, że nie rozumie ich znaczenia. Przed wizytą postanowiłam kupić dziewczynce lalkę. Gdy dałam ją w prezencie zapytałam, czy Zuzia (tak miała na imię) jest ładna? Dziecko z radością odpowiedziało mi, że tak.

3. Budowanie zdań  Gabrysia podczas obserwacji udowodniła mi, że potrafi zbudować proste zdania, składające się z czterech – pięciu wyrazów. Jak już wcześniej wspomniałam dziewczynka decydowała o przebiegu naszej zabawy, dlatego najczęściej słyszane przeze mnie słowa to: „Paulka, daj mi to.” Dziecko nie potrafi jeszcze dobrze wypowiedzieć mojego imienia, stąd ta nieprawidłowość. Najczęściej mówi „Paulka” albo po prostu „Paula” – wtedy jest jej dużo łatwiej. 4. Rozumienie  Gabrysia nie ma problemu ze zrozumieniem tego, co się do niej mówi. Bez względu na to, czy są to zdania oznajmujące, pytające, czy też polecenia. Było to widoczne przede wszystkim przy zadawaniu przeze mnie pytań: „Co to jest?” i przy poleceniu od rodziców („Nie biegaj już więcej, bo możesz sobie zrobić większą krzywdę.” – Dziewczynka na te słowa odpowiedziała „Dobrze”) – co świadczy o tym, że zrozumiała komunikat. 5. Prozodia wypowiedzi  Gabrysia odpowiednio akcentuje dane słowa – akcent pada na przedostatnią sylabę wyrazu  Gabrysia nie jąka się  Gabrysia nie zmienia kolejności sylab 6. Inne obserwacje:  Gabrysia potrafiła w całości zaśpiewać mi piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”. Oto przykłady tego, w jaki sposób wypowiadała poszczególne wyrazy: daleka – „dalika” czeka – „ceka” konduktorze – „kongutoze” Warszawy - „Wajsiawy” Podsumowanie: Przeprowadzona przeze mnie obserwacja pozwoliła mi dokładnie przyjrzeć się umiejętnościom i możliwościom dwuipółletniego dziecka, które obecnie znajduje się w okresie zdania. Nie miałam problemu z nawiązaniem kontaktu z dzieckiem przede wszystkim ze względu na bliskie rodzinne relacje, jakie łączą mnie z Gabrysią i jej rodzicami. Zgodnie z wytycznymi mogę stwierdzić, że rozwój mowy dziewczynki jest prawidłowy – nie stwierdziłam żadnych zaburzeń. Ewentualne błędy, które dało się zauważyć podczas obserwacji są błędami rozwojowymi. Wykonanie:...


Similar Free PDFs