Pedeutologia. - wyk 8 - 17 kwiecień 2018 PDF

Title Pedeutologia. - wyk 8 - 17 kwiecień 2018
Author Baron Kozacki
Course Pedeutologia
Institution Uniwersytet Warszawski
Pages 2
File Size 48.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 98
Total Views 132

Summary

17 kwiecień 2018
...


Description

Henryka Kwiatkowska - 3 koncepcje edukacji: 1. Koncepcja technologiczna - oparta na zasadzie psychologii behawioralnej, czyli na mechanizmie reakcji bodźca. - W tej koncepcji nauczyciel powinien opracować zestaw nawyków dla konkretnego typu stymulatora, którego koncepcja nie wymaga przygotowania teoretycznego, wystarczą praktyczne instrukcje, więc jest to przygotowanie przygotowujące do pracy. Preparat aksjologiczny jest pominięty. - Behawioryzm jest jednym ze scjentystycznych (naukowych) trendów - to znaczy, że skuteczność działań edukacyjnych nauczyciela można mierzyć i planować, a to obejmuje kompetencje nauczyciela. Zgodnie z tym poglądem wystarczy nauczyć przyszłego nauczyciela pewnych konfiguracji czynników wraz z odpowiednimi odpowiedziami, a następnie z góry wiadomo, jak postępować. - Wysoka manewrowość zmniejsza elastyczność. Ten model edukacyjny doprowadził do oczekiwania ustalonych reguł dla problemów nauczycieli - czekania na pewne algorytmy behawioralne, gotowe tematy i plany lekcji - a to nie jest możliwe. Ta koncepcja technologiczna jest korzystna dla reżimów totalitarnych - rzetelnego, przewidywalnego przedsiębiorcy państwowego. 2. Pojęcie humanizmu - oparte na zasadach psychologii humanizmu. Główną dewizą tego pojęcia jest ukłon we wszystkie tematy edukacyjne. Jest to troska o obfitość uświadomienie sobie ludzkiej osobowości, niezależność w myśleniu i działaniu, otwartość na postawy alegentryczne (otwartość, tolerancja), reprezentacja treści duchowych i moralnych, rozwój poczucia własnej wartości i tożsamości, pochodzący z McKoubs - droga samoutwarzania. Profesjonalna koncepcja nauczyciela opiera się na ZASADACH: - tożsamość osobistego nauczyciela - jego filozofia świata (ktoś o zniekształconych poglądach nie może być nauczycielem !!) - percepcja i zrozumienie siebie - uznanie faktu, że podstawową potrzebą egzystencjalną jest warunek osobistej stosowności (jaka jest ta stosowność?)

W związku z tym szkolenie nauczycieli nie może być zmumifikowane zgodnie z tą koncepcją, ale w trakcie profesjonalizacji. Zamiast koncepcji rzemieślniczej sugeruje się, aby ktoś interweniował z samym sobą.

A. Janowski, uczeń teatru szkolnego.

Szkolenie nauczycieli powinno wykazywać samoświadomość i różnorodność w formie, treści, rytmie ucznia i prowadzić do uświadomienia sobie, że "używam siebie" jako narzędzia działania, ponieważ prowadzi do poznania siebie i innych.

Humanistyczna koncepcja jest ceniona przez ekspertów, ponieważ jest siłą napędową naszej działalności i jest stymulatorem pracy, a nie magazynem. Powinno to być podstawą do stworzenia własnego warsztatu edukacyjnego. Ta koncepcja uznaje praktyczne przygotowania, ponieważ potwierdza teorie.

3. Pojęcie funkcjonalne - istotą tej koncepcji jest przełożenie teorii na praktykę, tak aby była regulatorem ludzkiej działalności. Konieczne jest określenie celu, a następnie działania, które powinno doprowadzić do jego osiągnięcia, ponieważ działanie w swej istocie fałszuje teorie (szukamy błędu w myśleniu, tj. Omawiana teoria jest sfalsyfikowana) lub konfiguruje (zorganizowaną) wiedzę teoretyczną , Wpływa więc również na osobowość (sfera instrumentalna, doświadczenie wiedzy, sfera kierunkowa - nasze sądy, poglądy, priorytety). Im więcej wiedzy posiada ta koncepcja, tym łatwiej ją wykorzystać, a nauczyciele stają się bardziej operacyjni. W tej koncepcji ważne jest również, aby być świadomym własnego ja przez pryzmat tego ucznia, który sprawia, że wiedza jest dla niego użyteczna. Moje ja to także samoocena. Poczucie własnej wartości wyraźnie wpływa na jakość pracy nauczyciela. Poczucie własnej wartości, pewność siebie zwiększa odporność. Badanie to powinno stworzyć silne poczucie wartości, ponieważ słaby zmysł jest destrukcyjny. Koncepcja ta uwzględnia również sferę aksjologiczną w kontekście doboru celów przez pryzmat wiedzy opanowanej przez danego nauczyciela ("Treść + działanie + cele - pojęcie funkcjonalne....


Similar Free PDFs