konspekt wf-Gry i zabawy rzutne PDF

Title konspekt wf-Gry i zabawy rzutne
Course Wychowanie Fizyczne
Institution Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Pages 4
File Size 156.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 97
Total Views 127

Summary

konspekt wf-Gry i zabawy rzutne...


Description

Plan metodyczny lekcji wychowania fizycznego w ujęciu czynnościowym

Liczba ćwiczących : 12 Klasa: VI b Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna Czas trwania: 45 minut Temat: Gry i zabawy rzutne. Motywacje: Zmotywuję uczniów do aktywnego udziału w zajęciach i współzawodnictwa. Cele operacyjne: 

 



Umiejętności: - Uczeń potrafi pracować w zespole, - Uczeń potrafi orientować się w przestrzeni - Uczeń reaguje na sygnały dźwiękowe Wiadomości: - Uczeń wie jak ważny jest wysiłek fizyczny - Uczeń zna zasady „fair play” Motoryczności: - Uczeń kształtuje koordynacje wzrokowo-ruchową - Uczeń kształtuje orientację przestrzenną - Uczeń kształtuje zwinność i szybkość Wychowania: - Uczeń wykazuje odpowiedzialność za siebie i kolegów, - Uczeń współpracuje z współćwiczącymi, aby wspólnie osiągnąć sukces

Metody realizacji zadań: pogadanka, zabawowo-klasyczna Formy organizacyjne: drużyny, rzędy, Przyrządy i przybory: wiaderka, słupki, szarfy, piłki, miś, woreczki

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI UCZNIÓW DOCELOWE

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

METODY I FORMY

ZADANIA

CZĘŚĆ WSTĘPNA Moment organizacyjno porządkowy

Zabawa ożywiająca

- U zna zadania lekcji,

- U przygotowuje organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego

CZĘŚĆ GŁÓWNA A Ćw. ogólnorozwojowe

- U rozgrzewa ciało

- U ustawia się na zbiórce, - U słucha N,

- U bierze udział w zabawie ożywiającej: „Pająk i muchy” U poruszają się w luźnej rozsypance po sali. Na sygnał N: „Pająk”, U stają nieruchowmo, a N-pająk – chodzi między nimi i obserwuje czy któreś z nich się nie poruszyło. Jeśli muchy poruszyły się pająk zabiera je do swojej sieci. Po złowieniu wszytskich much – zmiana pająka. 1) U swobodnie poruszają się po sali i podrzucają woreczki. U podrzucają woreczki na coraz większą wysokość. Następnie N wprowadza utrudnienia: - podrzucanie z klaśnięciem - podrzucanie z dwukrotnym klaśnięciem (za sobą i przed sobą) - z trzykrotnym klaśnięciem (za sobą, przed sobą, za sobą) - podrzucanie raz PR raz LR 2) U podrzucają piłkę oburącz i starają się wyrzucić ją jak najdalej przed siebie. Podrzucając uwarzają na współćwiczących. 3) U ustawieni w 3 rzędach. Przed nimi ustawione 3 wiadra. Każdy z U ma 3 rzuty woreczkiem do wiadra. Po każdym rzucie ziększamy odległość rzutu.

- N ustawia U na zbiórce. - N sprawdza gotowość U do zajęć - N podaje temat zajęć

- Pogadanka

- N przeprowadza zabawę ożywiającą i sam bierze w niej udział.

- Zabawowaklasyczna

- N dba o bezpieczeństwo U, -N daje sygnał do zmiany ćw.

- N daje sygnał

- N koryguje ewentualne błędy

- Metoda zadaniowaścisła

CZĘŚĆ GŁÓWNA B -gry i zabawy rzutne

- U wie jak ważny jest wysiłek fizyczny - U realizuje zadanie główne przeprowadzanych zajęć

1) U ustawieni na obwodzie koła. Każdy z nich ma woreczek. Po środku koła na wiaderku ustawiony jest miś. Zadaniem U jest strącenie misia. Każde stracenie to 1 pkt. Wygrwa U, który otrzyma największą liczbę pkt.

- N objaśnia zasady zabawy,

- Metoda zabawowaklasyczna

- N przypomina o bezpieczeństwie,

* Każdy z nich ma 5 rzutów. - U wie jak ważne jest współzawodnictwo, aby osiągnąć wspólny sukces,

* U starają się wykonać 3 rzuty silniejszą ręką i 2 słabszą.

- N daje sygnał do zmiany ćw.

* U podzieleni na 2 zespoły 2) U ustawieni w półkole. Jeden z U staje przed pozostałymi i trzyma piłkę. Rzuca on oburącz piłkę do prawoskrzydłowego – ten oddaje piłke do środkowego. Piłka kolejno wędruje do drugiego, trzeciego U itd. Wygrywa zespół, w którym piłka szybciej wróci od leowskrzydłowego do środkowego.

- N koryguje ewentualne błędy

* 2 zespoły ustawione w luźnej gromadzie w wyznaczonym miejscu, po przeciwnych stronach.

- N czuwa nad bezpieczeństwem U,

- N objaśnia zasady kolejnego ćw,

- Metoda zabawowaklasyczna

3) 2 osoby rzucające, ustawione plecami do siebie, wyrzucaja piłkę wysoko w górę – tak, aby zakreśliła łuk. Zadaniem pozostałych jest złapanie piłki. Osoba, której się to udało zamienia się miejscem z rzucającym. -> w trakcie wykonywania ćw. U zwracają uwagę na współćwiczących. * U podzieleni na 2 zespoły. Ustawieni w swoich zespołach w dwuszeregu w szachownicy. 4) W obu zespołach prawoskrzydłowi jednocześnie

- N nadaje sygnał do zmiany ćwiczenia,

- N objaśnia dalszy

- Metoda zabawowaklasyczna

rozpoczynają podanie piłki do stojącego naprzeciw U, wygrywa zespół, którego piłka szybciej pokona „zygzakowatą” drogę i dotrze na koniec rzędu.

przebieg lekcji,

- U bierze udział w zabawie uspokajającej: „Stonoga”

- N przeprowadza zabawę uspokajającą

- Metoda zabawowaklasyczna

- N ustawia U na zbiórce, - N bierze udział w podsumowaniu lekcji, - N dziękuję U i żegna się z nimi

- Pogadanka

CZĘŚĆ KOŃCOWA Zabawa uspokajająca

- U wycisza organizm

Idzie, idzie stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej Biegnie, biegnie stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej Skacze, skacze stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej Wlecze się, wlecze stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej Maszeruje stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej. Maszeruje stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej Idzie, idzie stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej Pierwsza noga, druga noga itd. - U ustawiają się na zbiórce, - U słuchają uwag N, - U żegnają N...


Similar Free PDFs